İkinci el araçta güvenin adresi; Dede Otomotiv

11 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
42336 defa okundu.

İkinci el araç alış ve satışı dendiğinde akla gelen ilk firmaların arasında yer alan Dede Otomotiv’in sahibi Özcan Oktulmuş gelecek hedeflerini OTOMOBİLİM Dergisi’ne anlattı. Alanlarında kendilerini ispatladıklarını söyleyen Oktulmuş, kendi servis ağlarını kurarak müşteriye verdikleri güveni artırmak istediklerini söyledi. Araç kullanıcılarına bir tavsiyede bulunan Oktulmuş, “Her tüketicinin bir galericisi olmalı” dedi

En belirgin özelliği sanayi olarak bilinen Kocaeli bunun yanı sıra bir de marka kentidir. Kocaeli bu zamana kadar bünyesinden birçok ticari markayı çıkarmış, bu özelliği ile ülke genelinde büyük ses getirmiş bir kent. Kocaeli’nin niteliklerinden bir tanesi de sanayisinin güçlü olduğu kadar ticaretinin de güçlü olmasıdır. Kocaeli’nin insanı dehasını kente aktarmayı iyi bilir. Kendinden ziyade kenti için, ülkesi için çalışır. İşte biz de bu sayımızda işini en iyi şekilde yapan Kocaelililerin başında gelen bir ismi konuk ettik bu sayımızda. İşini özenle yapmaya dikkat eden, başarı hikayesinin kahramanı Özcan Oktulmuş. Kocaeli’nde ikinci el araç denince ilk akla gelen firmaların başında gelen DEDE Otomotiv’in kurucusu Özcan Bey. İlk Şubelerini 2004 yılında Derince Kaşkaldere Mevkii Cumartesi Açık Oto Pazarı yanında açan DEDE Otomotiv müşteriye verdiği güven ile kısa sürede büyüyerek ikinci şubesini açma gereği duydu. İkinci şubesini D-130 Karayolu Cad. 105 İzmit adresinde açan DEDE Otomotiv hedef büyütmeye devam ediyor. Özcan Oktulmuş’un sahibi olduğu ve bünyesinde her zaman 35-40 araç bulunduran Dede Otomotiv’i sektöründe öncü kılan özelliklerinin başında güven geliyor. Bakmayın siz ikinci el denmesine. Biz gittik gördük. Araçların sıfırdan farkı yok gibi. Hasarlı araç almamaya özen gösteren DEDE Otomotiv aynı zamanda hem VDF hem de Koç Finans bayisi. Her marka aracı elinde bulunduran DEDE Otomotiv özellikle Volkswagen marka araçlarda oldukça iddialı.  Yaptığı işi açtığı ikinci şube ve ileriye dönük planları ile tescilleyen Oktulmuş, “Bu sektörde uzmanlaşmış olduğumuzu söyleyebiliriz. 13 yıldır bu işi yapıyoruz. Biz müşterilerimize her zaman km garantili araç satmaktayız. Kredi çekmeleri konusunda gereken hassasiyeti göstermekteyiz. Bugünlerde İstanbul’da da şube açmayı planlamaktayız. En önemli hedeflerimizden biri de servis ağımızı kurmak. Müşterilerimizin bize göstermiş oldukları ilgiden ötürü teşekkür ederiz” diyor.

İşte Özcan Oktulmuş ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları;

Özcan Bey bize kendinizden  bahseder misiniz?  Dede Otomotiv’in nasıl kurulduğunu anlatır mısınız?

Dede Otomotiv 2004 yılında Derince’de Emniyet Müdürlüğü’nün karşısında ilk şubesini açtı. Ben 13 yıldır kurucu olarak firmamızın başındayım. Geçen senede bulunduğumuz bu adreste ikinci şubemizi açtık. 6 çalışanımızla birlikte hizmet veriyoruz. Dede Otomotiv, müşterilerine burada da en iyi hizmeti sunuyor. Dede Otomotiv, İzmit Şubesi’nde oturma yerleri, çocuk oyun grupları gibi geniş kapsamda hizmet veriyor. Bir adım ileri giderek İstanbul’da da Dede Otomotiv farkını ortaya koymak istiyoruz. Gerek Anadolu gerek Avrupa’da olmak üzere. Neticede bu pazarda da ilk akla gelen yer İstanbul ve biz orada da ilk akla gelen firmalar arasında yer almak istiyoruz. Belli stok çalışmamız var ve bununla müşterimize hitap edebileceğimize inanıyoruz. Belki biraz geç kaldık ama artık İstanbul’daki potansiyelin içinde olmak istiyoruz. Zararın neresinden dönersek kar.

