CHP’li Akar Proje Takibinde

24 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4140 defa okundu.

Parti binasında düzenlediği basın toplantısında hükümeti projeleri zamanında bitirmemekle eleştiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “2015’te bitmesi gereken yatırımın 2019’da biteceğini söylüyorlar. Kocaeli’nin en büyük dertlerinden bir tanesi de yoğun bakım ünitesi. Vatandaşı ve hasta yakınlarını Yalova’ya Gebze’ye yolluyorlar. Kartepe en büyük ilçelerden biri olmasına rağmen akşam 5’ten sonra iğne vurduracak bir hastane yok” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar parti binasında düzenlediği basın açıklamasında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamasında birbirinden farklı konulara değinen Akar, Ak Partilileri kızdıracak değerlendirmelerde bulundu. Uzun yıllardan beri Kocaelispor’un borçları konusunda sıkıntı yaşandığını belirten Akar, “Önce puan silindi ardından da küme düştü. Bir zamanlar Kocaelispor’un kupasını kaldıranlar şimdi ona ihmal ediyor. Kocaelispor’a alternatif bir kulüple yola çıkmayı denediler. Kent markası olan, Avrupa da ses duyuran Kocaelispor mağdur edildi. Birkaç gün önce kent yöneticilerle yapılan toplantıda büyük problem çözülmedi ama kent konut sponsorluğunda ciddi bir problem çözüldü. Bu kent hepimizin. Bu markayı ayakta tutmalıyız

 CUMHURİYET HEPİMİZİN

Öte yandan her fırsatta bir araya gelen ve kentin sorunlarını masaya yatıran il başkanları toplantılarına da değinen Akar, “Kocaeli’de yapılan il başkanları toplantılarına da değinen Akar, “81 ilin 80’inde görülmeyen bir olayı Kocaeli de başardık. Kocaeli de siyasi partiler arasında konsensisler oluşmaya başladı. Ortak akılla hareket edilmeye başladı. Kutlamalara katılmayan siyasi partiler bu birlikteliğin sonucu birlikte kutlama kararı aldılar. Bu çok güzel bir olay. En büyük katkıyı veren il başkanıma ve diğer il başkanlarına teşekkür ediyorum. Cumhuriyet bizim, Atatürk bizim, bütün geçmiş tarihimiz bizim, kim varsa tarihte hepsi bizim. Vatanımız için, çocuklarımız için hep birlikte önümüze bakacağız. Bunun temelleri Kocaeli de atılıyor” dedi.

 LOZAN TÜRKİYE’NİN TAPUSUDUR

15 Temmuz sürecini geçirdiğimizin altını çizen Akar,  “Bizimle birlikte tüm siyasi partiler de darbeye karşı çıktı. Atatürkçü subaylarla birlikte darbeye karşı durduk. Bu süreç henüz tamamlanmadı. OHAL devam ediyor ve mağduriyetler yaşanıyor. Yeni Kapı ruhu tek adamın tek taraflı istekleri nedeniyle bozulmaya başladı.Bu kente bozmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Havaalanından 3 gün sonra villasına geldiğinde, Türkiye’nin yüzde 60’ının karşı çıktığı ‘Topçukışlası’nı yapacağız” dedi. Birkaç hafta önce Lozan ile ilgili söylemleri oldu. Lozan Türkiye’nin tapu senedidir. Bunu eleştirmek, yok saymak ya da yetersiz görmek onu kabullenmiş insanların hisleriyle oynamak demektir. Sistemin en tepesinde ki insanın dili ayrıştırıcı dil değil, birleştirici dil olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 MHP’LİLER NE DİYECEK?

Akar, “Türkiye’nin bir diğer gündemi de Başkanlık sistemi. Devlet Bahçeli, AKP ne zaman ihtiyaç duyduysa yanında yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan Amerikan başkanından daha fazla yetki kullanıyor. 14 yıldır iktidardalar. 14 yılda çözemediklerini, terörü, işsizliği, yoksulluğu, cari açığı çözebilecek mi? Gayri Safi Milli Hasılayı gelişmiş ülkeler düzeyine getirebilecek mi?  Bütün bunları insanlarımızın sorgulaması gerekiyor. Tek başına başkanlık sistemi bunları çözmeye yeterli değil. Yeterli olsaydı zaten 14 yıldır ABD başkanından daha fazla yetki kullanarak çözmesi gerekirdi. Başkanlık sistemi iyi incelenmeli” açıklamasında bulundu.

