Kamudan kredi alıp Bank Asya’ya yatırmışlar

6 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2304 defa okundu.

Kamu bankalarında yapılan incelemelerde memurlar başta olmak üzere çok sayıda kişinin kredi çekerek Bank Asya’ya para yatırdığı belirlendi.

Kamu bankalarından kredi çeken memurlar ile 17-25 Aralık 2013’ten sonra Bank Asya’da hesap açtıranlar karşılaştırıldı. Ayrıca FETÖ’nün üst düzey isimlerine kullandırılan krediler de mercek altına alındı.

ARAŞTIRMA DERİNLEŞTİRİLDİ

İncelemelerde 17-25 Aralık döneminde çekilen tüketici kredilerinin ihtiyaçlarda kullanılmak yerine örgütün finans kuruluşuna yatırıldığı ortaya çıktı.

Yine hülle yöntemiyle arabasını satmış gibi göstererek kamu bankalarından kredi kullanan bazı isimlerin de taşıt kredisini örgütün elebaşı Fethullah Gülen’in talimatı üzerine Bank Asya’ya yatırdığı ifade edildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) konuyla ilgili incelemeleri ise devam ediyor. Kamu bankalarının yanı sıra özel finans kuruluşlarından para çekip Bank Asya’da hesap açtıran memurlara yönelik araştırımalar da derinleştirildi.

KREDİLERLE İLGİLİ İNCELEME YAPILIYOR

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında kamudan 50 binin üzerinde memur ihraç edilirken, bu isimlerin kamu bankalarından kullandığı kredilere ilişkin de risk doğdu. Özellikle memur oldukları için kamu bankalarını tercih edenlerin kredilerini ödememesi halinde kefillerine gidilecek.

Fethullahçı Terör Örgütü’nün üst düzey isimlerine kullandırılan krediler mercek altına alındı. Özellikle kamu bankaları tarafından yurtdışına kaçan ya da tutuklu bulunanlara kullandırılan kredilerle ilgili inceleme yapılıyor.

İncelemede gerekli teminatların alınıp alınmadığı, kefillerinde bir sorun olup olmadığı ve faiz oranlarına ilişkin detaylı bir çalışmanın yürütüldüğü ifade ediliyor. BDD K ve TMSF kaynakları benzer bir uygulamanın Bank Asya’dan kullandırılan krediler için de geçerli olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,838 saniyede tamamlandı.