Tecavüz İnsanlık Suçudur, Meşrulaştırılamaz

18 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4878 defa okundu.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AK Parti’nin meclise sunduğu cinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Sarıbay, ““Kendi isteğiyle oldu” diyerek çocuk tecavüzcüsünü kurtaracak, sapıklığı sürekli kılacak bu yasa TBMM’den geçmemelidir. Evrensel tüm hukuk kurallarına aykırı olan tüm insani değerlerden uzak bu bakış açısını ve yapılan yasal düzenlemeyi bir kez daha kınıyorum” dedi.

 

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AK Parti’nin meclise sunduğu cinsel istismar suçlarına erteleme getiren önergeye yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

İşte CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın Açıklaması;

Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine…
Türk Ceza Kanunu’nda, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkân veren düzenleme adı altında ki…
Tecavüze yasal kılıf sağlayan, bu utanç önergesi altında imzası olan, tecavüzcüyü koruyan tasarıyı ve sahipleri olan vekilleri kınıyorum.
CHP olarak böylesine bir utancın içinde asla yer almayacağımızı bir çocuğu, bir kadını bir ömür boyu tecavüzcüsüyle yaşamaya mahkûm etmemek için sonuna kadar direneceğimizin altını çizerek belirtmek istiyorum.
Çocuğu korumak biz yetişkinlerin görevidir. Suçun üstünü daha büyük bir istismarla örtmek çocuklarımızın ve kadınlarımızın yaşantısını tamamen karartır Bu siyasi bir rant kavgası değildir. Türkiye ahlaki açıdan bir sınavdan geçirilmeye çalışılıyor. O ya da bu parti ayrımı yapmadan, iktidar, muhalefet demeden mesele tecavüzse, mesele evlatlarımız ise aynı fikirde uzlaşmak zorundayız. Bugün insanlık dışı tecavüze evet diyenler, yarın tecavüz edilecek binlerce çocuğun asli failleridir.
“Kendi isteğiyle oldu” diyerek çocuk tecavüzcüsünü kurtaracak, sapıklığı sürekli kılacak bu yasa TBMM’den geçmemelidir.
Evrensel tüm hukuk kurallarına aykırı olan tüm insani değerlerden uzak bu bakış açısını ve yapılan yasal düzenlemeyi bir kez daha kınıyorum.
Tecavüz insanlık suçudur, meşrulaştırılamaz.  Bu vahim olaya sessiz kalmak suçtur.
Şimdi evlatlarımız için tek ses olma zamanıdır.
Saygılarımla…
Av. M. Cengiz Sarıbay
CHP Kocaeli İl Başkanı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,822 saniyede tamamlandı.