Türkiye bu davayı konuşuyor

28 Aralık 2016
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
50130 defa okundu.

Türkiye bu davayı konuşuyor. İddialara göre “Adliye de, Vali de bizim adamımız Tokat’ta kimi istersek, gece yatağından kaldırırız” ifadelerini kullanan DİMES Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş yöneticileri hakkında Ergenekon Davası Avukatı Yusuf Erikel, suç duyurusunda bulundu. Konu yargıya taşındı ve 8 şirkete kayyum atanması istendi.

Ergenekon Davası Avukatı Yusuf Erikel, gündeme şok etkisi yaratacak bir konuyu yargıya taşıdı. Tokat ilinde faaliyet gösteren; DİMES GIDA SAN. VE TİC. A.Ş., NOBEL PAZ. LTD. ŞTİ., KARMEN ŞARAPÇILIK LTD. ŞTİ., TOKAT CİHAN NAKLİYAT LTD. ŞTİ., KAZOVA VASFİ DİREN TARIM İŞLT. SAN. TİC. A.Ş., SEMES GIDA LTD. ŞTİ. ve DİREN HOLDİNG’ isimli firmalar hakkında inceleme yapılması ve hepsine Kayyım atanması ile bu şirketlerden bazılarında ortak olan Diren kardeşler hakkında Tokat Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

KAYYIM ATANMASINI TALEP ETTİ

Ünlü Avukat Yusuf Erikel, vekili olduğu Ayhan Şahin adına Tokat Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği suç duyuru dilekçesinde; DİMES Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş yöneticileri; Ali Rıza Diren, Orhan Ziya Diren, Erol Diren, Bülent Ozan Diren haklarında Organize Suç çetesi oluşturmak ve aynı şirketin Muhasebe Görevlisi olan müvekkili Ayhan Şahin’i ve ailesini ;  “Adliye de bizim, Vali de bizim adamımız.. Tokat’ta istediğimizi, hakimi, savcıyı gece yatağından kaldırırız” şeklinde ki tehditlerle yüksek meblağlarda para miktarları içeren evraklar imzalattırdıklarını, şirketlerde usulsüzlük ve yolsuzluklar yaptıklarını, müvekkili Ayhan Şahin’in şahsi hesabını kullanarak, suçlu olarak gösterdikleri, resmi evraklarda sahtecilik yaptıklarını, vergi kaçırdıklarını, dolandırıcılık yapıp, iftira attıkları ve bu tür kumpaslarla müvekkili Ayhan Şahin’i suçlu pozisyona sokup, tutuklattırdıklarını belirtip, haklarında kovuşturma başlatılması ve adı geçen Diren kardeşlerin soruşturma süresince ‘Delilleri karartabilecekleri’ iddiası ile de; DİMES Gıda ve TİCARET AŞ ile aynı yöntemlerle bağlantı kurup, suç işledikleri ., NOBEL PAZ. LTD. ŞTİ., KARMEN ŞARAPÇILIK LTD. ŞTİ., TOKAT CİHAN NAKLİYAT LTD. ŞTİ., KAZOVA VASFİ DİREN TARIM İŞLT. SAN. TİC. A.Ş., SEMES GIDA LTD. ŞTİ. ve DİREN HOLDİNG’ isimli firmalara Kayyım atanmasını talep ettiği öğrenildi.

İŞTE O İDDİALAR VE SUÇ DUYURUSU;

Av. Yusuf Erikel, Tokat Savcılığına vermiş olduğu suç duyurusu dilekçesinde Diren kardeşler hakkında şu iddialarda bulundu;

 SUÇ ve TALEP : Dolandırıcılık, Resmi Belgede Sahtecilik, Vergi Kaçakçılığı ve iftira ve Adalet üzerinde baskı algısı ile tehdit suçlarını işleyen sanıklar hakkında gerekli başkaca gümrük mevzuatı ve diğer varsa soruşturma esnasında ortaya çıkan suçlarla alakalı kovuşturmanın açılması ve ceza talebi…. VE ŞİRKET YÖNETİMİNE sonrası süreçte delilleri karartmaları ve şirketi daha da zarar uğratmaları endişesi bağlamında KAYYUM ATANMASI talebidir.

