Gökalp, “”Anne Sütü Bebeğe Verilecek Yaşam Pasaportudur”

5 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4428 defa okundu.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, anne sütünün önemini vurguladı. Gökalp, “”Anne Sütü Bebeğe Verilecek Yaşam Pasaportudur”dedi.

Prof. Dr. Gökalp, konuşmasına yeni doğan bebeklerde ve annelerinde rastlanan problemler hakkında bilgiler vererek başladı. Ayşe Sevim Gökalp, “Yeni doğan bebeklerin ve annelerinin rastladığı problemler aslında çok fazla değil. Eğer bebek vaktinde doğmuşsa ve anne takip ediliyor ise bebek ve annelerinin rastladığı problemler azalır. Eğer söz konusu problem anne-bebek uyumu ise bu problem çok kolay hallolur. Bu problemlerden birisi annenin emzirmeye ve beslemeye hazır olmaması olabilir ki bu sorunun çözümü annenin gelebilecek sorunlara karşı kendini hazırlamasıdır. Ancak bebek sağlıklı değilse ve bir hastalığı varsa bu gelecekte problem olacaktır. Bebeğin ciğerlerinde sorun olabilir, sarılıkla ilgili bir problem olabilir, ciltle ilgili bir problem olabilir vs. bu sorunların hepsi perinotolog tarafından takip edilebilir” dedi.

Konuşmasının devamında sarılık hastalığı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Gökalp, “Sarılık çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Zamanında doğmuş çocukların %60’ında, prematüre çocukların ise %80-85’inde sarılık hastalığı görülür. Ancak bu sarılıkların hepsi hastalık seviyesinde midir bunun iyi ayırt edilmesi gerekir. Aşağı yukarı %15’i hastalık seviyesindedir. Eğer hastane doğumlarında doktor, bebek doğar doğmaz bebeğin sarılık hastalığına yakalandığını tespit ederse sorun çıkmaz ancak eğer tespit edemezse ileride sorun büyür. Yeni doğan bebeğin sarılık hastalığına yakalandığını farkeden doktor bebeği sürekli gözetim altında tutmalıdır” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında bebek emziren annelere yönelik tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Gökalp, “Emziren anne kendi sütünün dünyanın en iyi besini olduğuna inanmalıdır. Anne sütü bebeğine verilecek bir yaşam pasaportudur. Her anne bebeğini emzirmeye çok hevesli olmalıdır. Gebelik zamanından itibaren anne bebeğini emzirmeye hazır olmalı ve emzirme hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olmalı. Annelere emzirme eğitimini veren hemşirelerimiz var. Anne emzirme aşamasında normal beslenmesine devam etmeli ancak yoğun şekilde sıvı tüketmeli. Sıvı besinleri en az günde 3 yada 4 litre tüketmelidir” şeklinde konuştu.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp, çocuklarda aşılarla engellenen bulaşıcı hastalıklar olduğunu ve bunların başında difteri, boğmaca ve tetanoz’un geldiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,815 saniyede tamamlandı.