Metin Külünk, “15 Temmuz, Devleti Çökertme Planıdır”

11 Ekim 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
86814 defa okundu.

FETÖ’ye karşı mücadelede gerekirse milletvekili gömleğini çıkartacağını belirten Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, “15 Temmuz salt bir silahlı kalkışma değil, devleti çökertme planıdır. Bizim için durmamız gereken yer Sayın Cumhurbaşkanımızın çizgisidir. Onun için ben bu hattı “Hattı Erdoğan” olarak ifade ediyorum” dedi.

Röportaj; Ahmet AKÇAALAN

Yaklaşık bir ay önce aklıma düştü bu isim Metin Külünk. Kimsenin söyleyemediğini söylüyordu. Birileri olayların üzerine makyaj yapıyor, konuyu değiştiriyor, klasik siyasi söylemlerle her şeyi basite indirirken, Külünk tam tersine derine kazıyor. FETÖ tehlikesinin inadına üzerine gidiyordu. Tarih cesurları yazar söylemi geldi aklıma ve bu cesur isim Külünk ile röportaj yapmayı çok istedim. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çizgisinde resmen haykırıyordu. Sağ kolu dedim kendimce, bazı milletvekilleri gökyüzüne bakarken çevresini göremiyorken, Külünk ne durumdadır dedim. Ama yanıldım. Genel Başkanlar, Bakanlar, Genel Başkan Yardımcıları ve sayısını hatırlamadığım milletvekili gördüm açıkça yazıyorum içlerinde en mütevazı siyasetçi oldu Metin Külünk. Ben sordum o cevapladı. Nasıl mı? Cesurca, kıvırmadan üzerine giderek.  Röportajımızı beş kısma böldük. İlk kısmımızı yayınlıyoruz.

-Röportajımıza o gece ile başlamak istiyorum. Türkiye Cumhuriyetinin yönetimini ele geçirmek için planlanan 15 Temmuz işgal girişimi gecesi Metin Külünk nasıl bir fotoğraf gördü?

15 Temmuz akşamı geçiş noktalarından bir tanesidir. Çünkü Türkiye’de 15 Temmuz, bir akşamla ifade edilecek bir olgu değildir. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu sürecinde, ta Abdülaziz Han Hazretlerinden bu yana Türkiye nice 15 Temmuz yaşadı. Dolayısıyla 15 Temmuz, 150 yıldır tarihimizde olgulardan bir tanesidir. Temenni ederim ki son olur ama gözükür o ki sonda olmayacak”

14543812_10154186342463019_7178202588780544353_o-Tarihte yaşanan hain saldırılardan biri olarak ifade ettiniz. Peki geçmişte ki olaylardan 15 Temmuz’un farklı yanları var mıydı?

15 Temmuz’u diğerlerinden farklı kalan, TSK içerisindeki 50 yıldır bu topraklara dayatılmış, beslenip büyütülmüş yerli olmayan bir yapının devleti çökertmek için silahı kullanarak yaptığı adım olmasıdır. 15 Temmuz salt bir silahlı kalkışma değildir. 15 Temmuzdan çıkartılmak istenen sonuç, PKK’dan DAEŞ’ten FETÖ’den hangi sonuç üretilmek isteniyorsa aynı sonuç hedeflendi.


-FETÖ 15 Temmuz gecesi sizce neyi hedefledi? Sonucunda neler planlanıyordu? Nasıl bir Türkiye olacaktı?

Nedir bu sonuç? Orta doğunun haritası yeniden çizilmek isteniyor. Bu haritada Türkiye oyunun dışında bırakılmak isteniyor. Bu yaşadığımız zaman dilimi, Lozan öncesi Musul sürecini yaşıyoruz. Musul’un alınmasını önemseyen Gazi Mustafa Kemal’in, Türkiye’nin Musul konusunda ki hassasiyetlerini budamak çökertmek için benzeri Kürt bölgesinde ki isyanlar üzerinden nasıl Musul’un koparılışını yaşadıysak, bu sefer bu süreci üç terör örgütü üzerinden yaşadığımızı görüyoruz. FETÖ, Orta doğunun yeniden yapılanmasında, yeni yapılanmadan birer taşeron olarak vekalet etmektedir”

-15 Temmuz gecesi Metin Külünk, Atatürk Havalimanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşıladı. Külünk, Erdoğan’ı görünce neler hissetti?

O gece benim aklımdan geçen tek şey, bu kalkışmanın darmadağın edilmesi ve direnmekti. Direnmek o akşam o şekilde vucut buldu. Eğer silahlı terör örgütü o gece hedefine ulaştığını zannetse dahi biz teslim olmayacaktık. Üzerimize düşen neyse gerekeni yapacaktık. Cumhurbaşkanımız bu mücadelenin kalesiydi. Atatürk Havalimanına gelen milli mücadelenin lideriydi, liderle karşılaşmanın duygu aynı neyse onu yaşadım.

14691293_10154186342158019_5762221299266754906_o

-15 Temmuz sonrası söylemleriniz Türkiye genelinde ses getirdi. Bakanların dahi kullanamadığı söylemleri kullandınız. Çizginiz Erdoğan çizgisi oldu. Külünk, Türkiye’ye ne anlatmaya çalıştı?

Mücadele eyyamcılıkla olmaz, yaşadığımız süreçte siyah ve beyaz vardır, gri yoktur. Bu ülkenin yerli ve milli unsurlarının duruşu nettir. Ben sokağın yanında durdum. Sokaktaki vatandaş silahlı kalkışmaya karşı ne düşündüyse ne hissettiyse bende aynı şeyleri hissetim. Türkiye bir tane, paradan makamdan mevkiden milletvekilliğimden daha kıymetlidir. Milletvekilliği gömleğimi çıkartır Anadolu ruhu ile mücadelemi yine sürdürürüm. Sokak sokak derdimi anlatırım.  Benim için durmam gereken yer Sayın Cumhurbaşkanımızın çizgisidir. Onun için ben bu hattı “Hattı Erdoğan” olarak ifade ediyorum. Erdoğan hattında durmak Çanakkale’de durmaktır.   Erdoğan hattında durmak Semerkant’ta durmaktır, Erdoğan hattında durmak Medine hattında durmaktır, Erdoğan hattında durmak Mostar’da durmaktır. Sayın Erdoğan Avrupa’ da ki Mostar ne anlam ifade ediyorsa,  Erdoğan’ın durduğu yer o anlamdadır.

Yarın saat 17:00’de, Sayın Metin Külünk’ün  Ak Parti içerisindeki FETÖ yapılanmasını anlattığı bölümü sitemizden okuyabilirsiniz!!!

Haberhodrimeydan.com

metin-kulünk-roportajı-ahmet-akcaalan

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

204 sorgu 0,876 saniyede tamamlandı.