Ömer Çeker Sağlık Bakanlığını Eleştirdi

5 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2538 defa okundu.

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker düzenlediği basın açıklamasında,” Sağlık bakanlığı sağlık çalışanlarını işleri ve eşleri arasında tercihe zorlamıştır” dedi

Sağlık Bakanlığı’nın yeni yönetmenlikle, çalışanların döner sermaye dağıtım oranlarını düşürmesi, eş durumu tayinlerin zorlaştırılması, eğitim tayinlerini güçleştirmesi sebebiyle Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, şube binasında basın açıklaması yaparak duruma tepki gösterdi.  Basın açıklamasında Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve Başkan Yardımcısı Alaattin Ardıç da hazır bulundu.

ÇALIŞANLAR SIKINTIYA GİRİYOR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çeker açıklamasında şu ifadelere yer verdi, ”Sağlık çalışanları olarak Sağlık Bakanlığı’ndan yıpranma payının hayata geçirilmesi, döner sermaye oranlarının arttırılarak emekliliğe yansıtılması, şiddet olaylarının asgariye indirmesini beklerken Sağlık Bakanlığı ise sağlık çalışanlarının var olan hakları nasıl yok ederim, çalışanı nasıl sıkıntıya sokarım derdine düşmüştür. Çalışma şartlarını iyileştirmek yerine çalışma şartlarını zorlaştırıp, yeni mağduriyetler mağdurlar yaratma gayreti içine girdiklerini görmek üzücüdür. Hükümet aile kurmak ve çocuk sayısını arttırmayı tavsiye ederken, kıydıkları her nikâhta üç çocuk dile getirirken Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarını işleri ve eşleri arasında tercihe zorlamıştır.

YA EŞ YA İŞ DEDİRTİYORLAR

Mahkemelerin Anayasanın aileyi koruma ilkesine aykırı bularak iptal ettiği maddeyi, bakanlık yönetmenliğe ekleyerek eşi özelde çalışan doktorlara eş durumu tayini verilmemesi gibi insanlık dışı düzenlemeyi kaldırmak yerine zulmü katmerleştirerek artırmayı tercih etmiştir. Eşi özelde çalışan çalışanlar için yaptıkları bir diğer kısıtlama ile mevzuatı da yok saymışlardır. Başbakanlık çerçeve yönetmeliği 2 yıl içerisinde 360 gün sigortalı çalışanın eşine tayin hakkı verirken, Sağlık Bakanlığı bu yönetmeliğe bağlı kalması gerekirken bunu 4 yıl içinde 720 gün sigortalı çalışma olarak iki katı gün sayısına yükseltmiştir. Çalışma hayatında yapılan yeni düzenlemelere baktığımızda Sağlık Bakanlığı kısır döngü içerisine girmiştir. Diş hekimi ve eczacıları da stratejik personel yaparak sizde doktorlar gibi artık ya eş ya iş diyeceksiniz diyerek yuvalarını dağıtmaları istenmiştir.

DÜZENLENMENİN HESABI VERİLMELİ

Aday memurların neredeyse mazerete dayalı tüm tayin haklarını ellerinden almışlardır. 2 yıllık okul kazananların tayin hakkını yok etmişlerdir. Üstelik bunu üniversitelere yerleştirmeler yapıldıktan sonra kısıtlamışlardır. Çalışanları tabiri caizse ortada bırakmışlardır. Yani bakanlık kafasına göre atama ve nakil yönetmeliğinde değişiklikler yaparak çalışanlara zulüm etmiştir. Bu hem hukuksuzluktur. Hem de vicdansızlıktır. Bunu hazırlayanlar neyi düşünerek böyle yaptıklarını izaha mecburdurlar. Akla sığmayan, mantığa ters ve vicdanların kabul etmeyeceği bu düzenlemenin hesabını vermelidirler. Türk Sağlık Sen olarak bu düzenlemelerin iptali için gerekli davayı en kısa sürede açacağız. Çalışanın hakkını çarçur edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,829 saniyede tamamlandı.