• Dolar Alış / Satış: 3.583 / 3.589
  • Euro Alış / Satış: 3.9 / 3.907
  • KOCAELI:
  • Güneş: 05:59
  • Öğle: 13:05
  • İkindi: 16:51
  • Akşam: 19:59
  • Yatsı: 21:28
  • Hava Durumu Güncelleniyor..

Gözaltına alınan iş adamlarının şirketleri için 8 kriter belirlendi

4 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3348 defa okundu.

FETÖ soruşturması geçiren şirketlerle ilgili yol haritası belirlendi. Bakan Bülent Tüfenkci, “Amacımız şirketleri soruşturmalar sürerken yaşatmak” dedi.

İş dünyasından gelen talepler dikkate alınarak ticaret sicil müdürlüklerinin soruşturma kapsamında izleyecekleri yol haritası 8 maddelik genelge ile açıklığa kavuşturuldu. Bu kapsamda ortakları tutuklu bulunan ancak hakkında herhangi bir tedbir kararı bulunmayan şirketlerin kanuna uygun talepleri karşılanacak.

Ancak işlem yapıldıktan sonra tedbir uygulanması bildirilen şahıs veya şirketler hakkında gerçekleştirilen tescil, tadil ve terkin işlemlerinin acilen soruşturma makamına bildirilmesi gerekiyor.

Genelge hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci“Örneğin kayyum atanmamış ama şirket sahibi hakkında soruşturma ve tutuklama olan küçük hissedarlarla ilgili hangi yöntemler izlenecek bunları açıklığa kavuşturduk.

Bankaların TMSF’ye ve kayyuma devredilen şirketlere yeniden kredi verme konusu da dahil olmak üzere birtakım kolaylaştırıcı düzenlemeler yaptık. Zannediyorum ki piyasa bu anlamıyla biraz daha rahatlayacak” dedi. Bakan Tüfenkci “Amacımız şirketleri batırmak değil, yaşatmak” diye konuştu.

TİCARETİ RAHATLATACAK ADIMLAR

1- Şirket nezdindeki paylarına el koyma tedbiri uygulanan ve paylarını temsil etmek üzere kayyum atanan ortakların kayyum tarafından temsil edilmediği genel kurul toplantılarında alınan kararlara ilişkin tescil talepleri karşılanmayacak.

2- Paylarını idare etmek üzere henüz kayyum atanmayan ortağın katılımı ile alınmış genel kurul kararlarının tescil talebi karşılanmayacak.

3- Şirket nezdindeki paylarına el konulan ortak tarafından gerçekleştirilen hisse devirlerine ilişkin tescil talepleri karşılanmayacak.

4- Hakkında verilmiş bir tedbir kararı bulunmayan ticaret şirketleri ile şirket ortaklarının Türk Ticaret Kanunu’na uygun başvuruları karşılanacak.

5- Ortakları tutuklu bulunan ancak ortakları hakkında herhangi bir tedbir kararı bulunmayan şirketlerin kanuna uygun talepleri de karşılanacak.

6- Şirketin iş ve işlemlerini kısıtlayan şirket yöneticisinin yöneticilik yetkisini kısıtlayan veya kaldıran bir tedbir kararı bulunmadıkça, bunların Kanuna uygun talepleri karşılanacak.

7- Tutuklu bulunan şirket yöneticisi adına yapılan başvurularda kanunda devredilemeyeceği belirtilen görev-yetkilere ilişkin hususlarda alınan organ kararlarında şirket yöneticisinin imzası aranacak.

8- Kapatılan şirketlerin ticaret sicili müdürlüklerinde kayıtlı iştirak ettiği şirketlerin bulunması halinde bunlarla ilgili defterdarlığa bildirim yapılacak.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

203 sorgu 0,738 saniyede tamamlandı.