Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye, Türkiye’den büyüktür

10 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2574 defa okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen Anma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal‘in ebediyete intikalinin 78.yıl dönümü Münasebetiyle, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Anma Töreni’nde konuştu.

TİKA’nın Makedonya’da yaşadığı anıyı anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Makedonya’nın dağ köylerinden birine uzun uğraşlar sonucu ulaşan TİKA ekibinin yanına ihtiyar yaklaşır ve arabanın üzerindeki bayrağı görünce neden bu kadar geç kaldınız diye sorar. Programın bir iki gün gerisinde kaldığını düşünen görevli durumu izah etmeye çalışırken ihtiyar 100 yıldır sizi bekliyoruz der. Türkiye, Türkiye’den büyüktür. Bunu böyle bilin” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Vefatının 78. yıl dönümünde ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal’i rahmetle yad ediyorum. Milletimiz nezdinde Kurtuluş Savaşı ile 15 Temmuz darbe girişiminin farkı yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşları, Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkma konusunda birlik içindedir. Bugün ülkemizin Batı karşısındaki duruşunu sorgulayanlar milletimizin asırlık duruşunu kavrayamayanlardır.

“TÜRKİYE, TÜRKİYE’DEN BÜYÜKTÜR”

Makedonya’nın dağ köylerinden birine uzun uğraşlar sonucu ulaşan TİKA ekibinin yanına ihtiyar yaklaşır ve arabanın üzerindeki bayrağı görünce neden bu kadar geç kaldınız diye sorar. Programın bir iki gün gerisinde kaldığını düşünen görevli durumu izah etmeye çalışırken ihtiyar 100 yıldır sizi bekliyoruz der. Türkiye, Türkiye’den büyüktür. Bunu böyle bilin.

“GÖNÜL SINIRLARIMIZ BAMBAŞKADIR”

Biz 780 bin kilometrekareye hapsolamayız. Fiziki sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız bambaşkadır. Musul’daki, Kerkük’teki, Humus’taki, Üsküp’teki kardeşlerimiz fiziki sınırlarımız dışında olabilir ama hepsi gönül sınırlarımızın içindedir, kalbimizin tam ortasındadır.

“TARİHİMİZE BÜTÜNÜYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmiş değildir. Gazi Mustafa Kemal de nevzuhur bir devlet adamı değildir. Anadolu Selçuklunun bıraktığı yerden bayrağı nasıl Osmanlı devraldıysa, Osmanlının bıraktığı yerden Cumhuriyet almıştır. Tarihimize bütünüyle sahip çıkacağız.

“YENİ TÜRKİYE KAVRAMINI İLK KEZ GAZİ ZİKRETTİ”

Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk’ta defalarca zikredildiğini burada söylemek isterim. Bu kavram üzerinden bizi yıpratmak isteyenlerin aslında cumhuriyet ruhuna ne kadar uzak olduğunu bilmeniz gerekir.

Gazi Mustafa Kemal’in en çok hayran olduğu devlet yöneticileri arasında Fatih Sultan Mehmet’in olduğunu bilmediklerini söylemek isterim. Fatih gibi Gazi de milletine sonsuz bir güven besliyordu. Herkes umutsuzluğa kapılırken o geldikleri gibi gidecekler diyecek gücü milletine olan sarsılmaz inancından alıyordu.

“BUNU ANLAYAMAZSANIZ SADECE PATİNAJ YAPARSINIZ”

Muasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefini tam bağımsızlıktan ayrı düşünmemiştir. Siyasi, mali, iktisadi, adli, kültürel vb. her hususta tam serbestlik olarak tanımladı. Gelecek nesillere emanet ettiği Türkiye’yi daha ileriye taşıma gayreti içindeyiz. Bunu anlayamazsanız sadece patinaj yaparsınız.

Doğrudan milletin oyuyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı olarak bulunmam dahi milli iradenin nerelere ulaştığını gösteriyor.

“DARBECİLER BU YÜZDEN İLİŞEMEDİ BİZE”

TBMM 23 Nisan 1920’de açıldığında öyle bir yokluk ve yoksulluk vardı ki, birileri memleketlerine geri dönmekten söz eder olmuştur. Biz milletimizi üstün kılan bu ruh ile 15 Temmuz’u yaşadık.

Bu millet yüce bir millet, güzel bir millet, bu milletle daha çok nice engelleri aşacak, muasır medeniyetler seviyesinin de üzerine çıkacağız.15 Temmuz’da parlamento bombalanıyor, buranın çevresi bombalanıyor, özel harekat bombalanıyor, Türk Silahlı Kuvvetleri bombalanıyor, Şehitler Köprüsü bombalanıyor.

246 şehit, 2 bin 194 gazimiz var. Bu yolculuk onunla anlam kazandı. Milletimizin her bir ferdi, hiç kimse olmasa bile tek başına şahadet aşkına ülkesini, demokrasisini, geleceğini koruma azmiyle sokaklara döküldü. Milletimizin bizi yalnız bırakmamasını unutmamak mümkün değil. Milletimi gördüğümde o görüntüleri unutmam mümkün değildi.

Benim milletimde en ufak korku yoktu; onlar ölümü öldürmüşlerdi, korkuyu korkutmuşlardı. FETÖ’cü darbeciler bu sebeple bize ilişemediler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,859 saniyede tamamlandı.