Yüzde Elli Hibeli Tohum Başvuruları Başladı

25 Ağustos 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3905 defa okundu.

Kandıra Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2015¬2016 üretim sezonunda çiftçilere verim artışı kazandıran yüzde elli hibeli tohum desteğini bu dönemde de sürdürüyor. Kocaeli genelinde daha önce 2 bin 292 çiftçinin yararlandığı tohum desteği başvuruları, 24 Ağustos Çarşamba günü başladı.

“Başvurular 7 Eylül Çarşamba Sona Erecek”

Kandıra Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı, tarım ve hayvancılığa destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda önceki dönemlerde de sürdürülen yüzde elli hibeli yem bitkisi tohum desteği 2016 sonbahar üretim sezonunda da devam edecek.

24 Ağustos Çarşamba günü destek başvurularının alındığı hizmetten, çiftçiler Arpa, Yem Bezelyesi, Tritikale, Macar Fiğ, Süt otu (Karamba) Köykur (Yapay Çayır Mera Karışımı) tohumları alabilecek. Başvurular 7 Eylül Çarşamba gününe kadar yapılabilecek.

“BAŞVURU İÇİN NELER GEREKLİ “

Önceki senelerde 670 ton tohum desteğinin verildiği hizmete başvurular, Kandıra Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ile  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğüne yapılacak. Daha önce desteklemeden yararlanan çiftçilerimizin güncel ÇKS belgelerini getirmeleri yeterli olacak. Yeni başvuru yapacak çiftçilerimiz tapu beyanı, ziraat odası üyelik varsa ÇKS belgesi evrakları ile başvuru yapabilecek.

“TOHUMLAR SERTİFİKALI “

Kandıra Belediyesi ve  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen tohumlar sertifikalı ve ilaçlanmış olarak üreticilerimize verildi. Sertifikalı tohum kullanan çiftçiler daha sonradan hastalık ve zararlılarla mücadele etmede soru yaşamadı. Böylece üründe verim artışı sağlayarak çiftçiye ekonomik olarak katkı sağlandı. Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapmakta olan Ziraat mühendisleri, çiftçilerimize ücretsiz teknik danışmanlık ve yetiştiricilik konularında eğitim ve bilgi verdi. Tohum desteği alan üreticilerimizin ekim alanları kontrol edilerek gerekli katkılar sağlandı.

Tarıma verdiği önemi dile getiren Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kandıra’nın sahip olduğu verimli tarım arazilerinin en iyi şekilde değerlendirilmesini istediklerini belirterek hayvancılık ve tarımla birlikte ülke ekonomisine destek sağlanacağını belirttiği konuşmasında çiftçilere yönelik desteklerinin süreceğini ifade etti.

Kandıra’nın verimli topraklarının her karışında kaliteli ve faydalı besinler üretilmesi için çalışmalar devam edecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

203 sorgu 0,887 saniyede tamamlandı.