KamuNet Projesi tanıtıldı

23 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1836 defa okundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “KamuNet’in tüm kamu kurumlarında kullanılması için bir genelge hazırlıyoruz” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, KamuNet’in (kamu sanal ağı) tüm kamu kurumlarında kullanılması için bir genelge hazırladıklarını ve yakında yayınlanmasının sağlanacağını bildirdi.

Arslan, KamuNet Projesi̇ Tanıtım Etki̇nli̇ği̇ ile 2016-2019 Ulusal Si̇ber Güvenli̇k Strateji̇si̇ ve Eylem Planı Çalıştayı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini, yaşanan gelişmelerin çeşitli siber tehditleri de beraberinde getirdiğini ve bunun toplumda güvenlik kaygılarına yol açtığını ifade etti.

Siber tehditlerden uzak durmak adına sektörün faydalarından yararlanmamanın söz konusu olamayacağını belirten Arslan, “Serçeden korkup da darı ekmeyecek değiliz” dedi.

Siber ortamda her geçen gün sayıları artan tehditleri bertaraf etmenin ülke olarak hedeflenen bilgi toplumuna dönüşüm süreci açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Arslan, bilginin gizliliği, bütünlüğü veya erişilebilirliği bozulduğunda, can kaybına, büyük ölçekli ekonomik zarara, ulusal güvenlik açıklarına ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olduğunu aktardı.

Arslan, hiçbir bilişim sistemini yüzde 100 güvenli yapmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, “Güvenlik açıklarını minimize etmek önemli. Kaşgarlı Mahmud’un çok güzel bir sözü var: ‘Avcı nice tuzak bilirse, av da onca yol bilir.’ Siber güvenlikle ilgili düşman ne kadar saldırı gerçekleştirirse, bizim de buna karşılık o kadar tedbir almak, o kadar yeni yollar bulmak gibi bir zorunluluğumuz var” değerlendirmesinde bulundu.

“KAMUNET’E ŞU AN 8 KURUM DAHİL OLDU”

Bakan Arslan, yoğun çalışmalar sonucunda uçtan uca güvenlik platformu olan KamuNet ağını geliştirdiklerini anlatarak, sisteme şu an 8 kurumun dahil olduğunu söyledi.

KamuNet’in herkese açık olan internet ağını kullanmadığını, sadece kamu kuruluşlarının iletişim kurmasını sağladığı için siber güvenlik risklerini en aza indirgediğini bildiren Arslan, tüm sistemin tek bir noktadan izlenmesinin önemli olduğunu kaydetti.

Arslan, kamu verilerinin KamuNet ağı üzerinden daha güvenli şekilde iletilmesiyle hem kamu verilerinin hem de vatandaşların kişisel bilgilerinin saklandığı büyük veri altyapılarının güvenliğinin sağlanacağını belirtti.

Tüm kamu kurumlarının KamuNet ağına dahil olması için çalışmaların sürdüğüne işaret eden Arslan, “KamuNet ağının tüm kamu kurumlarında kullanılması için bir genelge hazırladığımızı ve yakında bunun yayınlanmasının sağlanacağını vurgulamak isterim. Yakın zamanda KamuNet ile ilgili kamu kuruluşlarının siber güvenliği sağlanmış olacak” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,832 saniyede tamamlandı.