14218234_10154512239333151_1717620904_n

12 Eylül Sabahi

14 Eylül 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6741 defa okundu.

Yağmurlu bir 12eylul sabahı rabbimize olan sükürlerin kabul olması nice bayramlara kavuşmak dileğiyle hayırlı günler dilerim.

Bugün kurban  bayramı küskünlük ve kırgınlıkların unutulması,Allah’tan uzaklaşanların yeniden başlayabilme için güç istemesi dileğiyle yalvarışlarının kabul göreceği mübarek bir bayram.Kurban bayramı manadan uzaklaşılmadan kurbanlığa eziyet vermeden Allah rızası için yapılan ibadetle süslü bir bayram.

Huşu ve huzur ile vahşi düşüncelerden uzak dualar eşliğinde olmalı kurban bayramı.Zaman zaman insanoğlu öylesine haris ve sabırsızlıkla kurban olayını ifa ediyor ki,ortaya çıkan kötü ve küstürücü sahneler olmasını istiyorum-istiyoruz.İslamiyet gösterişten uzak ibadetleri sessizlik ve huşu içinde yaşanılan sessiz ve kimselere duyurulmadan görevleri yerine getirilen son ve en muhteşem din.

Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı arzu etmektir. Kurban kesen, bu ibadetiyle Allah’a yaklaşmış ve O’nun hoşnutluğunu kazanmış olur. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan maddi olarak daha çok yoksullar yararlanır. Bu ibadetin ruhunda Allahâ yakınlık ve halka fedakarlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir Müslüman’ın bütün varlığını gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir.

İslam dini, toplumlar için birleştirici ve bütünleştirici bazı emir ve uygulamalar getirmiştir. İslam dininin bu üstün özelliği, zekat, hac ve kurban gibi sosyal boyutlu mali ibadetlerde daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ibadetler bütün Müslüman toplumlarda, genel esasları ve özü hiçbir değişikliğe ve müdahaleye uğramadan devam etmiş ve yeni nesillere iletilmiştir.

Allah ‘a emanet olunuz.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

152 sorgu 0,423 saniyede tamamlandı.