Kılıçdaroğlu Üzerinden Ne İş Döndürülüyor?

27 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8145 defa okundu.

Haşmet Babaoğlu

 

PKK, Gültan Kışanak’ı Öldürebilir…

Kürtler, HDP’nin provokasyonuna gelmezlerse, yani sokaklara inmezlerse, PKK, son çare olarak siyasi cinayetlere girişebilir. HDP’li milletvekilleri, belediye başkanları, STK temsilcileri, hepsi ama hepsi PKK’nın tehdidi altında, bunun bilinmesi lazım.

Kürtleri sokağa indirmek için sebep arıyorlar, Gültan Kışanak, Selahattin Demirtaş ya da Sebahat Tuncel fark etmez, halkı devletle çatıştırmak için PKK tarafından kurban edilebilirler. Nasıl olsa cinayetleri üstlenecek onlarca örgüt var, bölgede. Amerika adına, Suriye’de, Irak’ta savaşan silahlı Kürt grupları, Amerika adına, Diyarbakır’da, Cizre’de neden savaşmasınlar ki!… Ya da savaşmadılar mı?…

Faruk Aksoy

 

Hürriyet’teki ‘ByLock Savaşı’nı Kim Kazandı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan o gece Doğan Grubu’na, “istiklal madalyası” değerinde bir paye verdi. Değerli meslektaşlarımız bunun anlamını çok iyi okumalıdır.  Sayın Erdoğan o gece bağlanacak kanal bulamadığı için mi CNN Türk’e bağlandı acaba? Bu değerli ayrıcalığın çok önemli sorumlulukları da beraberinde getirdiğini kimse unutmasın. O günlerde ortaya koydukları dik duruşu coşkuyla alkışladık.

CNN Türk’ü FETÖ’cü askerler bastığında 24 TV ilk çağrıyı yaptı ve milleti oraya topladı. Ama vatanseverlik birkaç gün giyilip çıkarılan bir gömlek değil bir hayat tarzıdır. Herkes gibi medya da olup bitenleri unutamaz ve bu ülkede bir 15 Temmuz yaşanmamış gibi davranamaz artık FETÖ ile mücadeleyi ucuz mağduriyet istismarlarıyla sulandıranlar ve onlara alet olanlar, karşılarında; “asıl mağdur” olan Türk milletini bulur. Ve bu milletin hışmına uğrayanı da ne savaş uçağı kurtarır ne amiral gemisi…

Nuh Albayrak

 

Soru

Kişinin dünyasını mamur ederken ahiretini harap eden bir şey için güzel ve hayırlı; dünyasını harap ettiği halde ahiretini mamur eden bir şey için de çirkin ve hayırsız diyemeyiz. Bunu şu şekilde ilkeleştirmek sanırım mümkün: Ölçüsü dünya olan kişinin hayırdan anladığı, kendisi için güzel olandır.

Olmasını istediklerimiz hususunda değil sadece, olanı yorumlama konusunda da bu sağlam mihenge muhtacız. İnsan daha güzel olsaydım keşke der; daha akıllı olsaydım. Güzellik ve akıl birer nimettir zira.  Halbuki çirkin olmak, günaha güzellerden bir adım daha uzak olmak demektir ki bu çok güzeldir. Üstelik laf aramızda hiç bir çirkin güzelliğinin farkında olan bir güzel kadar çirkin değildir.

Serdar Tuncer

 

‘Bilge Güç’ Müttefik Aramıyor

Bir gerçeği açık ifade etmekte yarar var: Ne, Suriye’de Rusya-İran ittifakı ile ne de Irak’ta ABD ile bir yakınlığımız var!.. Türkiye’nin “ittifaksız kalmasından duyulan endişe”veya Türkiye’nin “bir krizbölgesinde kendisine müttefik araması gerektiğine inanan beyin kimyası”Soğuk Savaşyıllarından kalmış bir “eski alışkanlıktır…” Oysa ihtiyacımız yok…

Rusya-İran Suriye’de, ABD ve diğerleri de Irak’ta bize “katlanacaklar…” Yarın, Rus uçak gemisi Amiral Kuznetsov’dan havalanacak uçaklar Halep’te büyük bir sivil katliamı yaptığında Fırat Kalkanı dengesi nedeniyle buna sessiz mi kalacağız, hayır. Yarın, ABD-İran mutabakatı, Sincar’daki PKK’yı veya Şii milisleri Musul’a sürdüğünde seyir mi edeceğiz, hayır. Anadolu coğrafyasının “bilge gücü”, sahip çıktığı devletinden geleceğine dönük tüm tehditleri ortadan kaldırmasını bekliyor.

Ardan Zentürk

 

Havana Barosu Mübarek

İstanbul Barosu’nda seçim yapıldı, muhalif basın pazar gününden beri harıl harıl başkanlığı kazanan adayın, Mehmet Durakoğlu’nun reklamını yapmaya koyuldu. Öve öve göklere çıkarıyorlar. Beyler, şaklabanlığı bırakınız. Şuna açık seçik “CHP çizgisindeki avukatlar” deyiniz de rahatlayınız. Korkmayınız, utanmayınız, “takiyye” devri bizim gençliğimizde kaldı.

