Musul’u kurtarma operasyonu başlıyor

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2349 defa okundu.

Musul’u DAEŞ’ten kurtarma operasyonu sabaha karşı 04.15’te başlayacak. Operasyonun ilk aşamasının 48 saat sürmesi bekleniyor.

Musul‘u terör örgütü DAEŞ‘ten kurtarma operasyonu sabaha karşı 04.15’te başlayacak. 5 aşamadan oluşacak operasyonun ilk aşamasının 48 saat sürmesi bekleniyor.

Irak Federal Polis Komutanı Korgeneral Rait Şakir Cevdet, “Operasyon, kentin batı yönünden olacaktır” diye konuştu.

Gazetecilerin, Musul operasyonu ile Havice operasyonlarının eş zamanlı olarak başlayıp başlamayacağı sorusu üzere Cevdet, Musul operasyonu ile Havice operasyonunun ayrı ayrı planlar olduğunu ve eş zamanlı olmayacağını ifade etti.

HAVADAN BROŞÜR ATILDI

Korgeneral Cevdet, Musul ile ilgili ”Çok yakında güzel haberler alacaksınız”derken, Irak Hava Kuvvetleri, Musul halkının güvenliği adına, DEAŞ’a yakın bölgelerden uzak durmaları için havadan on binlerce broşür attı.

23 Ekim’de yapılması planlanan büyük Musul operasyonu için hazırlıklarını tamamlayan Bağdat, Erbil ve Koalisyon güçleri 11 saatlik güvenlik koordinasyon toplantısı sonrasında operasyonu erkene alarak sabaha karşı 04:15’te başlatma kararı aldılar.

5 AŞAMADAN OLUŞACAK

Operasyonun ilk aşamasının 48 saat sürmesi bekleniyor. İkinci aşaması ise koşulların beklendiği gitmesi durumunda 6 gün sürmesi bekleniyor. Operasyonun ilk aşamasında Irak Kürdistan yönetimi peşmergelerinin hazır bölgesinden başlatılacak.

Bağdat yönetimine bağlı askerlerin ise Peşmergenin hareketinin hemen sonrasında Şedadi bölgesinden harekete geçmesi planlanıyor. Operasyonun ilk aşamasında iki cepheden hareket sağlanacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,858 saniyede tamamlandı.