14218234_10154512239333151_1717620904_n

Gaziler Günü ve Atatürk

19 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
7857 defa okundu.

Bu gün 19 Eylül Gaziler Günü Bilindiği gibi,

Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlara denir.

Gazilik unvanı devlet tarafından verilir.

En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan kurtarıcısı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Tarihimizde şehitlik ve gazilik büyük onurdur.

Her Türk de bu onura kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, ve kutsal değerleri için savaşa gözünü kırpmadan gider. Mustafa Kemal Atatürk yıllar içinde katıldığı savaşlarda defalarca yaralanmıştır.

Trablus’da; Fuat Bulca savaşın en kritik gününü Cemal Kutay’a şöyle anlatmıştır;

“Mustafa Kemal, bir taarruza karar verdi. Her şeyi hazırladık. Hedefimiz Kasr-ı Harun idi. Burası, zannederim Kartacalıların zamanından kalan bir harabe idi, civara hakimdi ve onu elinde bulunduran tarafın, karşı tarafın ateşlerine karşı bir müdafaa hattı kurması mümkün olacaktı.Kurmay Mustafa Kemal, burasını ele geçirmek için günlerce dikkatli bir plan hazırladı. Yanındaki az sayıda arkadaşlarıyla süvari hücumuna kalkıştı. Kısa bir süre sonra, Kasr-ı Harun’un ilk basamakları önüne gelinmişti. Burada boğaz boğaza bir boğuşma başladı.

Biz harabeler içinde mücadeleye devam ederken Mustafa Kemal’in yanındaki az sayıda arkadaşı ile Kasr-ı Harun’un merkez binasına kadar ilerlediği ve buraya girdiği görüldü. İşte bu sırada gökyüzünde bir gürültü duydum. İki İtalyan hücum uçağı çok alçaktan uçuyor ve bombalarını atıyorlardı. Mustafa Kemal’in yanına vardığımda onun yüzünü tanınmaz bir halde buldum. Bir elinde kılıcı vardı, diğer elinde mendili sağ gözünü kapatıyordu. Harabeler arasında yıkılan bir sütundan fırlayan kireçli bir taş parçası şiddetle gözüne çarpmıştı. Sönmüş kireç olmasına rağmen, bir kısmı göze nüfuz etmişti”

1912’deki bu baskından sonra Mustafa Kemal, Derne’de Kızılay Hastanesi’ne yatırıldı.

Gözü kanlıydı.

Ateşi vardı.

İlk müdahaleyi oradaki Sıhhiye Reisi İbrahim Tali yaptı.

Selanik’e dönmesi tavsiyesini dinlemedi. Bir süre hastanede yattı.

Derne Komutanlığı’na atanınca iyileşmeden kalkıp savaşa katıldı, ancak hastalığı tekrarladı. 15 gün yataktan kalkamadı.

Gözlerini açamayacak haldeydi.

Yaralı gözü görmüyordu.

Gözündeki hafif şehlalık Trablusgarp harbinden kalmadır.

Çanakkale Cephesi’nde,

Albay rütbeli Mustafa Kemal düşmanın şiddetli top atışları sırasında, bir şarapnel parçası ile yaralanır.

Bu parça göğsünde bulunan öğrenci saatine denk gelir.

Bu olay onun Çanakkale Muharebeleri’nde ilk defa vurulmasıdır.

Ordumuza son darbeyi vurup Ankara’yı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar 13 Ağustos 1921 de yeni bir saldırı başlattılar.23 Ağustos 1921 de başlayan ve 22 gün 22 gece süren Sakarya savaşında atından düşüp yaralanmasına rağmen cepheden ayrılmayıp,üstün komutanlı,vatan ve millet sevgisini bir defa daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşaya 19 Eylül 1921 de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallık rütbesi verilmiştir.

Gazilerimize sonsuz şükran ve saygılarımla.

Hakkın rahmetine ermiş olan gazilerimizi rahmetle ve hürmet ile anıyorum.

Bu vesile ile annemin dedesi Emiroğlu Ragıp Dedemi.Babası Emiroğlu Ömer (Üstüner) dedemi,Ailemizin ilk hukukçusu olan, önce cephede vurulup gazi olan sonra tekrar cepheye katılıp şehit olan babamın amcası Zamanisli Kadri amcamı rahmet ve hürmet ile anıyorum.

Allah’a emanet olunuz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

152 sorgu 0,415 saniyede tamamlandı.