Hatice Teyze motoruyla örnek teşkil ediyor

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8091 defa okundu.

Kocaeli Otomobilim Dergisi’nin konuğu, kullandığı motor ile evde sıkışıp kalan milyonlarca kadına örnek olan Hatice Teyze, kendini eleştirenlere adeta meydan okuyor. Her işini kolayca halledebilen Hatice Teyze eşiyle de yolların tozunu attırıyor. Hatice Teyze’nin motor kullanmasından hayli memnun olan Kamil Amca ise, “Çok hoşuma gidiyor” diyerek durumu özetliyor.

tugce-goktas Motosiklet kullanan kadınların hepsi değişime alışıktır aslında, o kocaman korumalı kıyafetlerin içinde ufak bedenler, narin ruhlar ama yere sağlam basan ayaklar vardır. Topuklular üzerindeki hali ile motorcu hali arasında kocaman fark olan bir kadın olmak hiç kolay değil. En basit örnek; bir nikâha gidilecek, elbette otomobille gitme seçeneği var ama alışmış bünyeler böyle seçenekleri sevmez.

PRATİK ÇÖZÜM BULURLAR

Tercih rüzgârı hissetmekten yanadır ve plan işlemeye başlar. Elbise giymeyiver, pantolon üzerine şık bir bluz, topuklular hop motor çantasına… Nikâh salonunun önünde ise değişim süreci başlar. Şaşkın bakan otopark görevlisine kask teslimatı yapılır. Rüzgârdan akmış rimel ve kaskın sildiği allık yeniden gözden geçirilip salona girilir. Motorcu kadın her zaman pratik çözümler bulmayı başarır.

BİZ DE VARIZ DİYEN KADINLAR

“Motosikletçi kadın” ülkemizde ya tepki çekiyor ya da saygı görüyor. İkisinin ortası yok gibi. Ama kadın motorcuların erkeklerden daha çok sevildiği de bir gerçek. Selamlayanlar, “Helal olsun” diyenler, korkutanlardan daha fazla.  Kadın motosikletçilere son yıllarda daha sık rastlar olduk. Motosiklette erkek tekelini kırarak “Biz de varız” diyen kadınlar, hissettiklerini, yaşadıklarını ve buldukları ilginç çözümleri bizimle paylaştı.

TEMİZLERKENİŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Motosikletçi kadın diyoruz ama sakın ola aldanıp genç, kanı kaynayan, heves için bu yola çıkan biri sanmayın onu. O, özellikle işlerini kolaylaştırmak için baş koydu bu yola. Eşinin motorunun arkasına binerek başlayan hikayesinin tek başına kahramanı oldu. Yıllar sonra tek başına motor kullanabileceğini düşünerek kendi mortunu aldı 61 yaşında ki Hatice Teyze. Yaklaşık bir yıl önce başladı onun macerası.

HAYATI YAŞAMAYI BİLİYORLAR

Sizlerle cesaretine hayran kaldığımız Hatice teyze ile onun 76 yaşında ki hayat arkadaşı Kamil amcanın hikayesini paylaşıyoruz bu sayımızda. Kocaeli’nin en güzel yerlerinden biri olan Yuvacık’ta yaşıyor iki hayat arkadaşı. Meyve ve sebzelerini yetiştirdikleri bir bahçesi olan müstakil evlerinde yaşıyorlar. Hayatı yaşamayı da hayattan zevk almasını da çok iyi biliyorlar. Sohbetlerine doyamadığımız Hatice Teyze ile Kamil Amcaya bırakıyoruz sözü.

Hatice Teyze ilk olarak sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Adım Hatice Göktaş, 61 yaşındayım. Bir kızımız var, biri kız biri erkek iki tane de torunumuz. İstanbul doğumluyum. Eşimle tanışıp evlendikten sonra buraya taşındık. Araba ehliyetim yok. Daha önce hiç araba kullanmadım, öyle bir deneyimim yok. Daha önce mobilet kullandım ama üç tekerlekli motor kullanmadım. Eşimin mobileti ile bu işe başladım diyebilirim. Yalnız kendi motorumu kullanmaya başlayalı tam olarak bir yıl oldu.