İftira Suçu Bağlamında Açıklamalar:

1- Müvekkil Müşteki 17.06.1988 tarihinde iş hayatına DİMES GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.’deki muhasebe servisinde başlamıştır. Tüm iş hayatı boyunca aynı işyerinde çalışmış olup 08.11.2016 tarihinde istifa etmiştir. İşten istifa etmesinin ardından 18.11.2016 tarihinde kendisine bir gizlilik sözleşmesi imzalatılmış ve bu sözleşme dahilinde 15.760.230,78 TL adı geçen şirketlere borçlu olduğu ve zimmetine para geçirdiği iddia edilmiştir.

Borcu ödemesi ve şirkete ilişkin hesaplarla ilgili gizliliğe uyması gerektiği, uymaması halinde 900.000,00 ABD doları ceza ödeyeceği sözleşme ile belirlenmiştir. Sözleşmenin imzalanmasından hemen sonra 30.11.2016’da müvekkilin tüm malvarlığına ihtiyati haciz koyulmuştur. Bunla da yetinmeyen davalı şirketler savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve müvekkil Tokat Sulh Ceza Hakimliğinin 2016/7402 D. İş sayılı kararıyla 01.12.2016 tarihinde tutuklanmıştır.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki 18.11.2016 tarihli Sulh Sözleşmesini müvekkilin kabulü şu sebeplerle olmuştur:

Davalı tarafın “Adliye de bizde, vali de bizim adamımız. Tokat’ta kimi istersek gece yatağından kaldırırız.” gibi ifadelerle yapmış olduğu tehditler ile müvekkili ve ailesi üzerinde baskı kurması,

Memleketi olan Tokat iline maddi manada hizmeti olan ve müvekkilin de yıllardır ekmeğini yediği müessesenin zarar görmesini istememesi,

Ortağı olduğu şirket ve davalı olarak anılan kişiler dışındaki ortakların zarar görmesini istememesi. Yani müvekkilin iradesi, devletin birçok kurumunu da arkasına aldığı iddiasındaki davalılar tarafından fesada uğratılmıştır. Bu şekilde imzalanmış olan 18.11.2016 tarihli protokol de şuan yok hükmündedir. Zira bu protokol ile müvekkilin ancak kanunlarla sınırlanabilen en temel anayasal hakları dahi elinden alınmak istenmekte ve kendisi tamamen çaresiz bir halde bırakılmaya çalışılmaktadır.

Ayrıca davalılarca, müvekkilin Cumhuriyet Savcılığına şikâyet edilmesi ile sözleşmenin Gizlilikle ilgili olan 4.maddesi ihlal edilmiş ve böylece sözleşmenin 5.maddesine göre sözleşme hükümsüz hale gelmiştir. Müvekkilin bugüne kadar davalılarca yukarı sayılan; “Tokat’ta her istediğimiz olur. İstersek savcıyı yatağından kaldırırız, hakimi yatağından kaldırırız.” vb. ifadelerle baskı altına alınması nedeniyle olayların iç yüzünü anlatamamıştır. Ancak bugün kendisi işlememiş olduğu bir suçtan dolayı tutuklu vaziyettedir.

Bilgisayar kayıtları ve mailler incelendiğinde müvekkilimin iftiraya uğradığı muhakkak olacağı sebebiyle.. Ve yine müvekkilimin soruşturma esnasında vereceği deliller bağlamında kendisine iftira atan ve sanki adliye babasının çiftliği ve hakim savcılar emrinde ırgat havası vererek müvekkili çocukları önünde tehdit eden sanıklar hakkında şikayetimizin kabulü ve gereğini…. Dolandırıcılık ve diğer konularda suç duyurusu bağlamında açılamalar; Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki kendisine dolandırıcılık isnadında bulunulan müvekkilim asla böyle bir şeye tevessül etmemiştir. Aksine husus en; Ozan DİREN olmak üzere davalılarca, şirketin diğer ortaklarının ve trilyonlarca vergi kaçırılması suretiyle devletin dolandırılması söz konusudur. Davalılar, şirket yönetiminde görev almayan kardeşleri diğer şirket ortaklarının kendileriyle aynı miktarda hisse sahibi olmasından rahatsız olmuş ve bu nedenle reel hesapları gizlemek suretiyle diğer kardeşlerinden para kaçırmışlardır.

