ahmet-akcaalan

Ankara’dan Bakıldığında KOU

13 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
5886 defa okundu.

Son bir ay içerisinde bizi yakından takip edenler bilir ki, genel siyaset ağırlıklı ve genel siyasetin Kocaeli’ye yansıması üzerine röportajlar gerçekleştirdik.

Bu tarz bir çizgiye dönmemizin asıl nedeni, yerel medyada zaman zaman yaşanan kısır döngüyü biraz kırmak.

Kendi içimizde dar medya kavgaları yerine okuyucumuza, “Ankara’da neler oluyor?” ve “Kocaeli’ye nasıl bakılıyor?” sorusunu irdelemeyi denedik.

Yaptığımız röportajları kısım kısım okuyucularımıza aktardık.

Açıkçası beklediğimizin çok fazla üzerinde olaya ve gözlemlere tanık olduk.

Yaptığımız röportajlara karşılık, aldığımız tepkilerin çoğunluğunun olumlu olması ve bir devamlılık beklentisi doğurmasından dolayı önümüzde ki günlerde yine genel siyaset çevresinde röportajlarımıza devam edeceğiz.

Özellikle bu köşe yazımda sizlere Ankara’dan Kocaeli’ye bakıldığında, bizim medya olarak yanlış gördüğümüz bazı detayları aktaracağım.

İlk detayım Kocaeli Üniversite olacak;

Şahsım da bu üniversiteden mezun olan bir gazeteciyim. Meslek hayatımda üniversiteye zarar verebilecek ve imajını zedeleyecek çoğu haberi es geçmeyi tercih ettim. Bunun nedeni kişisel ilişkiler asla olmadı. Eğitim rolü olarak Kocaeli’nin sahiplenmesi gereken üniversitemizi, yerel medyanın da sahiplenmesi gerektiğine inandım.

Ama Ankara’dan bakıldığında Kocaeli Üniversitesi beni çok şaşırttı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak Sadettin Hülagü’nün seçilmesi, Ankara’yı büyük bir beklenti içerisine sokmuş. Hatta öyle ki, seçilmesi Ankara kulislerinde “Az kalsın kızı ile devam edecek 16 yıllık saltanat sona erdi” şeklinde sevinçle karşılanmış. Beklentilerin yüksek olduğu Rektör Hülagü Ankara’da bugün bir hayal kırıklığı olarak yorumlanıyor.

KOU’nün Türkiye’de konuşulan bir üniversite olması henüz gerçekleşemediği için hatta teknoloji ve farklı noktalarda öne çıkması adına bir türlü istenilen havayı yakalayamadığı yine gündemde, fakat Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’tan dolayı KOU’nun bir koruma kalkanına alındığını Ankara’da hissedebiliyorsunuz.

Alt siyasi mesaj olarak gözlemlediğin sonuç ise, KOU’de sağ kanadın tam anlamı ile önünün açılmamasından dolayı bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bunun temel noktasında ise Ankara’da yaygın olarak konuşulan “KOU’de ne yazık ki, bizden gibi görünen bizden olmayanlar yönetimde” kulisine bağlıyorum.

Dedim ya Ankara’dan bakıldığında beni en çok şaşırtan Kocaeli Üniversitesi oldu.

Kocaeli’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen KOU Rektörü Sadettin Hulagü için Ak Parti’ye bağlı akademisyen kanalından Ankara’ya o kadar çok şikayet gitmiş ki, sanırım önümüzde ki süreçte her an Kocaeli’nde bir hareketlilik olabilir.

Bunlar yaşanılanlar,

Anlatmak istediğim ise Kocaeli Üniversitesi’ne bir enerji lazım olduğu gerçeği. Eğer enerji sağlanamıyorsa en azından, ortaya bir şeyler koymak isteyen bürokrat ve yardımcıların önü kesilmemelidir.

Proje üretenin yıldızının öne parlamasından kimse rahatsız olmamalıdır.

Çünkü Kocaeli Üniversitesi nasıl büyük bir projeye imza atabilirse, büyük bir işi başarırsa

Kocaeli kazanır, Türkiye kazanır,

Kocaeli Üniversitesi kazanır.

Rektör Sadettin Hülagü kazanır.

Ve Ankara gözlemlerimde önemli bir detayı da aktarayım, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü’nün bir siyasi partinin Genel Başkan Adayı ile olan ilişkisi Ankara’nın gündemine çoktan düşmüş.

Açıkçası söylenenlere çok inanmak istemedim.

Ama Rektör Hülagü’nün bu aday adayının, 1 aydır telefonlarını açmadığı dahi konuşuluyor.

Böyle tablolarda içeriye bakılması gerektiğini öneririm.

Bana sorarsanız,

Kocaeli Üniversitesi’nde demek ki, bazı görevliler istediği projeleri gerçekleştiremiyor.

Sorun nedir bilmiyorum.

Bildiğim,

Rektör Hülagü, tüm kurmaylarını toplayıp, daha iyisi için ne yapılabiliri sorgulamalıdır.

Kurmaylarına, Genel Sekreterine, yardımcılarına güvenmelidir.

Taşın altına herkesin elini koymasını sağlayıp, proje üretmelidir.

Yoksa kalıcı altı yılın planını yaparken, birden hedefleri yarım kalabilir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

156 sorgu 0,437 saniyede tamamlandı.