KÜLLİYEN YALAN

Akar, “Binali Yıldırım’ın Afyon’da yapmış olduğu açıklamada ‘30 Mart yerel seçimlerinden önce CHP’nin ağabeylerle ablalarla nasıl ilişkisi olduğunu gördük’ demişti. O seçimde Yıldırım, İzmir’de adaydı. Bunlar külliyen yalan. 30 Mart seçimlerinde Binali Yıdırım Kaybetti ve biz her zaman olduğu gibi İzmir Büyükşehir’i aldık. Yıldırım,Türkçe Olimpiyatları’nda ağabeylere, ablalara, Fethullah Gülen’e övgüler yağdırdı. Hepiniz FETÖ’cüsünüz. Erdoğan, bakanlar, bugünkü adalet bakanı, eski adalet bakanı hesap vermeden Türkiye normalleşmez. Bank Asya’ya 20 TL yatırdığı için tutuklanan vatandaşlardan önce, Bütün kaynaklarını bunlara peşkeş çeken, parsel parsel verdik diyen Bülent Arınç’tan Melih Gökçek’e kadar hesap vermeden bu ülke normalleşmez”

SİYASİ YETKİLİLER YARGILANMALI

İSU Genel Müdürü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun da yargılanması gerektiğini dile getiren Akar,” 15Temmuz’a kadar İSU faturalarının arkasında ödeme konusunda tavsiye edilen bankalar arasında Bank Asya’nın ismi yer alıyordu.  Siyasi kararları veren yetkililer yargılanmalı. 17-25 Aralık darbe değil,  aynı menzile farklı yollardan ulaşmaya çalışan, çıkarları çatıştığı için kavga eden iki kardeş. Türkiye’nin hükümet eliyle soyulduğunun belgesidir. Laik Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, Atatürk ve devrimlerini ortadan kaldırmak. İkisinin de temel amacı devleti ele geçirmek ”

ŞEHİR HASTANESİ EFSANESİ

14 yıldır bir AKP iktidarı var. Herkes mağdur, bizim kentimizde de 12 yıldır iktidarda olan bir süreci yaşıyoruz. Bize şehir hastanesi dediler. Ben bir çalışma yaptım. 2013 yılında Haliç Kongre Merkezi’nde 24 ayda tamamlanmadı planlanan hastanenin sanal ortamda 14 ilde 15 şehir hastanesinin temelini attılar. Biz üzerine gidince dönemin Sanayi  Bakanı Fikri Işık ‘orada mayın arıyoruz’ dedi.Bende bu zamana kadar o alana stat yapıldığını, sosyal donatılar yapıldığını, hiçbirinde arama yapılmadığını, hastanede yapıldığında neden mayın araması yapıldığını sordum. Sonra Mayıs 2015’te 7 Haziran seçimleri öncesinde 4 metrekarelik bir temel attılar. Seçimden sonra merak ettim ve o alana çıktım fakat temeli bulamadık ulusal basına alay konusu olduk. Finansla ilgili problemlerin olduğunu söylediler.1 hafta önce Erdoğan, finansal destek bulduklarını söyledi. 2015’te bitmesi gereken yatırımın 2019’da biteceğini söylüyorlar.  Kocaeli’nin en büyük dertlerinden bir tanesi de yoğun bakım ünitesi. Vatandaşı ve hasta yakınlarını Yalova’ya Gebze’ye yolluyorlar. Kartepe en büyük ilçelerden biri olmasına rağmen akşam 5’ten sonra iğne vurduracak bir hastane yok.