ÖZCAN OKTULMUŞİkinci el araç satıp, bu kadar güven duyulan bir firma olmak zor olsa gerek. Bunu nasıl başardınız?

Kocaeli ana bayilere doymuş durumda. İkinci el körleşmiş ve suiistimalin çok olduğu bir alan. Geçmiş daha da büyük problemlerle dolu. İnşaat sektöründe ki gibi insanların mağduriyetinin çok olduğu bir alan. Kanunen de çok boşluk var. Bu noktada otomotiv sektörünü belli bir noktaya taşımak istedik. Çünkü biz Dede Otomotiv olarak müşteri memnuniyetini kısa zamanda yakalıyoruz. Vatandaşın bizimle tanışma sürecinin ardından kafasında ki birçok soru işaretinin ortadan kalktığını görebiliyoruz. Müşteri bize gelince kendini güvende ve rahat hissediyor.  Aracını da istediği yerde ekspertiz yaptırıyor ve bizimle aynı cevabı aldıktan sonra iyice rahat ediyor. Ayrıca memnuniyetini geri dönüp bize bildiriyor. İnsanlar memnun kalmayınca aynı yerden ikinci kez alışveriş yapmazlar ama bizim oturmuş bir müşteri kitlemiz de var.

Ana bayilerin hemen hemen hepsi ikinci el satışı da gerçekleştiriyor. Bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Bu durum bizi fazla etkilemiyor çünkü herkes kendi kısmetini kovalıyor bir yerde. Ana bayilerin bu işi yapıyor olması hatta iyi bir skalada yapıyor olması daha çok işimize gelir. Onlar sıfırı tüketmek için her gelen aracı almak da durumunda kalıyor. Bizim gibi aracı seçme şansları olmuyor. Onların taahhüdü olduğu için belli bir kotayı da doldurmak zorunda kalıyorlar. Herkes ikinci el noktasında aynı hassasiyeti göstermiyor. İnsanlar ana bayilere güvenerek bir araştırma yapmadan o kurumu tercih ediyor ama ikinci el noktasında aynı bayiden umduğunu bulamayabiliyor. Bu onlar için dezavantaj oluyor. Biz bunları duyuyor ve rahatsız oluyoruz.

İkinci el araç satışı yapan bir firma olarak elde ettiğiniz güveni neye borçlusunuz? Bize Dede Otomotiv farkını anlatır mısınız?

Araçlarımızın hepsi ikinci el ama neredeyse sıfır kilometre araçlardır. Bizim buradaki en önemli kriterimiz en fazla üç yaş araç almak. Müşterimize göre zaman zaman 5 yaşında ki araçları da alabiliyoruz. Burada en az hata ve en az kilometre desturu ile hareket ediyoruz. Araç kilometrelerimiz 3,5 ya da 10 bin kilometrelerde, az kullanılmış oluyor. Mümkün mertebe hiç kazaya karışmamış araçları almaya özen gösteriyoruz. Hasbel kader zaman zaman boya yapmak durumunda kalınabiliyor ama bu minimal bir ölçüde oluyor.

Kilometre ile oynamak çok kolay. Bununla ilgili garantiniz nedir?

Kilometre garantisine çok özen gösteriyoruz. Bu noktada da aldığımız araç hangi marka ise onun yetkili servisinden kilometresine bakılmış olmasını son derece önemsiyoruz. Kilometre ile oynamak mümkün ama bunu tespit etmek gerçekten çok kolay oluyor. Bizim müşteriye verdiğimiz bilgi ile araç alındıktan sonra müşterinin ekspertizden aldığı bilgi birebir örtüşünce doğal olarak 1-0 öne geçmiş oluyoruz. Güven noktasını otomatik olarak yakalamış oluyoruz. Bizim için piyasada ucuz araç satıyor diyemeyiz. Bize göre normalinden ucuz olan şey kusurludur. Günümüz şartlarında gayrimenkulden sonra gelen en kıymetli şey araçlar. Şuan insanlar araca ihtiyaç olarak bakmanın yanı sıra yatırım olarak da bakıyor. İnsanlar araçlarını ya birikim yaparak ya da çeşitli finans destekleri ile alıyorlar. Onun için araç çok kıymetlidir.