Hani, komünistlerin “devrimci” paravanasının arkasına saklandıkları dönem. Sayın Durakoğlu’nun baro içi iktidara gelen grubunun adı “ilke çağdaş avukatlar grubu”… Ne demek bu? Hiçbir şey demek değil. Bunların ilkeli ve çağdaş oldukları anlaşılıyor, o kadar. Eee, örneğin rakip bir grup, “hukukun üstünlüğü platformu” ilkeli değil mi? “Avukat hakları grubu” da çağdışı mı yani? Komiksiniz komik.

Engin Ardıç

 

‘Kumpas’tan, ‘Sapına Kadar Gerçekti’ye Ergenekon ve Balyoz (2)

Gülencilerin 17-25 Aralık 2013’teki bazı yolsuzluk dosyaları üzerinden hükümeti devirme hamlesi en çok cezaevlerindeki Ergenekon ve Balyoz tutuklularını sevindirmişti. Çünkü böylece hükümetin, Cemaat dışındaki bütün siyasi güçlerle iyi geçinmesinin hesaplarını yapacağını düşünüyorlardı ki böyle düşünmekte yerden göğe kadar haklıydılar.

Fakat sonraki birkaç ay içinde beklentilerini de aşan gelişmeler oldu. Muhtemelen onların beklentileri, hükümetin, Cemaat’in kendi örgütsel çıkarları doğrultusunda delillere yaptığı müdahaleleri gerekçe gösterip davaların hukuken çökmesine zemin hazırlaması ve sanıkların bu yolla beraat etmeleriydi. Elbette daha iyisi, hükümetin davaların tümüyle “kumpas”, tümüyle uydurma, tümüyle senaryo olduğunu ilan etmesi ve beraatlerin bu gerekçeyle gerçekleşmesiydi.

Alper Görmüş

 

Demirtaş ve Yüksekdağ DEAŞ’çı mı?

Bunların “DEAŞ’le savaşıyor” dedikleri PYD, son günlerde gerçek yüzünü iyice gösterir oldu. DAEŞ’ı bıraktı, onunla mücadele eden hedeflere yöneldi. DEAŞ’a yönelik olarak yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu’nu engellemeye çalıştı, ÖSO’nun, terörden temizlediği köylere saldırdı. Tabii, Türk Silahlı Kuvvetleri de doğal olarak tepesine bindi. Demirtaş ve Yüksekdağ mantığıyla yola çıkıp, şunu diyebiliriz o zaman: PYD, DEAŞ’le birlikte hareket ediyor.

Onların yaptığı gibi, PYD ile DEAŞ’ın birbirlerini koruyup kolladığını söyleyip, kendilerini de “DEAŞ destekçisi” ilan edebiliriz. Algı operasyonları bir yana, hiç şüphe yok ki, PYD’nin derdi DEAŞ falan değil. DEAŞ bir terör yapılanması ise, PYD, YPG ve PKK da başka terör yapılanmaları. Bombalı araçlarla saldırı gibi aynı metotları uyguluyorlar. Aynı şekilde kan döküyor, can alıyorlar. Al birini, vur ötekine…

Emin Pazarcı

 

Yeni Refah Toplumu

Türkiye’nin ana sermaye grupları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok uzun bir süreden beri savunduğu yeni Türkiye vizyonunu, bu süreçte masaya yatırma ve anlama doğrultusunda bir irade gösteriyor.  Esasında, tarihsel olarak baktığımızda, aşağıdan gelen ve eski ekonomiyi tasfiye ederek yeni bir sermaye gücü olan sınıflar, siyasi iktidarları da kendilerine ayak uydurması doğrultusunda zorlarlar hatta bu zorlama yeterli olmazsa siyaset kurumunu “eski” ilan ederek kökten değiştirirler.

Türkiye’deki anayasa ve başkanlık sistemi değişikliğini bir belirsizlik olarak gören ve bunun ekonomiye olan etkisinin olumsuz olacağını söyleyenlerin, bu çerçevede, çok yanlış bir okuma yaptıklarını söyleyebiliriz. Çünkü hem Türkiye çıkışlı ana sermaye gücü hem de Körfez ve Doğu Avrupa kökenli sermaye yapıları için temel çıkış ve yeni konsolidasyonun merkezi Türkiye’dir. Dolayısıyla, başkanlık sistemine geçiş için yapılması gereken referandum gibi dönemeçler istikrarsızlığa değil, istikrara doğru atılacak güçlü adımlardır.

Cemil Ertem

 

Kahramanlık ‘Belirlenen Koordinatlar’da Makbul Sayılıyor

Koordinatörü Amerika ve Avrupa olan projelerde Türkiye’yi lejyoner olarak görmek istiyorlar. Koordinatlarını NATO’nun verdiği cephelerde Türkiye’nin kahramanlık sergilemesini teklif ediyorlar. Bu emperyal kumpasın dışında hatta karşısında durulmasına ise asla tahammül edemiyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve temsil ettiği siyasal çizgiye düşmanlıklarının temelinde bu başarısızlıklar belirleyici oluyor.

Makbul liderlik, muteber önderlik seküler Batı’nın sömürgeci politikalarına uyum becerisine göre notlandırılıyor çünkü. Bütün bunlara rağmen Allah’tan elde edilen kazanımlar hem siyasal ve toplumsal hem de iktisadi ve askeri boyutta ciddi bir mesafe kat etmiş durumda. Bürokratik oligarşiyi, askeri cuntaları, PKK gibi taşeron tetikçileri tasfiye eden irade, aydın despotizmini de büyük ölçüde kırdığı içindir ki Batı’nın borusu eskisi gibi ötemiyor burada.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,825 saniyede tamamlandı.