Başbakan Binali Yıldırım’dan Irak’a rest

6 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2529 defa okundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye hem bölücü terör örgütü hem de DEAŞ’la amansız bir mücadele veriyor. Suriye’nin normalleşmesi için işin bir yerinden başladık.

Bu ay içinde ABD, Irak bölge yönetimi ve aşiretlerle birlikte Musul operasyonu hazırlığında. Tabi ki DEAŞ’ın temizlenmesi lazım.

Bu operasyonun yaklaştığı bugünlerde Irak hükümetinden anlaşılmaz bir tepki geldiğini görüyoruz. Irak’ta 63 değişik ülkeden askeri unsurlar var. Türk varlığı orada kalmaya devam edecek. Bizim amacımız daha fazla insan dram yaşamasın.

Böyle ileri geri laflar etmek Irak Hükümeti’nin haddi değildir.

 

Mülteciler öncelikle Türkiye’nin yolunu tutuyor. Biz kapımıza geleni geri çeviremeyiz. Bütün kardeşlerimizi bağrımıza bastık, ekmeğimizi paylaştık. Biz bize yakışanı yaptık. Türkiye olarak aktif bir şekilde çabalarımızı sürdürüyoruz.

Bütün bölgedeki paydaşlarla yakın temaslarımız devam ediyor. Türkiye sadece bölücü terörle uğraşmıyor aynı zamanda DEAŞ terör örgütüyle de amansız bir mücadele veriyor. Fırat Kalkanı’nı başlattık.

Bunun amacı hudut güvenliği ile bölgedeki vatandaşlarımızın can vemal kaybını önlemek. Bin kilometrekarelik alan terör unsurlarından temizlenmiş, asli unsuru olan Suriyeli mülteciler yerleşmeye başladı. Cerablus 200 sivil varken, 2 bin – 2 bin 500 sivil hayatını yaşamaya başladı. Okullar açıldı. Biz için bir yerinden başladık. Suriye’nin normalleşmesi için işin bir yerinden başladık.

Diğer ülkelerin de başlaması gerekiyor. Olumsuzluklara rağmen olumlu bir durum yaşarız umarım.Rusya, İran ve ABD ile temaslarımız sürüyor..

Musul’un DEAŞ’tan temizlenmesi konusunda Amerika özellikle, İran Merkezi Hükümeti ve aşiretlerden oluşan Milis gücüyle çalışması mevcut. Bu konuda Türkiye hassas. Tabii ki DEAŞ’ın temizlenmesi lazım. Uzun zamandan beri askeri unsurlarımız bir yandan mücadele ediyor, bir yandan da o bölgenin gerçek sahiplerinin eğitilmesi için faaliyet gösteriyor.

Tüm bunlar yapılırken, operasyonun yaklaştığı bu günlerde Irak’tan anlaşılmaz tepki geldi. Irak’ta 63 değişik ülkeden askeri unsur vardır. PKK’nın barındığı Irak’ta bugüne kadar Irak Merkezi Yönetimi tedbir almazken, 63 ülkeden askeri unsur bulunurken Türkiye’nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. İyi niyetli bir yönü yoktur.

Irak’ta Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, bölgedeki oldu bittilerinin önüne geçilmesidir. Irak hükümetinin haddi değildir. Bölücü terörle amansız bir mücadelemiz var. Terörle mücadelede yeni bir safhaya geçtik. Çukur siyaseti ile şehirlerimiz bölgelerimiz işgal edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

200 sorgu 0,847 saniyede tamamlandı.