Kurban Pazarında Hareketlilik Başlıyor

20 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
8058 defa okundu.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala fiyat tartışmaları başladı. Ancak, Türkiye’deki canlı hayvan miktarı ve kurbanlık sevkiyatı için bu yıl alınan belge sayısının yüzde 20 artması fiyatlarda aşırı bir yükselişin olmayacağını gösteriyor. Sektör temsilcileri; kurulma çalışmaları devam eden kurbanlık pazarlarının bu yıl hareketli geçeceğini kaydetti.

Kurban Bayramı ile başlayan fiyat spekülasyonları bu yıl da artarak sürüyor. Canlı hayvan sayısını düşük gösterip fiyat artışı bekleyen spekülatörlere rağmen; üreticiler ellerinde 5 milyondan fazla kurbanlık olduğuna dikkat çekiyor.

SEVK EVRAKI SAYISI YÜZDE 20 DAHA FAZLA
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, hayvan sevk evrakı sayının bu yıl yüzde 20 daha fazla olduğunu belirterek, “Yüzde 20 fazla dediğimiz noktada bu baya bir rakam tutuyor. Bu sene geçen senekinden daha fazla bir kurban arzı olacak piyasaya. Daha çok hayvanın pazarlarda satışa sulunacak olması da piyasayı canlandıracak” dedi.

BESİCİNİN HAYVANI ALGI KURBANI
Kurban Bayramı ile başlayan fiyat tartışmalarına da değinen Yalçındağ, 15-20 gün önceden etin kilosuna dair fiyat tahmininde bulunan kesimleri eleştirdi. Yalçındağ, “Çıkıyor bir tanesi, ‘efendim kurbanlık etin kilogramı 18 lira.’ Sen hangi hakla bunu konuşuyorsun? İnsanların alışverişine ne karışırsın? Pazarlık sünnettir. Biz bunu vatandaşı şartlandırmaya yönelik hareket olarak görüyoruz, algı operasyonu olarak değerlendiriyoruz.

Vatandaş beğenir kurbanını, isterse 100 lira daha fazla öder alır. Yani tutupta böyle şu kilogram bu para şeklinde yaklaşımları doğru bulmuyorum. Zaten insanlarımız her sene kendi tanıdıklarından kurbanlık alıyor” diye konuştu.

PASKALYA BAYRAMI’NDA ÇÖREK Mİ SATALIM?
Yalçındağ, yabancı orjinli büyük mağazacılık sistemlerine yönelik olarak da şunları kaydetti: “Yurtdışı kökenli yabancı şirketler var. Bunlar Fransız şirketi bilmem ne şirketi vs. Efendim bir bakıyorsun ‘işte bu paraya kurban hizmeti verilir’ diyorlar. Hopbala sanki kurban bir pasta bir dilimde ben alayım üstünden. Yani boşanda semerini ye derler adama. Şimdi biz gidip Paskalya Bayramı’nda Avrupa’da böyle birşey mi yapalım? Pasta, çörek, yumurta satarız ilanı mı verelim?”

BİR TEZGAHTIR DÖNÜYOR
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç da, kurbanlık fiyatlarının bu yıl yüzde 30 artacağına dair açıklamaları bir tür oyun olarak değerlendirdi. Tunç, “Geçtiğimiz yıl 850 bin büyükbaş kurban kesildi. Bu yıl ki hayvan sayısı 1 milyon 200 bin. 2,5 milyon da küçük baş hayvan kesildi. Aynı şekilde küçükbaşta da fazlamız var geçen yılın iki katına yaklaştı. 5 milyon küçükbaş hayvan var” diye konuştu.

İTHALAT BAHANESİ KANDIRMACA
Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ise, 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle canlı hayvan ithalatının yapılamamasını bahane edenlerin fiyatları şişireceği uyarısını yaptı. Atalık, “Bir ithalat düşünülüyordu fakat darbe girişimi sonrası ihale iptal edildi. Bu bahane edilerek fiyatlar arttırılabilir. Spekülasyona dikkat” dedi. Türkiye’de fiyat üzerinden politikası oluşturulmuş bir hayvancılık sektörü olduğunu belirten Atalık, bu politikanın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,862 saniyede tamamlandı.