İlhan Bayram, CHP’li Hürriyet’e Cevap Verdi

28 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4032 defa okundu.

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in Kandıra Baraj suyuna mangan suyu karıştığı iddialarına üzüldüğünü ifade eden İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Kocaeli’de musluktan akan her damla su İSU güvencesi altında verilmektedir. Bu güne kadar da Kandıra’dan kimseye bir şey olmadı” dedi.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram  Namazgah Barajı ile ilgili CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in baraj suyuna mangan karıştığı iddiasını gündeme getirmesine yönelik olarak basın açıklaması gerçekleştirdi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram gerçekleştirdiği basın açıklamasında,” Milletvekilimizin soru önergesi ve iddialarına yönelik bir açıklama gereği duyduk. Böyle iddialarla gündeme gelmek istemiyoruz aslında” ifadelerini kullandı.Bayram basın açıklamasında,”Kocaeli musluğundan su içilen ender şehirlerimizden birisi. Su kalitesi bakımından en kaliteli şebeke suyunu içiyor insanlarımız. Yanlış bilgilenme var. Kocaeli’de insanlar akıllarında soru işareti bırakılacak şekilde bilgilendirildi. Kocaeli’de musluktan akan her damla su İSU güvencesi altında verilmektedir. Aboneler gönül rahatlığıyla çeşmesinden akan suyu içsin. Diğer büyük depoların anlık izlendiği bir merkezde bulunuyoruz. Sürekli sudan numune alınıyor. Ayda 700 değişik noktadan numune alarak detaylı analiz yapıyoruz. Bunlara dayanarak vatandaşa suyumuz kaliteli sudur diyoruz” dedi

KANDIRA’DAN KİMSEYE BİR ŞEY OLMADI

Söz konusu olan Kandıra bölgemizin içme suyunu veren bir baraj diyen Bayram,” 2013 yılında devreye giren bu baraj bu güne kadar Kandıra’dan kimseye bir şey olmadı. Zemin araştırılmalarında eksiklikler olduğu iddia edildi. Bu analizler önemli bir baraj yapımı yapan firmaya yaptırıldı. Bu projeleri hem İSU hem de DSİ onayladı. Barajı iki yıla bitirdik. Zamanında bitirilemedi diyorlardı şimdi de hızlı yapıldı diyorlar. Bu baraj özel bir projenin ürünüdür. Çevresine içme suyu taşıyor. Ağustos’tan itibaren de enerji üretmeye başladı” şeklinde konuştu. Kandıra’da 3 senedir içtiği sudan hiçbir şey olmadı. Mangan olduğu iddiası var. Böyle bir şey söz konusu değil. Kandıra barajı şu anda boş. Dudutepe arıtma tesislerinde arıtılan su Kandıra Merkez ve köyler tarafına veriliyor. Her barajın dibine bakarsanız değişik miktarlardaki kimyasal maddelerin olduğunu görürsünüz. Bunu Yuvacık’ta Sapanca’da her yerde görürsünüz Mangan olması için kömür madeninin olması lazım. Böyle bir havza bizim barajımızın olması söz konusu değil. Bu ağaç köklerinin olmasından dolayı olabilir. Bunlar olabilir ama bizim barajımızda limitin üstünde değil.

 

VATANDAŞA KİRLİ SU VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Namazgah barajından alınan numunelerde mangan değerinin 0,1 ‘den küçük olması lazım bizimkinde şu bu rakamların altında. 9. Aydan sonra su almıyoruz. Namazgah barajında hidroelektrik santralı (HES)var. Kandıra’nın 3 milyon metre küp kapasitesi var. HES’ten elektrik üreterek para kazandık. Buradan alınan su arıtma tesissine gidiyor ondan sonra şehre veriliyor. Yani vatandaşa kirli su verilmesi, söz konusu değil. Zaten öyle bir şey olsa sağlık bakanlığı müdahale eder. Bizim arıtma tesisimizde mangan olsa dahi temizleyecek yöntemlerimiz mevcuttur. Bugün yağışlar başladı. Fazla suyu HES’ten geçireceğiz. Bizim asli görevimiz kaliteli içme suyu üretmektir. İsteseydi vekilimiz ona çok detaylı bir bilgi verirdik diyen İSU Genel Müdürü İlhan Bayram,”  Keşke bize sorulsaydı. Yanlış bilgilendirme yapılmış.  İSU’nun bu anlamda yeterli teknik kadrosu ve ekipmanı vardır. Yerinden yönetim, online yönetim elimizde mevcuttur.  Şu anda Yuvacık’ta yüzde 20 Namazgah barajının doluluk seviyesi ise yüzde 1’dir. Namazgah’ta kapakları kapattık, suyun yükselmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,833 saniyede tamamlandı.