Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Korkmaz, Gazetemize Konuştu;

1 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
13788 defa okundu.

Genel Merkezin takdirini kazanan ve iki dönemdir Ak Parti İzmit ilçe Başkanlığını yürüten, her seçimde oy hedeflerini yükselten Ak Parti İzmit ilçe Başkanı Ali Korkmaz, Nisan ya da Mayıs ayında yapılması öngörülen referandum hedefini gazetemize açıkladı. Korkmaz, FETÖ ile mücadele konusunda, devam eden tramvay çalışmaları ve Cengiz Topel Havaalanıyla ilgili de dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Röportaj; Emine ARI AKÇAALAN

Genel Merkez tarafından gerçekleştirilen Teşkilat Performans Sistemi Verilerine göre Eylül ayının birincisi olan Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz ile genel ve yerel gündemin ana başlıklarını konuştuk. Ak Parti teşkilatlarının öncelikli gündemi adı netlik kazanmamış olan Başkanlık sistemi. Hedef ise yüzde 53’ün üzerine çıkarak yeni bir rekor kırmak. Ondan sonra ki en önemli mesele ise FETÖ ile mücadele ve bu sürecin yaşattığı olumsuzlukların bertaraf edilmesi. FETÖ’cülerle ilgili, “Belki bir dönem ‘Altın Nesil’ olarak adlandırılan bu insanların vatan haini olabileceğine ihtimal verilmedi” yorumunda bulunan Korkmaz, mücadelenin devam edeceğini işaret ediyor.  Ak Parti İzmit İlçe Başkanlığı süresince yakından takip ettiğim Korkmaz duruşunu hiç bozmadı. Bunu özenle kurduğu cümlelerden ve makam değil hizmet vurgusundan anlayabilirsiniz. Teşkilatın hangi kademesinde olursa olsun aynı özveri ile çalışacağının altını çiziyor. Teşkilatlarda ki sağlam yapının Ak Parti’yi güçlü kıldığını belirtirken, iğneyi başkalarına ama çuvaldızı kendilerine batırmaktan geri durmuyor. Esnafı mağdur eden tramvay çalışmalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Korkmaz’ın CHP İzmit ilçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’ya verdiği yanıt da çok konuşulacağa benziyor.

 İşte o söyleşinin detayları;

Ak Partinin ve özelde Ak Parti İzmit İlçe Teşkilatı’nın FETÖ dışında ki en önemli gündem maddesi nedir? Şuanda neler yapıyorsunuz?

REFERANDUMA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE HAZIRIZ

Ak Parti ailesi büyük bir teşkilat. Sevinci de mutluluğu da anlık yaşar ve sonrasında yoluna devam eder. 15 Temmuz  gecesi ülkemizde talihsiz bir süreç yaşandı. Ama hamd olarak bu durumu toplum olarak birlikte atlattık ve yolumuza bakıyoruz. Önümüzde tıkanan bir sistem var. Amacımız inşallah 2023 Türkiye’sin ve daha da ilerisini getirecek bir sistemin önünü açmak. Bununla ilgili partiler arasında görüşülen yeni Anayasa değişikliği süreci var. Eskiden Başkanlık diyorduk ama birileri rahatsız oldu şuanda Cumhurbaşkanlığı sistemi diyoruz. Sayın Başbakanımız ve Sayın Devlet Bahçeli’nin bugün ki görüşmesinden olumlu bir sonuç çıkmasını bekliyoruz. Ondan sonra da bir referandum süreci olacak. Bu süreçle ilgili biz tüm teşkilatlarımızla, sandık kurullarımızla çalışmalarımıza başladık. İlk olarak da partimizin hafızası dediğimiz istişare kurullarımızı topladık. Bu toplantımıza Eski Saraybahçe Belediye Başkanımız Halil Vehbi Yenice, Eski Bekirpaşa Belediye Başkanımız Abdullah Köktürk de katıldı. Buradan kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Biz büyük bir aileyiz. Partimizin kuruluşundan bugüne kadar emek veren herkesin tek hedefi var; o da bu ülkeye hizmet etmek. O yüzden partililerimizin birikimlerinden faydalanmak bizim için önemli. Ne zaman referandum olursa güçlü bir şekilde hazırız.