FİRMAMüşteriye verdiğiniz garantileri biraz daha açar mısınız?

Bizim araçlarımız ikinci el, kullanılmış eşya konumunda da olsa araçlarımız garanti kapsamında. Gerek markası, gerek yaşı ve modeli olsun iki ile beş yıl arasında garanti seçenekleri var. Bunlar açısından bizim kafamız çok rahat. Hafif ticari araçlar da biz de Dede Otomotiv olarak 15 bin ile 20 bin arasında kilometre garantisi veriyoruz. Bu da müşteri için güven. Ayrıca müşterimize araç satışı yaparken bir de kolaylaştırma dediğimiz finans desteğini sunuyoruz. 13 yıldan beri aktif çalışan bir şirket olduğumuz için çeşitli bankalarda kredimiz de oluşmuş oluyor. Bununla birlikte Volkswagen Doğuş Finans kurumuyla ikinci el taşıt kredisi bayiliğimiz var. Bunun yanında Koç Finans Kredilendirme ekranlarımız var. Kendi bünyemizde başvuru alıp internet üzerinden genel merkeze iletiyoruz. Onaylandığında imzalarını alıp sadece noter işleminin ardından satışımızı gerçekleştirip müşterimizi 10 dakika içerisinde memnun bir şekilde yolcu edebiliyoruz. Bunun haricinde ekonomik olarak sıkışan ya da aracını değiştirmek isteyen müşterilerimiz olabiliyor. Yine devreye girip müşterimize geriye dönük alış ve satış desteği sağlıyoruz.

İleriye dönük hedefleriniz nelerdir?

Kocaeli’nde bölgesel olarak ana bayilerin ardından ikinci el piyasasında ki en iyi firmalardan biriyiz. Bunu bir adım daha ileriye taşıyıp servis ağımızı kurmaya çalışıyoruz. Servis hizmetimizi vermeye başladığımızda garanti ve güveni biraz daha artırmayı hedefliyoruz. Projelerimiz zaman isteyen, ekipman gerektiren işler. Bunu kurmak elbette kolay değil.

Marka seçeneklerinizden bahseder misiniz?

Marka seçeneğimiz yoğun olarak Volkswagen ama bunun yanında Audi, Mercedes, Hyundai, Toyota, Fiat, Renault gruplarına da yer veriyoruz. Piyasanın en çok alınıp satılan araçlarını bulunduruyoruz. Kar marjları çok düşük olduğu için satış sirkülasyonu çok önemli. Bunu ancak belli bir sirkülasyon yakalayarak aşmaya çalışıyoruz. Herkes malının kıymetini biliyor. İnsanlar nakit alım yaptığı için biraz fedakarlık yapıyorlar. O fedakarlığı da biz kar payı olarak kullanıyoruz. Biz aracı önce alıyoruz, kendi üzerimize tescilleyip garantimizi sağladıktan sonra satışı gerçekleştiriyoruz. Bundan dolayı da katma değer maliyetleri yüksek. El altından iş yapmıyoruz ama müşterimize de gerekli satış desteğini sunuyoruz.

ÇALIŞANLARLA ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’ otomotiv sektörü için ne anlam ifade ediyor?

Bu durum bizim kanayan yaramız aslında. Bu şahıslarla alakalı alınmış bir tedbir olarak gözükse de çok geçerli bir tedbir değil. Yıllar önce kanunda yer alması gereken şeyler olmadığı için insanların mağduriyeti söz konusu oldu. Bir kişi yılda üçten fazla satış yapamayacak. Vergi Dairesi’nin burada kontrolü söz konusu olabilir. Kişi ticari amaç gütmüyorsa bu noktada sıkıntı yok. Bunun kanunla tescillenmesi daha iyi oldu belki ama vatandaş istedikten sonra bu kanunu çiğneyebilir. Bunlar yeterli tedbirler değil ama en azında yasalaşan bir şeyler olması sevindirici. Önümüzde kat edilmesi gereken çok uzun bir yol var. Devletin daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Bizim katma değer gibi çok büyük bir sorunumuz var. Hala araçları alırken mal olarak giriş çıkışını yapıyoruz. Bizde yüzde bir kuralı var. Bu bizi mağdur ediyor. Bizden cironun yüzde birini kesmemizi istiyorlar. Faturadaki katma değeri kullanamıyoruz bu yüzden maliyetimiz artıyor. Bu yüzden rekabet edemiyoruz. Araçlarda tamirat olması da maliyet. Devlet olarak bize katkı sağlasınlar istiyoruz ama yok. Derneğimiz aktif olmadığı için de sorunlarımızı dile getiremiyoruz. Bunu Ankara ve İstanbul’daki dernekler, STK’lar bir nebze olsun yapabiliyor. Sorunlar anlattıkça devlet çözüm arayışına gidebiliyor.

