Ernaz Otomotiv, Araç Kiralamada Fark Yarattı

16 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9729 defa okundu.

Kocaeli OTOMOBİLİM Dergisi’ne konuşan Ernaz Otomotiv Araç Kiralama Müdürü Ali Rıza Yıldırım, uzun dönem operasyonel kiralamada hizmet kalitesi ile fark yarattıklarını söyledi. Kiralamanın avantajlarını sıralayan Yıldırım, yeni gözdelerinin MEGANE Sedan olduğunu belirtti. Kalite ve güvenin adresi olan Ernaz Otomotiv’in araç kiralamada sektöründe de kendini kanıtladığını ifade eden Yıldırım, “Kiralama yaparken sadece araç değil hizmet de satın alınıyor” dedi.

Ülkemizde uzun dönem ve günlük operasyonel araç kiralama sektörleri hızlı bir gelişim içinde bulunuyor. Özellikle her yıl ortalama büyümesi yüzde 10’un altına düşmeyen operasyonel araç kiralama sektörü özel sektörde bulunan yaklaşık 2.5 milyon aracın yüzde 10 kısmına hitap ediyor. 2016’da operasyonel kiralamada minimum yüzde 10 büyüme öngörüsü ile araç parkının 300 bin adetlerin üzerine çıkması öngörülmekte. 2015’te yaklaşık 8 milyar 526 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yapan operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 18 milyar TL’yi aştı ancak sektör ülkemizde henüz istenildiği düzeyde olgunlaşmadı. Araç kiralama, araçların bir hizmet sağlayıcı tarafından önceden belirlenmiş kira tutarı karşılığında kullanıcıya sunulması olarak görülür. Ernaz Otomotiv ise kiralamanın araç tedarik ve kullanımında stratejik danışmanlık sunan bir süreç olduğuna inanıyor. Kocaeli Otomobilim Dergisi olarak tüm bunları ve daha fazlasını Ernaz Otomotiv Filo Kiralama Müdürü Ali Rıza Yıldırım ile konuştuk. Yıldırım, Ernaz Otomotiv’den araç kiralamanın faydalarını Maliyet avantajı, gider yazabilme avantajı, zaman, işgücü ve mali kaybın önlenmesi, yedek araç desteği, katma değer vergisi avantajı, KASKO, özel indirimler / rezervasyon önceliği başlıkları altında sıralıyor. İşte araç kiralama ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını bulabileceğiniz keyifli söyleşinin detayları;

Ali Rıza Bey bize kendinizden ve Ernaz Otomotiv ile tanışma hikayenizden bahseder misiniz?

1982 yılında Bulgaristan’da doğdum. Ailemle birlikte 1993 yılında Türkiye’ye göç ettik. Üniversiteyi Bilecik’te okudum. Bilecik Dumlupınar Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Askerliğimi tamamladıktan sonra kendimi geliştirmek için çeşitli kişisel gelişim kurslarına gittim, seminerlere katıldım. Ernaz Otomotiv ile 2008 yılında tanıştım. İş hayatıma Ernaz Otomotiv ile başladım ve Ernaz ailesi ile birlikteliğimiz istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık bir yıl satış departmanında satış deneyimi kazandım. Onun ardından filo kiralama bölümüne geçtim. Yaklaşık 7 yıldan beri Ernaz Otomotiv ailesi içinde kiralama biriminde aktif olarak çalışıyorum.

Çalıştığınız birim neleri kapsıyor, nasıl bir iş?

Her işin kendine göre zor olan yanları var ama kiralama işinin biraz daha stresli olduğunu söyleyebilirim. Stresli olan kısmı operasyon kısmı. Operasyon kısmı bir nevi müşterinin araç ile ilgili tüm talep ve sorunlarına müşteri memnuniyetini en üst seviyede kalmasını sağlayacak şekilde çözüm üretmektir. Müşterinin her sorununa ve talebine çözüm üretmek durumundayız. Önceliğimiz müşteri memnuniyeti ve sağladığımız sürece işin stresini motivasyona çevirmiş oluyoruz. Yeni projeler üretmek de işimizin bir parçası. Kiralama operasyon ve proje yaratmak olarak iki ayaktan oluşuyor. Bir yandan satış yapıp müşteri kazanıyoruz bir yandan da projesini başlattığınız araçların operasyonunu yönetiyoruz. Bu 12 ile 36 ay arasında sürebilen bir süreç. Tamamen müşterinin talebine bağlı.

