Minsk Camisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı

11 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2529 defa okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belarus’ta bulunan tarihi Minsk Camisinin açılışını yaptı.

Belarus’ta Minsk Camisinin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

“Bu değerli eserin açılışını dostum, mevkidaşım Lukaşenko ile yapmaktan mutluluk duyuyorum. İnşallah Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden olacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belarus farklı ırk ve kökenden insanların barış ve huzur içinde birlikte yaşadığı bir ülkedir” diye konuştu.

DİYANET İŞLERİ ÜSTLENDİ

Belarus’un başkenti Minsk’te 54 yıl önce yıkılan Minsk Camii, Türkiye’nin katkılarıyla yeniden inşa edildi. Yapımına daha önce başlanan ancak tamamlanamayan caminin inşaatını 2014 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı üstlendi.

Minsk Camii’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Avrasya bölgesinden dini temsilcilerin katılımıyla yapıldı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

1962’DE YIKILMIŞTI

Büyük kubbeli, yüksek ve çok katlı minaresi ile Minsk Camii, 20. yüzyıl başına ait kartpostallarda Minsk şehrini temsil eden semboller arasında yer almaktaydı.

Caminin 1962’de tamamen yıkılması üzerine 2014’te Türkiye Diyanet Vakfı, 7 milyon dolarlık yatırımla camiyi tamamladı.

2 BİN 500 KİŞİLİK

Minsk Camii, sosyal ihtiyaçlara da karşılık verecek şekilde tasarlandı. Giriş katında konferans salonu, sergi salonu ve bilgisayar odaları bulunan camide 2 bin 500 kişi aynı anda ibadet edebilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,819 saniyede tamamlandı.