EMİNE

Ak Parti Bu yapıyı canlı tutmayı nasıl başarıyor, partinin eskileri nasıl bu işe ilk gün ki heyecan ile katkı sunabiliyor?

TEŞKİLATLARDA Kİ SAĞLAM YAPI BİZİ GÜÇLÜ KILIYOR

Bizim partimizde esas olan gönüllülük esası. Bizim partide her arkadaşımız makamı mevkii bir tarafa bırakıp ülke meselelerini düşünüyor. Tabi bizim kurucu irademizin de sağlam bir temeli de var. Sayın Bakanımız Nihat Ergün, Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, şimdi ki Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık il başkanlıkları döneminde bu teşkilata çok güçlü bir yapı bıraktılar. İstişareler ile oluşturulan o sağlam yapı bizi güçlü kılıyor.

Nisan ya da Mayıs ayında yapılması muhtemel görünen referandum nedeniyle önümüz deki kongre süreciniz rafa kalktı sanırım…

Bizde kongreler teşkilatta bir yenilenmedir. Belli zaman sonra bir yorgunluk olabiliyor. Genel merkezimiz de yılbaşı itibari ile kongre sürecini başlatmak niyetindeydi. Ama ülkenin kongrelerden öncelikli bir gündemi var. Referandum olacak ama biz buna ülkenin önünü tıkayan sistemin düzeltilmesi olarak bakıyoruz. Ondan sonra kongre sürecine dönerek, yenilenme sürecini başlatacağız.

Ak Parti’de adaylık süreci diğer partilerden farklı bir şekilde gelişiyor. Genel Merkez Ak Parti İzmit İlçe Teşkilatı yoluna Ali Korkmaz ile devam etsin ya da etmesin derse ne düşünürsünüz?

İLÇE BAŞKANLIĞI OLMAZSA OLMAZIM DEĞİL

Şuanda ben ilçe başkanıyım ama bunu hiç düşünmedim. Şuan ki düşüncemiz referandumda ivmemizi yukarı doğru çıkarmak. Bizim yüzde 46’larda aldığımız oy oranımız bugün yüzde 51’lere çıkmış. Cumhurbaşkanlığı sürecinde yüzde 53 civarında oy almışız. Bizim derdimiz inşallah yüzde 53’ün de üzerine çıkmaz. Bizim olmazsa olmazımız ilçe başkanlığı değil partimizin başarısıdır.

Peki Sayın Başkan Yeni Anayasa ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi neleri kapsıyor biliyor musunuz, referandum sürecinde halkın ‘Evet’ demesi için ne anlatacaksınız?

DEVLET BAHÇELİ’YE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Tabi henüz netleşen bir şey yok. Fiili olarak şuan da Türkiye’de zaten bir Başkanlık ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi var. Maalesef 367 dayatması ile parlamenter sistemi bertaraf eden güçler bugün algıyı farklı şekilde yönetmeye çalışıyorlar. 80 Anayasası Kenan Evren’in kendine göre yaptığı ve Cumhurbaşkanına sınırsız yetki veren bir sistemi öngörüyor. Bu zamana kadar meclisin seçtiği sembolik bir Cumhurbaşkanı vardı ama o dayatma ile halk önüne vurulan gem sonucuna Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Halka gidiyoruz’ diyerek halkın kendi Cumhurunu seçmesini sağladı. Tabi halkın seçtiği Cumhurbaşkanı doğal olarak halka hesap vermek zorunda. Bugün belki Cumhurbaşkanı ile Başbakan uyum içinde çalışıyor ama yarın bu böyle olmayabilir. Biz bu ülkede Anayasa kitapçıklarının havalara fırlatıldığını gördük. Bugün hamd olsun dünyanın her tarafından ülkemize karşı saldırı varken dimdik ayaktayız. Bu güçlü bir iktidar ve güçlü bir lider sayesinde oluyor. Burada zaten fiili olarak yaşanan sürecin hukuki olarak da önünün açılması sağlanacak. Bu da adalet çerçevesinde olmalı. Bu kapsamda ben de gerçekten devleti düşünerek hareket eden MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Detaylar belli olduğunda hatipler sayesinde bunu teşkilatlara, halkımıza ve STK’lara anlatacağız.

