Suriye’de Hedef Fırat Kalkanı

7 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2169 defa okundu.

Dün Fırat Kalkanı Operasyonu için Halep ve İdlip bölgelerinden gelen savaşçıların geçişi sırasında bombalı saldırı gerçekleştirildi. Türkiye sınırına yalnızca 1 kilometre uzaklıkta meydana gelen saldırıda 30’u asker 37 kişi hayatını kaybetti.

”HEDEF FIRAT KALKANI HERAKATI”

Bölgede bulunan Suriyeli muhaliflerin Genelkurmay Başkanı Ahmed Berri, saldırıların hedefinde Türkiye öncülüğünde kuzey Halep’te devam etmekte olan Fırat Kalkanı Harekâtı olduğunu söyledi.

Berri, “Operasyondan ABD rahatsız ve son dönemde sahadaki sabotajları artırdı. Atme’de yaşanan son olay da bu kapsamda görülmelidir. DAEŞ sadece olayın görünen yüzü; arka planda çok daha karanlık bağlantılar var” dedi.

ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Şehit olanlar arasında bölge için önemli isimler bulunuyor. Cerablus, Çobanbey ve çevresinde hayatın daha da normalleşmesi için hukuki düzenlemeler yapmak üzere yola çıkan Halep Şer’i Mahkeme Başkanı Halid el Seyyid ile Halep Bölge Savcısı Muhammed el Farac son saldırıda hayatını kaybetti.

Yargı ve mahkeme sistemini bu bölgelerde yeniden kurmak için Cerablus’a doğru yola çıkmak üzere olan bu iki isim, Atme’deki saldırıda can verdi.

ESED’E KARŞI BİRÇOK CEPHEDE SAVAŞMIŞ

Atme’de şehit olanlar arasında Ahrar uş-Şam tugayının saha komutanlarından Hişam Halife’nin de var. Kuzey Halep’te TSK öncülüğünde süren Fırat Kalkanı’na destek amaçlı kuzeye geçeceği duyurulan Halife, 5 yıldır Esed rejimine karşı birçok cephede savaşmış bir isim.

Halife, Ahrar-ı Şam adına Halep kuzeyinde bazı önemli temaslarda bulunacaktı.

Merkezi karargahları Halep çevresi ve İdlip’te bulunan muhalif askerler 2 ila 3 aylık zaman dilimlerinde nöbet değişimi ve ailelerini görme amaçlı Suriye’ye Türkiye üzerinden giriş yapıyor.

AMAÇ ATME KAPISI’NI KAPATTIRMAK

Aynı bölge, ayrıca ABD tarafından terör bahanesi ile son bir yılda birçok kez hava saldırısına maruz kaldı. Suriyeli muhalifler esas gayenin Atme Kapısı’nı kapattırmak ve askeri geçişleri engellemek olduğunu belirtiyor.

ABD, BÖLGEYE PKK’YI SOKMAK İSTİYOR

Tamamı sünni Türkmen ve Araplardan oluşan Musul’a operasyon hazırlıkları sürerken, kenti‘cehenneme çevirmek’ ve uzun yıllar sürecek istikrarsızlığa sürüklemek isteyen ABD, buraya şii milislerle PKK’lıları sokmak istiyor.

ABD’nin planına göre Musul’a, Türkiye’yi işgalci olarak gören ve “Gerekirse Türkiye ordusuyla da savaşırız” mesajı veren şii Haşdi Şabi milisleri ve PKK’lı teröristler girecek. Bağdat’ın ardından Erbil yönetimini de bu plana razı etmeye çalışan Washington, henüz beklediği cevabı alamadı.

Mesut Barzani, PKK’nın operasyonlara dahil edilmesi fikrine sıcak bakmıyor; ayrıca Haşdi Şabi milislerine ilişkin çekincelerini de 7 başlık altında Bağdat ve Washington’a iletti. Ancak ABD, PKK’nın sürece dahil edilmesi konusunda ısrarcı.

YARDIM IRAK HÜKÜMETİNİN DAHİLİNDE OLDU 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Türkiye askerlerinin Musul polisi ve gönüllü güçlere eğitim verdiği Başika ve Duberdan kamplarının Irak merkezi hükümeti ve Savunma Bakanlığı’nın bilgisi ve rızası dahilinde kurulduğunu belirtti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,818 saniyede tamamlandı.