Polisan’ın Yarısı Satıldı

31 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4104 defa okundu.

Polisan Boya, sektörün dünyadaki en önemli isimlerinden birisi olan Japon markası Kansai Paint ile ortaklığa gidiyor. Ortaklığın toplamda 113,5 milyon dolara mal olacağı bildirildi

Polisan Holding, Polisan Boya’nın yüzde 50 payının satışı için Japon Kansai Paint ile sözleşme imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “25 Mayıs 2016 tarihinde kamuya yaptığımız özel durum açıklamasında, Polisan Holding’in yüzde 100 oranında iştiraki olan Polisan Boya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (Polisan Boya) yüzde 50 oranındaki hissesinin satışı için dünyanın ilk 10, Japonya’nın da lider boya üreticilerinden biri olan Kansai Paint Co. Ltd. (Kansai Paint) ile görüşmeler yaptığını bildirmiştik. Bugün, Polisan Boya ve Kansai Paint arasında bir hisse satın alım sözleşmesi imzalanmıştır. Hisse devir işlemlerinin, Rekabet Kurulu onayının alınmasının ardından Aralık 2016’da tamamlanması beklenmektedir.”

YENİ ÜRÜNLER ORTAYA ÇIKACAK

Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi de konu hakkında yaptığı açıklamada, “Polisan Holding olarak, yeni ülkeler ve iş kollarında büyüme hedefi ile satınalma ve ortaklık fırsatlarını sürekli olarak değerlendiriyoruz. 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak yeni tesisimizde, Polisan Boya’nın dekoratif boya alanındaki teknik ekspertizinden ve Kansai Paint’in global pazarlardaki gücünden faydalanarak, dünyada örneği olmayan ürün ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz. Operasyonel anlamda müşterilerimize inovatif ürünler sunacağız. Daha güçlü bir sermaye yapısı ile de finansal karlılığımızı da artıracağız” dedi.

“POLİSAN KÜPRÜBAŞI OLACAK”

Kansai Paint Başkanı Hiroshi Ishino da, “Polisan markası çatısı altındaki Polisan Boya ile güçlerimizi birleştirmekten mutluyuz. Sektörümüze, ev kozmetiği konseptini tanıtan Türkiye dekoratif boya pazarı lideri Polisan Boya, bizim için de Türkiye’de köprübaşı görevi üstlenecek. Polisan Boya’nın güçlü yönetimi, geniş satış ağı, inovatif ürün ve hizmetleri ve kurulmakta olan tesisi ile Doğu Avrupa pazarında büyüme stratejimiz için en mükemmel ortak. İnovatif ürün ve hizmetlerimiz ile, bu ortaklıktan çok güzel bir sinerji elde edeceğimizi ve bu ortaklığın paydaşlarımız için değer yaratmamıza katkıda bulunacağına inanıyoruz”  diye konuştu.

SATIŞTAN BİLGİLER

Kansai Paint’in üstleneceği transfer bedeli 113,5 milyon dolar. Bu bedelin 68,5 milyon doları Polisan Holding’e hisse bedeli için, 45 milyon doları ise, Polisan Boya’nın sermayesine katılım şeklinde ödenecek. Sonucunda Kansai Paint, Polisan Boya’nın yüzde 50’sine sahip olacak. Ortaklığın yönetim kurulunda taraflar eşit sayıdaki üyeler ile temsil edilecek. 2017 sonuna kadar tamamlanması planlanan yeni tesisin tahmini maliyeti 35 milyon dolar olup, yatırım, uzun vadeli kredi ile finanse edilecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,831 saniyede tamamlandı.