FETÖ ile mücadele devam ediyor. O süreçte Ak Parti’ye gelen FETÖ mağdurları oldu mu?

ALİFETÖ BİR PARTİNİN DEĞİL DEVLETİN SORUNU

Bu siyasi bir olay değil, bir partinin sorunu da değil. Bu devletin sorunu, milletin sorunu. Partiler komisyon kurup halkın sorunları ile ilgilenmiş olabilir ama Valiliğimiz zaten bununla ilgili komisyonu oluşturdu. OHAL Vali yardımcımız var, devletin komisyonu var. Mağdur olduğunu düşünen arkadaşlar varsa biz onları buraya yönlendiriyoruz. Devletin hukukuna, adaletine, idarecilerine inanıyoruz. Valimizin, yardımcılarının hassasiyetini biliyoruz.

Sizce FETÖ ile mücadele olması gerektiği gibi mi yürütülüyor yoksa mağduriyet yaşanıldığını düşünüyor musunuz?

FETÖ AHTAPOT GİBİ HER YERİ SARDI

FETÖ maalesef çok gizli bir örgüt, ahtapot gibi her yeri sarmış durumda. Kimin mağdur olup olmadığını anlayamıyorsun. Çok ciddi araştırmalar yapılması lazım. Devletimiz bu konuda çok ciddi çalışıyor. Belki ufak tefek mağduriyetler olabilir ama adalet sonunda tecelli ediyor.

Sayın Cumhurbaşkanı 17-25 Aralık sürecini bu olayın önünde set çekti ama belediyelerden hala FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle ihraç edilenler var. Bu kadar yılda FETÖ’cüler fark edilemedi mi, neden bu kadar geç kalındı?

Belki bir dönem ‘Altın Nesil’ olarak adlandırılan bu insanların vatan haini olabileceğine ihtimal verilmedi ama 15 Temmuz’da bunların nasıl gözü dönmüş vatan hainleri olduğunu toplumun herkesimi gördü.

Kentteki çalışmaları takip ediyorsunuz. Mesela tramvay konusu. Bu tür konularda halkın şikayetlerine yönelik çalışmalarınız oluyor mu?

ESNAFIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ

Tabi ki. Tramvay çalışmalarından dolayı mağdur olan esnaflarımız var. Bu bir gerçek. Ak Parti teşkilatları olarak esnafımızdan özür diliyoruz. Ama bu kent yıllarca hep ihmal edilmiş, keşke daha önce yapılsaydı. Keşke trafik bu kadar yoğun olmadan Avrupa’da ki gibi bizim de modern raylı sistemimiz yapılsaydı. Kocaeli iki tepe ile bir deniz arasına sıkışmış bir kent, çarpık yapılaşmanın olduğu yaşayan bir kent ve siz burada kalp ameliyatı yapıyorsunuz. Ben de esnafım ben de mağduriyet yaşıyorum ama kentin geleceği için bunların yapılması lazım.

Peki Ak Parti döneminde mi geç kalındı yoksa daha öncesinden mi bahsediyorsunuz?

