CHP’den Cumhuriyet Gazetesi Açıklaması

31 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3123 defa okundu.

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yönetimi adına yaptığı yazılı açıklamada 9 yazar ve yöneticileri gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi’ne destek oldu. Bazı medya organlarının iktidara yakın olmadığı için FETÖ bahanesiyle kapatıldığını iddia eden Sarıbay, “Çıkarılan kararnameler ile yine medya kuruluşları ve gazeteciler OHAL’in mağduru haline getirilmiştir” dedi.

 

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, il yönetimi adına yaptığı yazılı açıklamada 9 yazar ve yöneticileri gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi’ne destek oldu. Bazı medya organlarının iktidara yakın olmadığı için FETÖ bahanesiyle kapatıldığını iddia eden Sarıbay, “Çıkarılan kararnameler ile yine medya kuruluşları ve gazeteciler OHAL’in mağduru haline getirilmiştir” dedi. İşte Cengiz Sarıbay’ın o açıklaması;

Bugün fikirlere vurulan kelepçelerle güne uyandık
Üzücüdür ki; Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’nun da aralarında bulunduğu 9 yazar ve yönetici gözaltına alındı.
Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarına yönelik operasyon kabul edilemez. Bu operasyon basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yeni bir darbedir. Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyonu protesto ediyoruz.
Medyanın da karşı çıktığı ve başarısız olmasında önemli rol oynadığı 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından çok sesli medya için özgürlüklerin geliştirilmesi beklenirken, kapatılan gazete, dergi, tv ve ajans sayısı 170’e ulaşmıştır.
İktidara yakın olmayan her medya kuruluşunu “FETÖ ile bağlantısı var” diye suçlayarak operasyonlar yapılması kamu vicdanını yaralamaktadır. Çıkarılan kararnameler ile yine medya kuruluşları ve gazeteciler OHAL’in mağduru haline getirilmiştir.
Maalesef bugün, Türk basınında her üç gazeteciden birinin işsiz olduğu bir karanlık tablo ortaya çıkmıştır. Bu nedenlerle iktidara ve muhalefet partilerine; demokrasinin yeniden yeşertilmesi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, gazetecilerin tutuksuz yargılanması ve medyaya yönelik baskıların son bulması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.
Her darbe sonrasında en büyük bedeli ödeyen Cumhuriyetle yaşıt olan Cumhuriyet Gazetesi’ne ve basına yönelik baskıyı asla kabul etmeyeceğiz.
Korkusuzca işini icra eden gazetecilere, basına yakışan demir parmaklıklar değil, özgürlüktür…
Medya özgürlüğünü savunmaya devam edecek, Cumhuriyet’e ve basın özgürlüğüne sahip çıkacağız. Hukuka olan güvenimiz ve kararlılığımızla özgür basının  hiç susmayacağına ve demokrasinin kazanacağına inanıyoruz.
Av. M. Cengiz Sarıbay
CHP Kocaeli İl Başkanı

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,939 saniyede tamamlandı.