Peki bu noktada ne yapılmalı, devletin rolü nedir?

Devlet otomotiv sektöründen kar sağlıyor ama bu sektörde işverene destek olmuyor, sektörü koruma altına almıyor. Yetki Belgesi dışarıda ki araç satışına engel olmuyor. Sadece bizi daha fazla prosedüre boğmuş oluyorlar. Devlet dışarıda gayri meşru iş yapan insanların önünü kesmeli. Ehliyet alanlar araç kullanmayı bilse bile sürücü kursuna gidiyor. Bize de böyle yetki verilsin. Bizim çok rakibimiz var. Devlet bizi hala sektör olarak görmediği için asıl sorun yaşanıyor. Devlet araç satışını kontrol altına almalı, bizleri aracı kurum yapabilir. 13 senedir bu sektördeyim ama bir 13 sene daha kalabilecek miyim? Bizden sonra gerekli yasalar çıkarsa ne güzel.

2016 yılının 3.çeyreğindeyiz. Bu zaman dilimi otomotiv sektörü için nasıl geçti?VOLKSWAGEN

Türkiye’nin içinden geçtiği durum ortada. Bu hadiseler piyasayı çok etkiliyor. Biz elbette 4 ve 5.aydan itibaren bir hareketlenme bekliyorduk ama 8.ayın sonunda olmamıza rağmen umduğumuzu bulamadık. Yılbaşından beri faiz indirimi bekliyorduk ama neredeyse yeni yıla gireceğiz hala bir şey yok. Hala fiyatlar çok fazla. Son çeyrekte maalesef umudum yok. Zaten bankalar böyle zamanları fırsat olarak kullanıyor. Şuan devlet sadece inşaat sektörüne katkı sağladı ama bu bütün bankalara yansımış durumda değil. Elbette taşıt kredisinde de bir şey bekliyoruz ama maalesef herkes duruma razı gibi gözüktüğü için sorunlar devam ediyor. Biz işimizi seviyoruz. Yaptığımız işin doğru sonuçlar verdiğini görünce işimize daha çok sarılıyoruz.

Müşteri size kafasında bir modelle mi geliyor yoksa sizin önerinizle mi tercihini yapıyor?

Eski müşterilerimiz genelde bizim tavsiyemizi sorarlar, bir kesim bütçesine göre araç tercih ederken bir kesimde de kullanımına göre araç tercih eder. Kafasında bir modelle gelen de oluyor elbette. Müşteri bize gelince kafasında ki bilgi kirliliğini yok ediyoruz. Bize gelen müşteri önce elbette aracı temizliğini önemsiyor. Temizlikten kastımızı uzun uzun anlattık zaten. Satışı ağır olduğu için çok yüksek motorlu araçlar yerine piyasanın koşan araçlarını tercih ediyoruz. Ağırlıklı olarak Volkswagen araçları tercih ediyoruz. Kendini kabullendirmiş bir marka, çok sağlam bir marka. Müşterilerin Volkswagen kullandığında rahat ettiğini görebiliyorum. Piyasada geçer akçesi daha yüksek olan bir araç.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Her tüketicinin özel bir galericisi olmasını tavsiye ediyoruz. Neredeyse her evde bir araç var hatta bazı evlerde birden araç var. Doğal olarak galerici olmazsa olmaz hale geliyor. Piyasada yaşanan sorunlardan en az etkilenmiş olurlar. Doğru bir esnaf müşteriyi mağdur etmez.

kocaeliotomobilim.com

haberhodrimeydan.com

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,840 saniyede tamamlandı.