ALİ RIZA BEYMüşterilerin araç kiralama hususunda ne gibi talepleri oluyor?

Müşteri aracın kullanım süresini ve kilometresini belirliyor, biz de bu kriterlere göre fiyat çalışmamızı yapıp teklifimizi sunuyoruz. Pazarlama ve operasyonda önceliğimiz müşteri memnuniyeti olduğundan rakip firmalara oranla vaha fazla tercih ediliyoruz. Fiyat politikamız piyasa koşullarına göre avantajlı ve yıl sonuna kadar daha da avantajlı fiyatlar sunmayı hedefliyoruz.  Bizi diğer kiralama firmalarından ayıran en önemli özelliğimizin müşteri memnuniyeti odaklı olmamız ve müşteri taleplerinde gerekli esnekliği sağlamamız olduğunu söyleyebiliriz. Özetle hizmette kalite. İş yoğunluğumuzun büyük bölümünü operasyonun yönetimi oluşturuyor. Aracın müşteriye teslim edilmesinden kiralama süresinin bitimine kadar bütün ihtiyaçlarını sözleşme maddelerine sadık kalarak karşılıyoruz, kaza anında yedek aracını temin ediyoruz, aracını onarıyoruz. Araç kullanan bir kişinin aracıyla ilgili kullanım süresi içerisinde ihtiyacı olan her şeyi 7/24 karşılamak ve tüm taleplerine cevap vermek durumundayız.

Marka olarak da beklentileri karşıladığınızı düşünüyor musunuz?

Renault ve Dacia marka olarak kendini kanıtlamış, yakıt tüketimi düşük, arıza problemi yaşatmayan, bakım ve onarım maliyetleri düşük markalar, bu bağlamda kiralama ile ilgili tüm beklentileri rahat ve hızlı bir şekilde karşıladığımızı düşünüyorum.  Yeni Megane Sedan ile bu oranı daha da arttıracağımızı düşünüyoruz. 2016 yılında C segmentinde büyük bir Pazar kaybettik, Fluence üretimi Şubat ayında sona erdiğinden bu segmentte kan kaybettik. Sedan gurubundaki araç kiralamamız büyük oranda düştü. Yıl sonunda satışa sunulacak olan Yeni Megane Sedan ile bu açığımızı kapatacağımızı öngörüyoruz. C segmentindeki bu olumsuzluklara rağmen 2016 yılı için hedeflerimizi tutturduğumuzu söyleyebiliriz.

Günlük kiralama yapan şirketlere nasıl bakıyorsunuz?

Onlar bizden farklı bir işleyişe sahip. Bizim müşteri portföyümüzde işletmeler varken onlar şahıslara yönelik bir çalışma yapıyor. Dolayısıyla onların da bu pazarda önemli bir açığı kapattıklarını düşünüyorum. En iyi hizmeti veren ve müşterinin güvenini kazanan başarılı oluyor.

Ernaz Otomotiv, Araç Kiralamada Fark Yarattı

Ernaz Otomotiv, Araç Kiralamada Fark Yarattı

Peki müşterinin talebini marka mı yoksa verdiğiniz hizmet mi belirliyor?

Hem marka hem de sunduğumuz hizmet. Renaut gurubu araçlar yakıt sarfiyatı ve bakım/onarım maliyeti ile zaten tercih sebebi. Ernaz Filo Kiralama olarak müşteri memnuniyeti odaklı hizmetimiz de müşteriyi bize bağlıyor.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikleri biraz daha detaylandırır mısınız?