Şöyle ki;

 1. a) Şirketlerin yaptığı ticaret sonucu Azerbaycan’dan ve genel olarak ihracattan gelen paralar şirket kasasına koyulmadan nakden davalılar arasında paylaştırılırken 2011 yılında sonra mali denetimler başladığı için bazı nakitler müvekkilin hesabına aktarılmış ve oradan davalılarca alınmıştır.
 2. b) Ayrıca davalılardan Ozan DİREN piyasadan topladığı fazla faturalarla şirket hesabından para çıkarmış ardından fatura sahiplerine yatırılan bu paralar nakit olarak elden geri alınmış, alınan paralar müvekkil hesabına yatırılarak gönderilmesi gereken hesaplara yani bu dört fiili yöneticinin hesaplarına gönderilmiştir.
 3. c) Yine aynı şekilde şirketin Finlandiya bayiinin borçlarından dolayı teminatı bozulmuştur. Teminatın bozulmasıyla alınan para müvekkilin şahsi hesaplarına aktarılmış ardından 3 fiili yönetici kardeşe eşit olarak dağıtılmıştır.

ç) Yine şirket ortaklarına sermaye azaltımı adı altında ödeme yapılmıştır. 5 yılda ödenmesi planlanan bu paraya ilişkin olarak yönetici ortaklardan olmayan 5 kardeş için belirlenen plan uygulanmıştır. Geri kalan 3 yönetici kardeş ödemelerini hemen almışlardır. Hatta Erol DİREN bu anlamda şirkete borçlu durumdadır.

 1. d) Şirket yöneticilerinden olan Enver DİREN’in hisselerini satın almak için davalılarca ödenen paraların tamamı şirket kasasından alınmış olup, Enver DİREN’in kendi parasıyla yine kendi hissesi satın alınmıştır.
 2. e) Tokat Organize Sanayide DİMTEKS A.Ş. kurulurken Orhan DİREN, Ali DİREN ve Erol DİREN %10’ar hisse sahibi olmuşlardır. Bu hisseler için gerekli parayı NOBEL A.Ş.’nin satışlarından elde edilen gelirle sağlamışlardır. NOBEL A.Ş. o dönem itibariyle daha çok ülkemizin doğusunda satışlar yapmıştır. Yapılan bu satışların %50’si kayıt dışıdır. Bu nedenle DİMES A.Ş. ‘ye olan ortaklıkları için gerekli kaynak devletimizden kaçırılan vergilerle elde edilmiş olan paralardır.
 3. f) CİHAN NAKLİYAT firmasında dönüş nakliyelerinden gelen belgesiz işlemler DİREN grubuna ait şirketler arasında faturalandırılarak resmileştirilmekte ancak bu işlemlerden gelen paralar yalnızca dört yönetici ortak arasında paylaştırılmaktadır.
 4. g) Şeker fabrikalarından sıvı şeker alınmaktadır. Alınan sıvı şekerin fiyatı 1,35TL/KG’dir. Ancak alınan bu sıvı şekerlerin faturaları, sıvı şekerden daha pahalı olan toz şeker alınmış gibi kesilmektedir. Faturalar dikkate alındığından kayıtlarda bir usulsüzlük görünmemekte ve düzenli cari hesaplardan işlemler yapılmaktadır. Ancak daha sonra aradaki fiyat farkı nakit olarak anılan dört yönetici ortak tarafından tahsil edilmekte ve diğer ortaklar bu suretle dolandırılmaktadır.
 5. h) Yurtdışındaki bir firmadan 4 adet 200ml dolum makinesi kiralanmış ancak satın alınmış gibi gösterilerek daha düşük vergi ödenmiştir.

ı) Yukarıda sayılan ve benzeri birçok usulsüzlük ve dolandırıcılığı gizlemek için anılan 4 yönetici ortak müvekkilime ait hesapları kullanmışlardır. İşledikleri suçların tamamını müvekkilim üzerine bırakarak kendilerini bu işten sıyırmanın gayreti içerisine girmişlerdir. Burada şu hususu da belirtmek gerekir ki şirketten sadece 10.000,00’er TL maaş alan ve bunun dışında 5 yıldır kar payı dağıtmayan bir şirketin ortakları olan; Ozan DİREN (Orhan DİREN adına kayıtlı) İstanbul-Beşiktaş’ta, Ali Rıza DİREN Ankara-Bilkent’te, Erol DİREN İzmir-Bornova’daki evleri hangi paralarla aldıklarının da incelenmesi gerekmektedir. Sadece bu hususun incelenip ortaya konulması dahi davalıların yaptıkları dolandırıcılıkları açıkça ortaya koyacaktır.