KENT MODERN BİR HAVA ALANINA KAVUŞACAK

Biz iğneyi karşı tarafa batırırken çuvaldızı da kendimize batırıyoruz tabiî ki. Önceden zaten bir ihmal edilmişlik var. Bizim dönemimizde de geç kaldı tabi belki daha önce de yapılabilirdi ama nereden başlasan kardır. Tramvay asıl Sefa Sirmen döneminde gündem yapıldı ama Avrupa kenti tabelası ile sadece geçiştirildi. Toplum taşmayı modern raylı sisteme taşımaya ihtiyaç vardı. Bu çalışma bir başlangıç. Tramvayın ileriye dönük planlanan hatları da var.

CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya’nın ‘Tramvayı yetiştiremeyecekler’ eleştirilerine cevap vermek ister misiniz?

Mart ayında deneme seferlerimizde Mehmet beyi tramvaya bindireceğim.

Cengiz Topel Havaalanı da bu kentin kanayan yarası. Sabiha Gökçen Havaalanı’na sefer koymak yerine bizim havaalanımız için bir şeyler yapılamaz mı?

Bu kentin bir havaalanına çok ihtiyacı var. Ama Sabiha Gökçen bize çok yakın, her tarafa sefer yapan bir alan. Bu kent bunun dezavantajını yaşıyor. Ama yine de Sakarya ve Kocaeli’ne hitap edecek güzel bir havaalanına ihtiyaç var. Neticede bu bir arz talep meselesi. Devlet de olsa özel sektörde olsa talep olmayınca olmuyor. İnşallah önümüzde ki süreçte daha da gelişince kent modern bir havaalanına kavuşacak.

IMG_3307Biraz teşkilat yapısından bahsedersek sürekli gençleşen bir Ak Parti görüyoruz. İl başkanı da oldukça genç. Bu kadar genç bir il başkanı ile çalışmak avantaj mı dezavantaj mı?

Şemsettin başkan partimizin il başkanlığını yapan deneyimli bir arkadaşımız. Partinin her kademesinde görev yapmış, teşkilat yağısını bilen bir isim. İl ve İzmit ilçe arasında bugüne kadar belki hiç olmadığı kadar mükemmel bir uyumla çalışıyoruz. Parti kültüründen gelen insanlarla çalışmak daha kolay oluyor. Herkes duracağı yeri biliyor.

Peki bir iş adamı olarak ekonomideki gidişatla ilgili ne söylersiniz, OHAL sürecinin ekonomiyi etkilediğini düşünüyor musunuz?

17-25 Aralık ve 15 Temmuz’la bizi alt edemeyeceğini anlayan dış güçler şuan ekonomik olarak baskı kurmaya çalışıyorlar. Ama Türkiye artık güçlü bir Türkiye. Toplum da çok değişti. İnsanlar tepki olarak 17 milyar dolarını bozdurmuş. Eskiden kriz anlarında parasını dolara çevirenler bugün ceplerinde ki doları bozduruyor. Bu gün Başbakanımız,  ‘2017 çok daha güzel olacak’ dedi. Biz de buna inanıyoruz.

Siz de dolar bozdunuz mu?

Benim hiç dolarım yok.

Genel siyasette Ak Parti ile MHP arasında bir yakınlık söz konusu. Geneldeki hava yerele de yansıyor mu?

AYRIM YAPANIN AKLINDAN ŞÜPHE EDERİM

Bu olaylar süresince Devlet Bey Ak Parti’nin değil toplumun yanında olduğunu gösterdi. Devletin geleceği için partinin çıkarlarını geride bırakacağını söyledi. O yüzden tabii ki oradaki duruş Ak Parti tabanında MHP’ye karşı bir sempati oluşturdu. MHP’lilerden de bizim Cumhurbaşkanına, Başbakana karşı bir sempati var. Keşke Yenikapı ruhu hala devam etseydi. Ama maalesef CHP’ye birileri dur dedi onlarda bertaraf oldu. Bu ülkenin önünü açacak bir sistem çıksın, bu kokuşmuş sistem bertaraf edildin de önemli olan bu.

