Araç Kullanırken Cep Telefonu Kullanmayın

16 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4599 defa okundu.

Günümüzde trafik kazaları her geçen gün artar oldu. Trafik kazalarına neden olan sebeplerden biri de seyir halindeyken cep telefonu kullanımı. Araç kullanırken cep telefonuyla birini aramak, arayan kişiye yanıt vermek veya herhangi bir sebepten ötürü telefonla uğraşmak sürücünün dikkatinin dağılmasına yol açarak kazalara neden olabiliyor.

Güvenli bir yolculuk için aracı trafik kurallarına uygun ve dikkatli bir şekilde kullanmak gerekiyor. Bu noktada sürücüye birçok görev düşüyor. Sürücünün mecbur kalmadıkça aracı kontrol etmekte zorlanacağı bir durum içine girmemesi, konsantrasyonunu dağıtacak, görüş açısını engelleyecek hareketlerden kaçınması gerek. Bu bakımdan araç içinde cep telefonunu kullanmamasında fayda var.  Yapılan araştırmalar, yolda giderken cep telefonu kullanan sürücülerin daha fazla hata yaptığını ortaya koyuyor. Hatta bu tür sürücülerin bazı tehlikeli durumları geç farkettikleri veya hiç farkına varmadıkları da söylenebilir.

YEMEK YİYEN BİLE VAR

Cep telefonunda Avrupa’nın en gevezesi olan Türk halkı, bu alışkanlığını otomobil kullanırken de bırakmıyor. Filo kiralama devi LeasePlan’in global anketi sürücülerin araç kullanırken aynı zamanda birden fazla uğraş edindiğini rakamlarla ortaya koydu. 17 ülkedeki araç kullanıcılarını kapsayan ankete göre, sürücülerin yüzde 81’i araç kullanırken birden fazla şeyle uğraştığını itiraf  etti. Araştırmaya göre, direksiyon başında yaygın olarak yapılan faaliyetler arasında telefonla konuşmak yüzde 69’la birinci, bir şeyler içmek yüzde 36’yla ikinci ve yemek yemek yüzde 32’yle üçüncü sırada yer aldı.

ARAÇ KULLANIRKEN AGRESİFİZ

Direksiyon başında telefonla konuşma alışkanlığı Türkiye’de de ilk sırada. Türk sürücülerin yüzde 65’i araç kullanırken telefonla konuşurken, yüzde 23’ü sigara içtiğini, yüzde 16’sı sosyal medyayı aktif olarak kullandığını ve yüzde 13’ü mesajlaştığını belirtti. Ankette sürücülerin 3’te 1’nden fazlası olan yüzde 34’lük bir kısmının otomobilleriyle telefonları arasında seçim yapamaması öne çıkan bir diğer önemli detay oldu. Ankette sürücülere trafikte agresif tavırlarla karşılaşılıp karşılamadıkları da soruldu. Bu soruya korna çalınması, zikzak çizme, yakın takip, aşırı yüksek hızla yanından geçilmesi ve agresif el kol hareketlerinde bulunulması en çok verilen cevaplar olurken, son yıllarda sözlü tacizin artması dikkat çekti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,807 saniyede tamamlandı.