14218234_10154512239333151_1717620904_n

Lozan’a Açılan Kapı, Mudanya Ateşkes Anlaşması

2 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6156 defa okundu.

Bugün 3 Ekim 2016 doksan dört yıl önceki bir tarihi başarıyı hatırlatmak isterim. Alıntıdır; Yunanlilar cephedeki yenilginin bozguna dönüştüğünü 1 Eylül 1922 gecesi öğrendi. Nesillerdir  “MEGALİ İDEA “ adı verilen ve İstanbul’un başkent olmasi, Bizans İmparatorluğu’nu yeniden kurma hayalleri bitmiş oldu.

Yunan Hükümeti ertesi gün İngiltere’ye başvurdu ve TBMM Hükümeti ile ateşkes anlaşması yapılmasını istedi. Yunanistan’ın gerisinde bulunan asıl güç İngiltere idi. Gerçekte Türkiye İngiltere’ye karşı savaşıyordu. Çünkü İngiltere’nin  bölgedeki politikalarının başında Doğu Akdeniz’de İngiliz hakimiyeti kurmayı ve geliştirmeyi hedefliyordu. Bu nedenle İngiltere, teşvik ve tahrikleri ile Yunanistan’ı Anadolu’yu işgale cesaretlendirerek Türklere karşı büyük bir savaşın içine sokmuştu.

15 Mayıs1919’ta başlayan Küçük Asya Harekatı, Ağustos 1922’de Türk Ordularının başlattığı büyük taarruz ile  hezimete dönüşür. Anadolu’dan sökülüp atılan Yunan askerleri Batı Anadolu’daki Hıristiyan halkı da beraberinde sürükleyip Ege adaları ve Trakya’ya kaçar. Yenilgi Anadolu topraklarından Yunan topraklarına doğru büyük bir göç olayını da beraberinde getirecektir.   Yunan askeri kuvvetlerinin Küçük Asya seferinin ağır bir yenilgiyle sonuçlanması sonucu yaşanan toplumsal travma,Yunan toplumunda yıllar boyu sürecek onarılmaz yıkım ve yaralara yol açmıştır. M. Kemal’in liderliğinde gelişen ve güçlenen Ulusal Türk Hareketi, Türk Milliyetçiliğinin de gücünü arkasına alarak istilacılara karşı dünyaya örnek bir kurtuluş savaşı kazanmıştır. Ve Yunanlılar, 3200 yıl önce Troya (Truva) savaşı ile girdikleri Anadolu topraklarından sökülüp atılırlar.

Mudanya Ateşkes Antlaşmasının Önemi

1-TBMM siyasi bir zafer kazanmış oldu.

2-Kurtuluş savaşı fiilen sona ermiştir.

3-Milli mücadelenin savaş dönemi sona erdi.

4-Türkiye-Yunanistan arasındaki silahlı çatışma sona erdi.

5- İstanbul, boğazlar, Doğu Trakya savaşsız kurtarıldı.

6- Osmanlı devletinin başkenti İstanbul’un TBMM hükümetine bırakılmasıyla Osmanlı devleti hukuken sona erdi.

7-Türk vatanının paylaşılması tasarıları sona erdi.

8/ Mondros Ateşkes Antlaşması geçerliliğini yitirdi.

9-Türk tarafına Lozan’da bir barış antlaşmasının yapılması için teklifte bulunuldu.

Ve Lozan a gidiş yolu açıldı!

Allah a emanet olunuz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

157 sorgu 0,429 saniyede tamamlandı.