MİA Projesi meclisten geçti

14 Temmuz 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
39804 defa okundu.

MİA Projesi hakkında konuşan Zekeriya Özak, “MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacmi artacak, ayrıca en az 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacaktır” dedi. Kaynak: Özak: “MİA 60 bin kişilik istihdam oluşturacak”

60 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM ALANLARI 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Meclisin Başkanlığı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu üstlendi. Ayrıca ilçe belediye başkanı da hazır bulundu. Toplantıda 127 maddelik gündem ele alındı.  Mecliste en önemli gündem  maddesi ise kısa adı MİA olan Merkezi İş Alanı Projesi oldu. Körfez ve Sanayi Mahallesi sınırları içinde 465 hektar alanda yapılması düşünülen 1/5000 imar planı ile 1/1000’luk uygulama imar planı, itirazlara rağmen geçtiğimiz ay İzmit Belediye Meclisi’nden büyükşehir meclisine taşınmıştı. Plan büyükşehir meclisinde de CHP’lilerin şerhi koymasına karşın meclisten geçti. MİA Projesini anlatmak için kürsüye gelen AK Parti Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak, “MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacmi artacak, ayrıca en az 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacaktır” dedi.

 

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ
En önemli gündem  maddesi ise kısa adı MİA olan Merkezi İş Alanı Projesi oldu. Körfez ve Sanayi Mahallesi sınırları içinde 465 hektar alanda yapılması düşünülen 1/5000 imar planı ile 1/1000’luk uygulama imar planı, itirazlara rağmen geçtiğimiz ay İzmit Belediye Meclisi’nden büyükşehir meclisine taşınmıştı. Plan büyükşehir meclisinde de CHP’lilerin şerhi koymasına karşın meclisten geçti. Başkan Karaosmanoğlu, “MİA çok tartışıldı ve görüşüldü. Yüzde 95 oranında mutabakat sağlandı. Vicdan olarak da kabul edildi” ifadelerini kullandı.  MİA Projesi oy çokluğuyla kabul edildi.

MİA HER YERİ ETKİLEYEBİLECEK BİR PROJE
CHP’li Orhan Tanış söz olarak şunları söyledi: “MİA dediğimiz bu alanla ilgili yapılan açıklamalarda Kocaeli’nin yeni kent merkezi olacağı söylendi. Kocaeli’nin tarihsel yapısını değiştirecek bir plandan söz ediyoruz. Kent kamuoyunun gündeminde olan MİA Projesi hakkında çekincelerimiz var. Bu konu hakkında dava açtık. Daha önce açılan davalar sonrasında projede değişiklikler yapıldı. Neden yargı yolunda gidiyoruz. Afet bakımından risk raporu var mı? MİA Projesi her yeri etkileyecek bir proje”

MİA PROJESİNDE SONA GELİNDİ
MİA Projesini anlatmak için kürsüye gelen Zekeriya Özak, “Bugün MİA Planında sona gelindi. Adeta nakış nakış büyük bir titizlikle işlediğimiz bu plan sayesinde MİA bölgesi kentimizin parlayan bir yıldızı, Körfezimizin ise bir incisi olacak. Bu planın hayata geçirilmesi ile yer sahipleri bu bölgede yatırımlarını arttırıp, geliştirebilecektir. MİA sadece Kocaeli’nin değil, bölgedeki diğer illerimizin de çekim alanına girecek ve yeni bir cazibe merkezi oluşturacaktır. Bu alan Kocaeli ’ye yeni bir kimlik ve vizyon katacaktır. Biz sorumluluk sahibi bir belediyecilik anlayışı ve güçlü bir siyasi irade sayesinde üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’NİN ÇEHRESİ OLACAKTIR
Özak şunları kaydetti: “Vatandaşımızın yerini planladık. Tüm çabamız, herkesin bildiği gibi atıl olan bir bölgeyi Kentimizin prestiji olan MİA planı ile daha nitelikli, canlı, yaşanılabilir, dinamik, yeni bir kent merkezi haline getirmektir. MİA bölgesi sayesinde kentin ticari hacmi artacak, ayrıca en az 60 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulacaktır. Kentin yanı başındaki bu bölge, atıl olmaktan çıkartılıp Kocaeli’nin yeni yaşam, iş ve finans merkezi olacaktır. MİA Planı ile bu bölgede ulusal ve uluslararası kongre merkezleri, oteller, banka binaları, sigorta binaları, çeşitli markalara ait marka merkezleri, finans merkezleri, hastaneler, park ve dinlenme alanları, eğitim, spor, sosyal ve kültürel tesislerin bir arada bulunduğu Kocaeli’nin yeni çehresi olacaktır.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,852 saniyede tamamlandı.