İlker Başbuğ darbe komisyonunda konuştu

3 Kasım 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2403 defa okundu.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbenin başarılı olması halinde Türkiye’de anayasanın sağladığı temel niteliklerin olmayacağını söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 15 Temmuz Darbe Girşimini Araştırma Komisyonu’na katılarak soruları yanıtladı.

Başbuğ, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi, bir felaketin eşiğinden döndüğünü belirterek, “Eğer onlar başarılı olsaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasada yer alan temel niteliklerinden, ne demokrasi ne laik devlet sistemi ne hukuk devletinin zerresi ortada kalmazdı. Yaşanan olay, ciddi, vahim ve kapsamlıdır” dedi.

Başbuğ, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olmamasının en büyük nedeninin, TSK komuta kademesinin darbe girişimine karşı durması, darbe girişimine direnmesi olduğunu söyledi.

Başbuğ, “Bana sorarsanız neden 15 Temmuz başarılı olmadı diye? En büyük etken ne ? Ben derim ki TSK’nın komut akademisinin darbe girimine karşı durması ve bu girişime direnmesidir. En önemli neden olarak bunu düşünürüm”diye konuştu.

Başbuğ, “Bu yaşanılanları ‘bir oyun’ diye değerlendirilmesi veya diğer terimlerle değerlendirilmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,813 saniyede tamamlandı.