Yukarıda sayılan ve buna benzer birçok yolsuzluk ve usulsüzlük ile hem kardeşlerini hem de devleti dolandıran davalıların yaptıklarının ispatlanabilmesi için; DİMES GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ve aynı yönetime sahip NOBEL PAZ. LTD. ŞTİ., KARMEN ŞARAPÇILIK LTD. ŞTİ., TOKAT CİHAN NAKLİYAT LTD. ŞTİ., KAZOVA VASFİ DİREN TARIM İŞLT. SAN. TİC. A.Ş., SEMES GIDA LTD. ŞTİ. ve DİREN HOLDİNG’ e ait tüm şirketlerin defter ve kayıtları üzerinde inceleme yapılmasını, bu nedenle

ANILAN TÜM ŞİRKETLERE KAYYIM ATANMASINI TALEP EDİYORUZ.

Bu hususlara ilişkin olarak bahsedilen işlemler yapılırken banka hesaplarına yatırıp anında çekilen paraların nasıl yatırılıp çekildiğine ilişkin ATM’lerdeki kamera kayıtları;

Ayhan ŞAHİN, Ozan DİREN, Erol DİREN, Ali DİREN, Orhan Ziya DİREN’e ait hesapların hesap hareketleri; Davalıların şoförlerince nakit paralar alınırken cep telefonlarının sinyal verdiği baz istasyonu kayıtları vb. dayanacağımız delillerimizdir. Ancak bundan da önemlisi ortaya koyduğumuz iddialara ilişkin en önemli delil asahin@diren.com.tr, mail adresi ile ali@diren.com.tr, erol@diren.com.tr, ozan@diren.com.tr adresleri arasında yapılan yazışmalar ve müvekkilimin mail üzerinde davacılara vermiş olduğu reel hesaplara ilişkin raporlardır.

Müştekinin DİMES A.Ş.’deki bilgisayarındaki veriler bu anlamda çok önemlidir.

HUKUKİ SEBEPLER : TCK, HMK, VUK vs. ilgili mevzuat.

DELİLLER : DİMES GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ve aynı yönetime sahip NOBEL PAZ. LTD. ŞTİ., KARMEN ŞARAPÇILIK LTD. ŞTİ., TOKAT CİHAN NAKLİYAT LTD. ŞTİ., KAZOVA VASFİ DİREN TARIM İŞLT. SAN. TİC. A.Ş., SEMES GIDA LTD. ŞTİ. şirketlerine ait muhasebe kayıtları,

Ayhan ŞAHİN, Ozan DİREN, Erol DİREN, Ali DİREN, Orhan Ziya DİREN’e ait hesapların hesap hareketleri, asahin@diren.com.tr mail adresi ile ali@diren.com.tr, erol@diren.com.tr, ozan@diren.com.tr adresleri arasında yapılan yazışmalar ile sunulan reel hesaplara ilişkin raporlar, müvekkilin DİMES A.Ş.’deki bilgisayarındaki veriler, tanık, bilirkişi, yemin.

TALEP : Açıklanan ve re’sen gözetilecek nedenlerle; şüphelilerin, eylemlerine uyan TCK 157 ve 204.maddesi ve VUK 359.maddesi hükümleri uyarınca cezalandırılmalarını temin için kamu davası açılmasına karar verilmesini, Belirtilmiş olan suçların işlenmiş olup olmadığının anlaşılabilmesi için, DİMES GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. ve aynı yönetime sahip NOBEL PAZ. LTD. ŞTİ., KARMEN ŞARAPÇILIK LTD. ŞTİ., TOKAT CİHAN NAKLİYAT LTD. ŞTİ., KAZOVA VASFİ DİREN TARIM İŞLT. SAN. TİC. A.Ş., SEMES GIDA LTD. ŞTİ. ve DİREN HOLDİNG’ e ait tüm şirketlerin defter ve kayıtları üzerinde inceleme yapılmasını, bu nedenle ANILAN TÜM ŞİRKETLERE KAYYIM ATANMASINI VEKALETEN TALEP EDERİZ.

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.
 • HER NE OLURSA OLSUN KİM EKMEK YEDİĞİ KAPIYA BU SEKİLDE HANCERLERSE ALLAH KAHRETSİN YAPMIŞ SA BUGUNE KADAR İYİ DE BUGUN MU KÖTÜ OLDU TAM KAHPEYMİŞ
  7 Ocak 2017 22:07
 • Bu şirketin yeminli mali müşaviri yokmuydu.Varsa o da sanıkla iş tutmuş olabilir.
  30 Aralık 2016 22:07

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

209 sorgu 0,937 saniyede tamamlandı.