Motor kullanmaya nasıl başladın, nasıl öğrendin?

Artık yaşımız ilerledi. Her yere yürüyerek gidemiyoruz. Otobüse binmek de sıkıntı veriyor. Motor kullanmak işimi çok kolaylaştırır diye düşündüm. Çok uzun yola çıkmıyoruz ama her türlü işimizi motor sayesinde kolay bir şekilde hallediyoruz. Gezmeye gidiyoruz, komşularımıza oturmaya, sohbet etmeye, alışverişe dahi motorla gidebiliyoruz. Özellikle yaz aylarında çok rahat ediyoruz. Otobüsler çok kalabalık ve sıcak olurken; biz motorlarımızı alıp hem temiz havanın tadını çıkarıyoruz hem de doğal güzellikleri görerek gezmiş oluyoruz.

Motor kullanmak zor mu?

Kullanımı zor bir vasıta ama ben bir ay gibi kısa bir sürede öğrendim. Sanırım biraz cesaretli olmam öğrenme sürecimi hızlandırdı. Kimseden de yarım almadım. Tek başıma öğrendim. Üç tekerlekli olması kullanımının kolay olması anlamına gelmiyor. Motoru çalıştırınca ani bir kalkış oluyor. Kontrollü bir insan olmasam sıkıntı yaşayabilirim. Viraj alırken de sıkıntı yaşanabiliyor. İki tekerlekli motorların viraj alması benim kullandığım motora göre çok daha kolay.

HATİCE TEYZEPeki nasıl tepkilerle karşılaşıyorsunuz?

Açıkçası olumlu tepkiler de alıyorum olumsuz tepkiler de. Olumsuz tepkiler hiç moralimi bozmuyor. Aksine ben de tepki gösterenlere tepki gösteriyorum. Bazıları benden sonra motor kullanmaya özeniyor bile. Kadın olduğum için utanmıyor musun diye tepki gösterenler oluyor ama ben utanılacak bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Özellikle araba kullanan çok bayan var neden motor kullananlar da olmasın. Son zamanlarda motor kullanan bayanların sayısı da hayli arttı. Bu durum beni çok mutlu ediyor. Kullanmayan tüm bayanlara tavsiye ediyorum. Araba, motor bunlar artık bizler için ihtiyaç.

Hiç yolda kaldınız mı?

Bir kere motorun aküsü bittiği için yolda kaldım. O zaman daha acemiydim aküyü doldurmayı ihmal ettim. Motoru iterek eve getirmek zorunda kaldım. Ama kaza ya da başka kötü bir olay yaşamadık çok şükür.

Peki biraz da Kamil Amca ile sohbet edelim. Kamil Amca sen ne düşünüyorsun eşinin motor kullanmasıyla ilgili?

Eşimin motor kullanmasından çok mutlu oluyorum, hoşuma gidiyor. Eskiden arkaya bindiği zaman korkuyordu ama şimdi kendi de gayet güzel kullanıyor. Bizim yollar zaten genelde tenha oluyor. O yüzden trafik yoğunluğu yaşamıyoruz.  Kendim 35 yıldır motor kullanıyorum ve şu ana kadar ciddi bir tehlikeyle ya da çok olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Motor kullanmaktan her zaman büyük keyif aldım. Eskiden motorum vitesli değildi. Yaklaşık 15 yıldır vitesli motor kullanıyorum.

TUÇEYLE

Peki trafikte nasılsınız? Dikkatli mi, aceleci mi…?

Motor kullanmaktan çok keyif alıyorum ama çok dikkatli bir sürücü olduğumu söyleyebilirim. Erkekler trafikte adeta canavarlaşıyor. Çok hızlı gidiyorlar. Arkalarından giderken bile tedirgin oluyoruz. Böyle olmaktan sakınmak lazım. Yıllardır trafikteyim ama daha bir kere bile trafikte kimse beni durdurmadı ya da kimse şikayetçi olmadı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,846 saniyede tamamlandı.