Volvo XC90’ı Denediniz mi?

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8271 defa okundu.

Kocaeli OTOMOBİLİM Dergisi’nin Eylül-Ekim sayısında test ettiğimiz, ayrıntılara gösterilen özen ile neredeyse bir sanat eseri diyebileceğimiz Volvo XC90 ile ilgili konuşan Uğur Aydın, “Yumuşak deri ve özel dokulu ahşap gibi en iyi malzemelerden üretildi. Kristal vites kolunun yanı sıra masaj ve dört yönlü elektrikli bel desteği özelliğini içeriyor. İnsan bedeninin şeklinden esinlenerek tasarlanmış havalandırmalı ön koltuklar gibi benzersiz ayrıntılara da sahip” dedi.

İlimizde üretimde, ihracatta, vergide ‘ilk’lere imza atan onlarca dev aile şirketi var. Bazıları Türkiye’nin çeşitli illerinde ekonomide öncü rol üstleniyor. Bunlardan biri de birbirinden farklı, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve adını güvenilen firmalar listesinde ilk sıralara taşıyan Akgün Şirketler Grubu. Otomotiv sektörüne girdiği 1985 yılından beri büyümeyi hedefleyen Akgün ailesi geçtiğimiz yıllarda Volvo Cars Turkey ailesine katıldı ve farkını otomotiv sektöründe de ortaya koydu. Otomotiv sektöründeki tecrübesini ve gücünü İsveçli otomobil markası Volvo Cars ile birleştiren Akgün Şirketler Grubu, sektörün nabzını tutuyor. Akgün Grup, prestijin ve güvenliğin lider markalarından biri olan Volvo araçların yetkili servis bayiliği ile 2013 yılında başlayan iş ortaklığını 2015 yılı içerisinde Kocaeli ve Sakarya illerinde açtığı Satış Servis ve 2.el konsept Showroomları ile otomotiv sektöründe büyümesine hız kattı. Kocaeli’ne ayrı bir değer katan Volvo Cars yeni modelleri ile hem göz kamaştırıyor hem de rekabeti artırıyor. Volvo’nun tüm araçlarında her ayrıntının sürüşü kolaylaştırdığını, eğlenceli hale getirdiğini ve stresi azalttığını söylemek mümkün. Biz de sizler için Kocaeli OTOMOBİLİM Dergisi olarak bu sayımızda Volvo XC90’ı test ettik. İlk olarak Akgünler Motorlu Araçlar  Tic. ve San. A.Ş. Satış Müdürü Uğur Aydın ile bir araya geldik. Akgün ailesi ve Volvo Cars ile ilgili sohbetimizi tamamladıktan sonra görünüşü ile göz kamaştıran Volvo XC90’ı inceledik. Tereddüt etmeden tavsiye edebileceğimiz XC90’ı siz de test edebilir; hem sürüş keyfini yaşayıp hem de hayalinizdeki otomobile bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Gelin Volvo XC90’ı işin uzmanı Uğur Bey’den dinleyelim. İşte Uğur Aydın ile yaptığımız o keyifli söyleşi;

UĞUR AYDIN VOLVOUğur Bey ilk olarak bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Volvo ile yolunuz ne zaman kesişti?

1975 yılında Ankara’da doğdum. Otomotiv sektörüne ilk olarak 2003 yılında FIAT markası ile adım attım. Otomobile olan tutkum o zaman başladı. 16 Aralık 2015 yılından itibaren Volvo Cars Akgünler ailesi ile çalışmaya başladım.

Akgünler Otomotiv Bayisi ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz? Bayide sunulan hizmetler neler?

Akgün Grup, büyük çoğunluğu seramik olmak üzere tuğla, kiremit, vitrifiye, mobilya sektörlerinde 11 adet fabrikada; otomotiv, lojistik ve akaryakıt sektöründeki şirketleriyle birlikte 4000’e yakın personeli ile ticari faaliyetlerine devam ediyor. 1985 yılından bu yana otomotiv sektöründe Ford markasını temsil eden Akgün Otomotiv, 1993 yılında Türkiye’nin ilk ve en büyük Ford tesisini ele geçirmiştir. 2014 yılından bu yana binek ve ticari araçların yanı sıra Ford ağır vasıtalarına da hizmet vermektedir. Otomotiv sektöründeki tecrübesini ve gücünü İsveçli otomobil markası Volvo Cars ile birleştiren Akgün Grup, İzmit’e açtığı tesisinde Volvo Cars için satış, satış sonrası sigorta ve ikinci el hizmetleri sunuyor. Bu işbirliği ile önemli bir ilke daha imza atmış olan Akgün Otomotiv, Volvo Cars’ın yeni yetkili satıcı konseptine uygun tasarladığı tesisi ile İskandinav algısının altını çizen en modern Volvo yetkili satıcısı oldu. Burada toplamda yaklaşık 3500 m2 plaza alanı, 3000 m2 servis alanı ve 20000 m2 açık alan üzerine kurulu olan ve Türkiye’nin en iyisi olan tesislerimiz her zaman Volvo müşterilerine en üst düzeyde hizmet veriyoruz.

Devam eden kampanyalar var mı?

Volvo Selekt ile birlikte ikinci el hizmeti de sağlıyoruz. 30 bin TL’ye 12 ay T3 benzinli araçlarımızda30 bin TL’ye 12 sıfır faiz kredi seçeneği ile kampanyalarımız devam ediyor.

UĞUR AYDINSizin açınızdan 2016 yılının 9 ayı nasıl geçti? Son çeyrekte beklentileriniz var mı?