 

4’ÜNCÜ KEZ AÇILIŞ YAPARLARSA KATILACAĞIM

Kandıra’da maalesef çok fazla kazaların yaşandığı bir ölüm yolumuz var diyerek sözlerine devam eden Akar, “Türkiye de ölümlü kazaların en çok olduğu yer İzmit- Kandıra yolu. İzmit­ Kandıra arasında bir duble yol olayımız var.  37 KM olacak yol için Eylül 2015’te temel atacağız  dediler, Kasım’a geldik fakat ortada temel falan yok. Temel atma tiyatroları yeni değil. Bir de Cengiz Topel Havaalanı tiyatromuz var. Tam 5 yıl geçti. 5 yıl önce Anadolu Jet ile her tarafa uçuracaklarını söylediler ve ben o dönemde tüm eksikleri söyledim. ‘Burada inek otlar dedim’ ve inek otlatmamak için haftada 3 gün sadece Trabzon’a uçuyorlar. Burada da 3 kez açılış yaptılar. Fikri Işık’a söz verdim. 4’üncü kez açılış yaparsanız ben de katılacağım. Defalarca önerilerimiz oldu. Merak ediyorlarsa gelsinler sorsunlar havaalanının nasıl çalıştırılacağını izah edelim” dedi.

 

KOCAELİ GÜNDE 1600 TON ÇÖP ÜRETİYOR

Kocaeli’nin gündeminde olan çöp tesisi hakkında açıklama yapan Akar,  “ Çöp yakma tesisinin ilk etapta Dilovası’na yapılacağı söylendi. Oradaki  depolama işlemi bitirilecek. Kente çok yakın bir alanda olduğunu gördük. Bu durumda Dilovası’nın kanser oranı 150 katına çıkardı. Yeni depolama alanlarına ihtiyacımız var. İki bürokratın tesis kuracağız diyerek yola çıkmasıyla bu iş olmaz. Yer seçiminden hangi tesisin kurulacağına kadar incelenmesi lazım. Kocaeli günde 1600 ton çöp üretiyor.Gebze de ki çöpü Kocaeli’ye getirmek gereksiz. Bunun yerine 2 tane tesis yapılabilir. Benim aklımda bir yer var. Kocaeli halkının Vali Ercan Topaca tarafından kandırıldığı bir taş ocağı bölgesi var.Orası zaten taş üretimine elverişli bir bölge değil. Üniversitenin dibine, Körfez’in dibine bu tesisi yapmayı düşünmek demek orada yaşayan insanlara ihanet etmek demektir. Doğru karar vermek gerekir”

 

NAMAZGAH BARAJI’NDA SU YOK

Cumartesi Namazgah Barajı’nı incelemeye gittiğini söyleyen Akar, “Namazgah Barajı’nda su yok. Namazgah Barajı’ndan elektrik üreteceğiz demişlerdi. Bunların proje anlayışlarına benim aklım ermiyor. HES’i test amaçlı devreye almışlar ve barajın suyunu bitirmişler. Oradaki HES devreye alındığında diğer su kullanımları ortadan kalkıyor. Kocaeli’nde hiçbir iş doğru yapılmıyor. Yatıp kalkıp vatandaşı kandırıyorlar. Meğer bunların yaptıkları projeler bizi susuz bırakmak içinmiş” Seka kağıt fabrikasını kapatanların, Seka kağıt müzesini açtıklarını dile getirirken, kağıt fabrikasının kapatılarak Türkiye’nin en büyük ihaneti yapıldığın söyledi. Akar, “Kentin çözülemeyen sorunlarından bir tanesi de adalet sarayı, “Defalarca söz verildi ama bir türlü gerçekleştirilemedi. 2017 bütçesine alınması gerekiyor. Adalet bakanı geldiğinde müjde verdi ama bunların verdiği müjdeler inandırıcı değil”

 

KÖPRÜDEN GEÇEMEYENLERİN PARASINI CEYHAN ÖDESİN

Osmangazi Köprüsü’nden geçişinde aldığı 98 TL’lik makbuzu eline alarak AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan’a seslenen Akar, “Bizler yatırımlara karşı çıkmıyoruz. Osmangazi Köprüsü yılda 511 Milyon Dolar kazanıyor. Ceyhan, benim için oradan geçerse eğer parasını ben vereceğim demişti ve sırf denemek için oradan geçtim ve 98.50 kuruş ödedim. Mecliste kendisine makbuzu verdim çıkardı 100 lira verdi ama teşekkür ettim almadım. Mesele Haydar Akar’ın oradan geçmesi değil. Buradan Ceyhan’a sesleniyorum. Sen o köprünün başında dur ve oradan geçemeyenlerin parasını öde” diyerek sözlerini tamamladı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,835 saniyede tamamlandı.