ABD’den kendi kendine öldürebilen ‘Terminatör’

27 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14868 defa okundu.

Terminatör ya da Yarının Sınırında gibi filmlerde gördüğümüz silahlar gerçek olmaya başladı hatta ilk testleri yapılıyor. ABD, robot teknolojisini artık savunma sanayisinde iyiden iyiye kullanıyor. Yeni geliştirilen silah sistemlerinde iki teknoloji ön plana çıkıyor.

Birincisi yapay zeka ikincisi ise robot teknolojisi. Amerikan ordusu geçtiğimiz günlerde kendi kendine öldürebilen bir drone ile ilk testlerini yaptı. Ellerinde Kalaşnikof (AK47) olan 12 kişilik bir birliği hiç insan yardımı almadan etkisiz hale getirdi. ABD’de bir kasabada yapılan deneyde kamera ile karar veren insansız hava aracı altı pervaneli.

18 MİLYAR DOLAR AYRILDI

Geçtiğimiz üç yıl yeni teknolojilere tam 18 milyar dolar harcayan Pentagon, böylece bir projeye ayırdığı en büyük kaynağı bu iş için kullandı. Toplam 500 milyar dolar bütçesi olan Pentagon’un 3 milyar dolarlık bir bölümü de insan-makine savaş timlerine harcadığı belirtiliyor.

Savaşma şeklini değiştirecek olan bu gelişmeler ile birlikte robot savaşı da iyice kızışmış oldu. Bilim adamları aynı zamanda neye saldırması gerektiğine karar verebilen uçan savaşçı robotlar geliştirdi. Robot teknolojisi aynı zamanda denizde de ilerliyor. Küçük gemi ve denizaltılar da üretildi.

Bu deniz araçları da binlerce kilometreyi insan yardımı almadan gidebiliyor. Şimdi akıllardaki tek soru Terminatör serisindeki Skynet firması gibi kendi kararlarını alabilen robotların insanlar için tehlike oluşturup oluşturmayacağı. Cevabını bilimkurgu yazarı Isaac Asimov vermiş olsa da kesin cevabı sadece zaman verebilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,868 saniyede tamamlandı.