Ak Parti içinde basına yansıyan Erdoğancılar ve Ak Particiler ayrımı yaşanıyor zaman zaman. Bu konuyla ilgili ne söylersiniz?

Bizde böyle bir ayrım olmaz. Erdoğan çok güçlü bir liderdir. Bugün içimizde böyle birisi varsa ben onun aklından şüphe ederim. Erdoğan başkan olduğunda artık kimse fitne fesat çıkaramayacak. Dünya bugün Erdoğan’ı konuşuyorsa güçlü bir lider olduğu için konuşuyor. İçerde bunu teyit eden sistem ülkemizi de güçlü kılacaktır.

Ak Parti ile İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın kimliğinin örtüşmediği iddiası var. Siz Sayın Doğan’la ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ak Parti’nin bir giyim tarzı yok. Sonuçta insan kendine yakışanı giyer. Nevzat Bey de hakikaten güzel giyiniyor. Bence başarılı bir belediye başkanı, İzmit’in çevresini değiştiren projeler var.

Peki İzmit için son 10 yılda yapılan en önemli proje ne diye sorsak…

SEKA KAĞIT FABRİKASI SİYASİLERİN ARPALIĞI OLMUŞTU

Bir Seka Park hem Kocaeli’nin hem de İzmit’in denizle buluşan en güzel doğal yaşam alanı. Belki de Ak Parti iktidar olmasaydı orası zenginlerin konut alanları olurdu. Ama şuanda halka açık, çok büyük bir alan. Ranttan arındırılıp halka açılan bir alan oldu. Bunun dışında da ulaşımla ilgili çok güzel projeler yapıldı. Şuanda Symboll AVM’den çıkıyorsunuz sanki Kuruçeşme’ye kadar hiç ışık yok. İşte eski İzmit, işte yeni İzmit. Eskiden çarşıda felaket bir koku vardı. Şimdi ise pırıl pırıl bir Körfezimiz var.

Seka Park kağıt fabrikası kapatılmadan yapılamaz mıydı?

Bu kentte herkesin Seka Kağıt Fabrikası ile ilgili bir anısı vardır. 12 bin kişi çalışıyordu ama maalesef zamanında siyasilerin arpalığı olmuş, modernize edilememiş bu nedenle devletin sırtında bir kambur olmuş. Son döneminde hiç üretim olmadığı halde 3 bin kişi devletin kasasından maaş alıyordu. Teknoloji yenilenmediği için kapatılması gerekiyordu. Ak Parti kimseyi mağdur etmeden doğru bir süreç izledi. O zaman ki İl Başkanımız Fikri Işık da yoğun bir çaba harcayıp işçileri Büyükşehir’e aldırmıştı.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

İzmit’te 246 bin seçmenimiz var. 39 bin 315 üyemiz var. Sandık kurullarımız hazır.  Şuan ki tek hedefimiz referandumdan en güçlü şekilde çıkmak. Hizmet noktasında da alt yapı anlamında, gerek diğer arterlerde çok ciddi hizmetler yapılıyor. Örneğin Büyükşehir’in E-5’in sağında ve solunda yaptığı yan yollar trafiği ciddi anlamda rahatlatacak. Ak Parti sadece yol yapmakla kalmıyor gönüllere giden yolları da yapıyor. Yine Kandıra’ya duble yol yapılıyor. Yıllarca ihmal edilen alt yapıları yapıyoruz. İnşallah ilerde çok başarılı olamadığımız kentsel dönüşümü de gerçekleştirip bir Avrupa kenti oluruz. Cedit Mahallesi’nde bu çalışma başladı. İnşallah bunu başka bölgelerde de devam ettiririz.

İlyas Şeker, o önerge hakkında gazetemize konuştu;

metin-külünk-ahmet-akcaalan-roportaj

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,840 saniyede tamamlandı.