Kocaeli’nde profesyonel anlamda operasyonel kiralama yapan çok fazla firma yok. İzmit’te araç parkı en büyük olan firmalardan biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Önemli olan diğer firmalarla rekabet ediyor olabilmek ve büyümeyi sürekli kılmak. Markamız sayesinde rekabete güçlü bir şekilde katılabiliyoruz. Ticaret hayatında büyümek şart. Biz de her zaman dengeli büyümeyi ve yeni talepler oluşturmayı hedefliyoruz. İzmit’teki potansiyeli yakaladık ve taleplere karşılık verebiliyoruz. Bunun için müşteri memnuniyetini ve kusursuz hizmeti birinci ilkemiz olarak belirledik.

Hangi firmalar kiralama yapabilir? Bir kısıtlama var mı?

Şirket büyüklüğüyle ilgili herhangi bir kısıtlama yok. KOBİ’lerden başlayıp çok uluslu holdinglere kadar farklı büyüklüklerdeki şirketler filo kiralama yapabiliyor.

Şirketler neden filo kiralamayı tercih ediyor?

Banka kredisiyle şirket aracı alındığında, aracın yüzde 20-30’unu peşin ödemek gerekiyor ve kredi kullanılması durumunda bankalardaki kredi limiti azalmış oluyor. Kiralamada peşinat yok. Kira ödemeleri, kredi imkânlarını etkilemiyor. Araçların periyodik bakım, onarım, lastik, zorunlu trafik sigorta masrafları, MTV, egzoz pulu, araç muayene işlemleri de kiralayan şirkete ait.

Kiralamak mı satın almak mı daha avantajlı?

Kiralama yaparken sadece araç değil hizmet de satın alınıyor. Çok sayıda aracı bulunan şirketler, bu araçlar için bir operasyon merkezi kurmak zorunda kalırken, kiralayanlar bu hizmetleri de alıyor. Getirdiği vergi avantajı en etkili tercih nedenlerinden.

Araç kiraları vergiden nasıl düşülüyor?

Kiralama yapan şirket adına kesilen aylık kira faturasındaki KDV miktarı, takip eden ilk ay ödenecek KDV’den mahsup edilebiliyor. Aylık kira bedeli faturalarının tamamı, 3 aylık bilanço döneminde gider olarak kaydedilebilir. Araç alımında ise ödenen KDV indirim olarak değerlendirilemez, maliyet veya gider olarak gösterilebilir. Araçlar için ödenen Motorlu Taşıt Vergisi gider olarak kaydedilemez. Sonuç olarak baktığımızda özellikle uzun dönemde araç kiralamak alım yapılmasına göre zaman, kar ve avantajlar sunuyor.

 

Kiralanan araçların genel masraflarını, olası OGS/HGS ve trafik cezalarını hangi taraf ödemek zorunda?

Araçların tüm genel bakımları kiralayan şirket tarafından ödeniyor. Yasal cezaların ödenmesi kiralayan şirketin sorumluluğunda. Ancak takibi, kontrolü ve zamanında ödenmesi için filo kiralaması yapan şirketler bu hizmeti de veriyor.

Araç kaza yaparsa işler aksıyor mu? Müşterinin yolda kalması söz konusu olabilir mi?

Araçların kullanımı sırasında oluşabilecek hasarların giderilmesi sırasında, serviste kalma süresince araçlar kullanılamaz. Ayrıca periyodik bakım masraflarının da ödenmesi gerekir. Kiralama yapılması halinde ise, kullanılan araçta büyük bir arıza ve ya hasar oluşmuşsa kiralama şirketi tarafından ikame araç verilir ve kullanıma devam edilmesi sağlanmış olur. Aracın kaza yapması durumunda, hasarla ilgili evraklar getirdiğinde müşteriye yedek aracını tahsis ediyoruz. Hasarlı/arızalı araç onarıldıktan sonda müşteriye kendi aracını teslim ediyoruz. Müşteriyi asla yolda bırakmıyoruz.

Ticari araç kiralamak mümkün mü?