2016 yılının ilk 9 aylık dönemini iki ayrı bölümde düşünmek gerekiyor. İlk 6 aylık dönemde Volvo Car Turkey olarak hem adet hem karlılıkta hedeflerimizi gerçekleştirdik. Ancak her alanda olduğu gibi otomotivde de 15 Temmuz sonrasında ciddi bir sarsılma yaşandı. 15 Temmuz sonrasında her sektörde olduğu gibi kısa bir dönem zorluk yaşadık, ancak ilerleyen dönemde tekrar bir toparlanma dönemine geçildi. Sene sonu hedeflerimizi değiştirmedik. Önümüzdeki dönem için olumlu anlamda beklentilerimiz var, satışlarımızın son üç ay artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

İsveçli otomobil markası Volvo güvenlik konusunda dünyanın en saygın otomobil üreticisi olarak ünlenmiş durumda. Bize Volvo’yu güvenli kılan özellikleri anlatır mısınız?

Bu bizim en önemli marka değerimiz ve kurucularımızın da o yıllarda ifade ettiği gibi günümüzde de gelecekte de bu şekilde kalmaya devam edecek. Üstelik otomotiv dünyasına armağan ettiğimiz icatlarımız bile güvenlik konusu ne kadar ciddiye aldığımızı ve bu konuya ne kadar önderlik ettiğimizi gösteriyor; en önemli örneği 1959 yılında sunulan 3 noktadan bağlantılı emniyet kemeri. Diğer bir nokta ise, biz sadece çarpışma testlerine göre otomobiller üretmiyoruz. 30 yılı aşkın bir süredir İskandinav ülkelerinde gerçekleşen Volvo’ların dahil olduğu binlerce kazayı yerinde inceliyoruz ve bu gerçek hayat koşullarına göre teknolojiler geliştiriyoruz.

Volvo’nun en çok tercih edilen modelleri ve bu modellerin tercih sebeplerini aktarabilir misiniz?

Türkiye pazar dinamiklerini incelediğinizde sedan modellerin ağırlık kazandığı bir söyleyebiliriz. Bu tercih sebebine bağlı olarak bizim de en çok sattığımız modelimiz S60. Ancak Volvo’nun dünyada en çok satılan modeli XC60’ın da başarısını göz ardı edemeyiz. Kendi segmentinde yani orta premium SUV segmentinde en çok satan modellerden biri XC60. Ayrıca geçen sene piyasaya sunduğumuz XC90’da yine aynı XC60 gibi kendi segmentinin en başarılı araçlarından biri. Bu başarıların altında modellerimizi rakiplerinden ayıran güvenliğe, çevreye ve kaliteye verdiğimiz önem yatıyor. Ayrıca bir İsveç markası olmamızın vazgeçilmez özelliği elbette tasarıma verdiğimiz önem ve tasarım anlayışımızın müşterilerimiz üzerinde bıraktığı etki.

TEST SÜRÜŞÜ (7)Şimdi Volvo XC90’ı konuşalım. İlk olarak tasarımından bahseder misiniz?

XC90 Volvo Cars’ın yeni tasarım anlayışının önemli izlerini taşıyor. Yalın, rafine, gösterişten uzak kuvvetli ve dikine çizgilerin hakim olduğu, düz yüzeylerin lüks bir hava kattığı bir tasarımı var XC90’ın. Hem geleceğe vurgu yapıyor ama aynı zamanda da sahip olduğu mirası gururla üzerinde barındırabiliyor.

Farklı sürüş modlarına da sahip bir araç. Bu özelliğini detaylı bir şekilde anlatır mısınız?

XC90 sahip olduğu teknolojiler ile sürücülerinin beklentilerini her yol koşulunda sağlayan bir SUV. Hem ekonomi odaklı sürüşlere olanak sağlarken, isterseniz dinamik taleplerinizi fazlası ile yerine getiriyor. Veya şehrin yoğun trafiğinde konfor sağlarken, arazi şartlarına tam uyum için gerekli bütün ayarlamaları yapıyor. Bunun için tek yapmanız gereken orta konsoldaki buton ile istediğiniz sürüş modunu seçmek.

Volvo XC 90’ın sistemini kontrol etmek zor değil galiba. Birçok özelliği sadece dokunarak kullanabiliyoruz. Bu özelliklerden bahseder misiniz?

XC90’ın kontrol merkezi iPad büyüklüğünde bir ekran üzerinden dokunmatik ve son derece sezgisel bir kolaylıkla yapılıyor. Aracın içinde kafanızı ve göz zevkinizi bozacak onlarca düğme bulunmuyor. İşte bu sebeple zaten günümüz dünyasında alışık olduğumuz dokunmatik ekran prensipleri ile son derece klay gir kullanıma ve arayüze sahip bir kontrol mantığı hakim araç içinde

Günümüzde her şey zamanlama üzerine şekilleniyor. Volvo XC 90’ın hayatı kolaylaştıran özellikleri neler?

Yukarıda bahsettiğim gibi aracın kullanım ve kontrol ara yüzü son derece alışık olduğumuz büyük ve eldivenle bile kullanılabilen bir ekran tarafından sağlanıyor. Bu da kullanıcıların rahat ve konforlu bir şekilde fonksiyonları kullanmasını sağlıyor. Diğer bir önemli nokta ise güvenlik teknolojilerimiz. Pilot Assist, City Safety ve Adaptif Hız Sabitleme sistemleri sizi sadece potansiyel kazalara karşı korumuyor aynı zamanda çok konforlu ve stressiz bir yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Aracın iç tasarımı oldukça etkileyici. Kullanılan malzemelerle ilgili bilgi verir misiniz?

XC90’ın içinde cam, deri, ahşap ve metal gibi hem kaliteli hem de doğal malzemeler çok cömert bir şekilde kullanılıyor. Bu da aracın içindeki lüks hissini rakiplerinde olmayan bir seviyeye taşıyor.

ÇALIŞANLAR

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,845 saniyede tamamlandı.