Bakan Albayrak açıklamıştı! Doğalgazsız yer kalmayacak!

16 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2304 defa okundu.

Bakan Albayrak’ın müjdelediği gibi doğalgazın ulaşmadığı yer kalmayacak. EPDK Ağrı ve Tunceli’ye doğalgaz götürülmesi için aralık ayında ihaleye çıkacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nca (EPDK) Ağrı ve Tunceli’ye doğalgaz götürülmesi için aralık ayında ihaleye çıkılacak. EPDK’dan yapılan açıklamada, doğalgaz ulaşmamış 5 il arasında bulunan Ağrı ve Tunceli için temmuz ayı itibarıyla ihale sürecinin yeniden başlatıldığı ve 6 firmanın yeterlilik başvurusu yaptığı belirtildi.

ÇALIŞMALAR TAM GAZ 

Aralık ayı içinde bu iller için doğalgaz dağıtım ihalesi yapılacağı bildirildi. Türkiye’de 300’ün üzerinde ilçede doğalgaz kullanıldığı, EPDK tarafından yapılan dağıtım bölgesi genişletmeleri kapsamında, 2005’ten bu yana toplam 136 ilçenin doğalgaz dağıtım bölgesi kapsamına alındığı ifade edildi. 

EPDK’nın, Bakanlar Kurulu kararı kapsamında nüfusu 10 binin üzerinde olan toplam 34 ilçe için de genişletme işlemlerine devam ettiği ve bu ilçelere 2017’de doğalgaz verilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.

Nüfusu 20 binin üzerinde olan toplam 53 ilçe için alınan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca da bu ilçelere doğalgaz ulaştırılması amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, BOTAŞ ve EPDK tarafından ön hazırlık çalışmalarının yürütüldüğü bildirildi.

TÜRKİYE-İSRAİL BORU HATTI İÇİN İLK TEMAS

Bu arada Türkiye ile İsrail arasında inşa edilmesi öngörülen doğalgaz boru hattı projesini tartışmak üzere kurulan çalışma grubu, ilk toplantısını geçen hafta İstanbul’da yaptı. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği yetkililerinden edindiği bilgiye göre, Türkiye ve İsrail enerji bakanlıklarının yetkilileri, İsrail gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattı projesinin detaylarını görüşmek üzere geçen hafta İstanbul’da bir araya geldi.

HAKKARİ’YE, ŞIRNAK’A KADAR ULAŞACAĞIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Türkiye’de doğalgaz kullanan hane sayısının 13 milyona yaklaştığını belirterek, “Bunu aileler bazında çarptığımızda yaklaşık 50 milyon vatandaşımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor” demişti.

Albayrak, şunları söylemişti: 

“Hakkari’ye kadar doğalgazın gitmediği ilimiz kalmayacak. Doğudaki vatandaşlarımızı istismar eden, imkansızlık içinde bırakmak için elinden geleni yapan hatta onları katleden bu alçak örgüte rağmen, bu hain örgüte inat biz Hakkari’ye de Şırnak’a da doğalgazı getireceğiz.”

BORU HATTI YOKSA CNG VAR!

Açıklamada, doğalgazın boru hattıyla ulaştırılamadığı ilçelerde, yapılan mevzuat düzenlemeleri kapsamında, CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) yöntemi kullanılacağı belirtildi. 

Erzincan’ın Refahiye ilçesi’ne doğalgazın CNG olarak götürüleceği ve buna yönelik altyapı yatırımlarının altı ay süreceği belirtildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,824 saniyede tamamlandı.