Ticari araçların (K belgesine tabi araçlar) kiralaması mümkün değil. Bu yüzden şirketler sadece binek otomobil üzerinden kiralama yapabiliyor.

Ernaz Otomotiv, Araç Kiralamada Fark YarattıKiralanan araçların yaşı, kilometresi ne durumda oluyor?

Yıllık kiralamada müşterimize her zaman sıfır kilometre araç veriyoruz. Araçlarımız en fazla üç yaşında oluyor ve kilometre sınırımız 150 bin. Yani müşterimiz 150 bin kilometreye kadar aracı kullanabilir. Bu kilometreyi 12 ay ile 36 ay arasında istediği sürede doldurabilir. Aracımızı, kiralama süresi sona erdikten sonra gerekli bakımlarını yapıp ikinci el mağazamıza teslim ediyoruz. İkinci el araç piyasasının artışında bağlı olarak, müşterilerimizin araçlarını kiralama süresi dolmadan sıfır araçla değiştirebiliyoruz. Bu şekilde çok uzun yıllardır çalıştığımız müşterilerimiz var. Kiralama sektörü perakende sektöründen daha hızlı büyüyen bir sektör. Yani şirketlerin birçok açıdan karda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kiralama finansal bir araç. Müşteri kiralama yaptığı zaman kapitalini ticari aksiyonda kullanıyor ve bankalar nezdinde de kredi limitlerini korumuş oluyor.

Yasal olarak bu alanda bir beklentiniz var mı?

Devletin getirdiği kanunlar sayesinde kiralama sektörü gelişti/ilerledi. Satın almada aracın %18 KDV sinin, ödenecek KDV den mahsup edilememesi filo araç satışlarını azalırken kiralama sektörü büyümesine sebep oldu

Ülkemizde yaşanan gelişmeler kiralama sektörünü etkiledi mi?

Elbette bizi de etkiledi. Yaşanan olaylar zincirleme şeklinde. Sonuçta bütün ekonomik dinamikler devlet tarafından yönetiliyor. Firmaların ticari ilişkileri finansal anlamda bir kısırlık yaşıyor. Nakit akış maliyeti artan firmalar, istikrarlı ekonomide kullanma ihtiyacı duymadığı krediye başvurmak zorunda kalıyor.

Araç kiralamanın faydalarını özetlersek…

Kiralama yüksek yatırım / finansman maliyetlerinin ortadan kalkıyor. Uzun dönem otomobil kira bedelleri G.V.K.180 sayılı tebliği uyarınca gider olarak gösterilebiliyor. Uzun dönem otomobil kira bedelleri G.V.K.180 sayılı tebliği uyarınca gider olarak gösterilebiliyor. Kaza veya teknik arıza durumlarında yedek araç temini ile iş kayıplarının önüne geçiliyor. Kiralama ile KDV tutarları mahsup edilebiliyor. Kiralama bedellerine kasko maliyetleri dahil olduğundan ek finansman sağlama ortadan kalkıyor. Uzun dönem otomobil kiralayan şirketlere günlük oto kiralamalarda indirim uygulaması ve rezervasyon önceliği sağlanıyor.

En çok hangi araçlar tercih ediliyor?

En çok tercih edilen araçlarımız Fluence ve Symbol. Bunlar sedan araçlar. Bagaj kapasitesi büyük ve yakıt sarfiyatı düşük araçlar. Ayrıca tasarımları ile dikkat çekiyorlar. Geniş bagajları her türlü kullanım için çok uygun. Yani konfor, kalite ve uygun fiyatları bir arada sunan araçlarımız. Ancak Fluence’in yerini Renault’un yeni gözdesi Megane Sedan alacak diyebiliriz. Krom detaylarla vurgulanan dinamik profili, etkileyici ön yüz ve benzersiz LED ışık imzası ile Renault Megane diğerlerinden ayrılıyor. Renault Megane’ın kabini yolcuların rahat etmesi için tasarlandı. Yeni MEGANE’ın müşterilerimizin gözdesi olacağına inanıyoruz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

201 sorgu 0,835 saniyede tamamlandı.