Türkiye’nin konuştuğu isim İlyas Şeker gazetemize konuştu;

23 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8838 defa okundu.

Röportaj; Ahmet Akçaalan

Türkiye’nin gündemine düşen ve bomba etkisi yaratan cinsel istismar yasası hakkında bilende bilmeyende konuştu. Konunun tam içeriği anlaşılamadan eleştiriler yapıldı. Suistimale açık olan cinsel istismar konusu tam bir siyasi istismar haline getirildi. Toplumun merak ettiği sorular vardı. Cinsel istismar yasasına imza atan Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’e ulaştık. Biz sorduk Şeker samimi şekilde ayrıntıları aktardı.

İşte o röportajımız;

-Efendim kamuoyunu net bilgilendirmek adına en temelden soruyorum. Bu önergenin içeriği ve amacı neydi?

Bu önergenin hazırlanış amacı ve içeriği erken yaşta evliliklerle ilgilidir. Kesinlikle ve kesinlikle cinsel istismara  ve tecavüze uğramışları kapsamıyor.

ilyas-seker-lapsekiyi-ziyaret-etti

-Sayın Şeker, “Cinsel istismarı” kapsamadığını belirttiniz ama önergede tanım olarak cinsel istismar şeklinde geçiyor. Bunun nedeni nedir?

Bunun nedeni kanundan kaynaklanıyor. Ceza kanununda bu konu işlenirken, çocuğun tanımı şu; 18 yaşını doldurmamış kişileri kanun çocuk kabul ediyor. Evlenme yaşı da 18 oluyor. 18 yaşın altını çocuk olarak tanımladığı için, 18 yaşını doldurmamış kişilerle normal yoldan evlense de, tecavüze uğramış olsa da kanun cinsel istismar olarak tanımlanıyor.

-En temel şekilde aktarmak adına soruyorum. Yani 18 yaş altı yapılan her evlilik, kanun nezdinde karşılığı cinsel istismar ve cezai yaptırımı var öyle mi?

Diyelim ki 17 yaşındaki bir kızla bir vatandaş severek isteyerek evlendiler. Aile kabul etmedi. Kadın erkek isteyerek evlendiler. Buda cinsel istismara giriyor. Anne baba kabul ederse, o zaman cezai işlem uygulanmıyor. 16 yaşında kadın erkek anlaşmış bir şekilde evlenmişler, sadece mahkeme kararı ile ceza almaktan kurtuluyorlar. 14-15 yaş için bir düzenleme yok. Kanunda bunların hepsi cinsel istismara giriyor. Kanunda 18 yaşın altında her türlü evlilik cinsel istismar olarak tanımlanıyor. Erken evlilik diye bir başlık yok.

-Hazırladığınız önerge asla tecavüz ve cinsel istismarı kapsamıyor değil mi?

Bu kesinlikle ve kesinlikle ister cebren, ister hile, ister gönül rızasıyla olsun tecavüze uğrayıp veya cinsel istismara uğrayarak evlenenleri kapsamıyor. Tecavüze ve cinsel istismara uğramayan gönül rızasıyla evlenenleri kapsıyor. Önerge, kızın 18 yaşın altında olması durumda, kendilerinin istekleri, tecavüze uğramaksızın karşılıklı isteyerek anlaşarak yapılan evliliklere geçerlidir. Şuan ki düzenlemede, diyelim ki karşılıklı anlaşmışlar evlenmişler ama anne baba rıza göstermemiş. Kızla erkek kaçmışlardır. 18 yaşından küçük cinsel istismara giriyor.

20150216142921_milletvekilleri-tebrikBu konuda size bir talep veya vatandaştan beklenti geldi mi Sayı Şeker, çünkü yoğun gündemde öne çıkması da tartışıldı.

Türkiye’de 18 yaşından küçük yapılan her evlilik cinsel istismara giriyor. Roman vatandaşlarımız da büyük bir sıkıntı var. Bir düzenleme yapılması lazım. Bize de roman vatandaşlarımızdan gelen oldu. “Vekilim oğlan hapiste torun var bakacak kimse yok. Oğlan hapiste biz düzenleme yapın” talebi oldu.

-Ak Parti hükümeti olarak, cinsel istismar ve tecavüz konularında ne gibi kararlar ve yaptırımlar alındı?

“Biz özellikle tecavüz eden, cinsel istismara kalkışanların cezalarını kat kat artırdık. Daha önceden artırdık, şuan ki önerge içerisinde de artırdık. 2005’e kadar tecavüze uğrayanlar anlaşarak evlenirse ceza almıyorlardı. Biz buna ceza getirdik. Alt sınır 5 yıl iken biz bunu 2005’te 8 yıla çıkardık, 2008’de 14 yıla, şuan da ise 12 yaşından küçüklere bu tür istismar varsa alt sınır 18 yıl olmasını bu kanunla getirdik”

-Cinsel istismar konusu hassas bir konu siyaset sahnesinde bir anda gündem olmasını nasıl yorumladınız?

CHP BU KONUDA SAMİMİ DEĞİL

Cinsel istismar konusunda CHP kıyameti koparıyor. CHP diyor ki birlikte yaşayabilirler diyor. Bu nasıl samimiyet. Bizi cinsel istismarı hadım yapalım diyoruz kabul etmiyor. CHP samimi değil. Bakın toplumda evlilik kanun düzenlemesi için bir problem var. Altını çizmem gereken, tecavüze uğramışlar kendi rızaları ile evlenmiş olsalar dahi bu yasadan faydalanamıyor. 3 bin üzerinde aileyi kapsıyor. Tamamen kendi rızasıyla yapılan evlilikler için geçerlidir.

0302_ilyasseker -Sayın Şeker, bu konu daha öncesinde sizin anlattığınız gibi kamuoyuna anlatılsaydı. Belki tepkilerin önüne geçilmez miydi?

Kısmen haklısın kamuoyunda kısmen tartışıldı. Aile komisyonunda görüşüldü. 40 ilde toplantılar yapıldı. Yurtdışında toplantılar yapıldı. Raporlar hazırlandı. Kamuoyunda daha iyi bir tanıtım açıklama yapılabilirdi. O bir eksiklik. Konunun içeriği kesinlikle cinsel istismara uğramış, tecavüze uğramışları asla kapsamıyor.


-Efendim cinsel istismar önergesinden Ak Parti grubu, Başbakan ve Cumhurbaşkanının haberi yoktu denildi. Bilgileri var mıydı?

O önerge tamamen Ak Parti grubunun bilgisi dâhilinde yapıldı. Teklifi grup hazırladı. Biz baktık imzaladık. Hükümetin, Başbakanın ve Cumhurbaşkanının bilgisi dâhilinde hazırlandı. Cumhurbaşkanımızın “mutabakat oluşması için tekrar incelesin” söylemi üzerine geri alındı. Başbakan ile bizzat görüşüldü.

-Efendim bu imzayı, sizin siyasi hayatınıza bir komplo olarak yorumlayanlarda oldu? Siz ne düşünüyorsunuz?

Biz doğru yaptığımıza inanıyoruz. Allaha Şükür. 56 yaşına kadar yanlış bir şey yamadık. Bundan sonrada yapmam. Bize oy veren vatandaşımızı, şehrimizi asla mahcup etmeyiz. Her atacağımız imzayı kırk defa düşünüyoruz.

 

haberhodrimeydan.com

 

korkuttu

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

206 sorgu 0,847 saniyede tamamlandı.