Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak

23 Kasım 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1683 defa okundu.

Milliyet gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, bugünkü yazısında Burhan Kuzu’nun Başkanlık sistemine ilişkin açıklamalarına yer verdi.

AK Parti’nin meclise getireceği Anayasa paketinin en merak edilen ve tartışılan kısmı şüphesiz Başkanlık sitemine ilişkin olan bölümleri. CHP rejimle ilgisi olmayan bu konuyu rejime endeksleyerek kamuoyunu yanılttığı için yeterince konuşulamadı. Ancak AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenleme gayet köklü değişiklikleri ön görüyor.

Milliyet gazetesi köşe yazarı Nagehan Alçı, “Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak” başlıklı yazısında bir televizyon programı için bir araya geldiği Burhan Kuzu’nun konuya ilişkin açıklamalarına yer verdi.

Alçı, Burhan Kuzu’nun açıklamalarını aktarırken şu ifadelere yer verdi:

Türkiye’de başkanlık sistemi deyince akla ilk gelen isim tartışmasız Burhan Kuzu. Burhan Hoca Ak parti döneminden itibaren değil, ta 70’lerin sonundan beri Türkiye’de başkanlık sistemine geçilmesini savunuyor. Pazartesi akşamı bir televizyon programı için Kuzu ile bir araya geldim ve ondan üzerinde çok konuşulan ama hâlâ birçok noktası belirsiz olan ‘cumhurbaşkanlığı paketi’ ile ilgili çok kritik bilgiler aldım.

1) Seçim sistemi değişecek: Ak Parti paketin geçmesinin ardından seçim sistemini de değiştirmeyi hedefliyor, dar veya daraltılmış bölge seçenekleri üzerinde duruluyor. Böylece parlamento liderlerin yaptığı listelerden oluşan vekillerle değil, tabandan gelen vekillerle oluşacak ve yürütmeye karşı güçlenecek.

2) Baraj kalkacak: Yüzde 10 seçim barajı ya tamamen kalkacak ya da yüzde 1-2’ye inecek.

3) Cumhur-başkanının kararname yetkisi: Yalnızca yürütmenin alanına giren konularda kanuni bir boşluk varsa cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek. Şayet Meclis, ilgili kanunu çıkarırsa kararname düşecek.

4) Karşılıklı fesih: Sistemin kilitlendiği durumlar için öngörülmüş. Karşılıklı olma şartı var, yani fesih durumunda hem cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçime gidecek. Ancak kilitlenme durumunun belli bir süre devam etmesi ya da belli bir şiddette yaşanması gibi sınırlar çizilip çizilmeyeceği hâlâ netlik kazanmış değil.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,814 saniyede tamamlandı.