KOTO’da kazanan Akın Doğan oldu

31 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2973 defa okundu.

KOTO’nun çekişmeli geçen meclis başkan ve divan seçiminde kazanan 32 oyla muhaliflerin adayı Akın Doğan oldu. Yönetimin adayı Ali Karslı ise 19 oy da kaldı. 3 oy boş çıktı

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) eski Başkanı Murat Özdağ’ın FETÖ terör örgütü operasyonları kapsamında tutuklanmasının ardından başkanlıktan düşmesi sebebiyle Meclis başkan divanı da düşmüştü. KOTO yönetimi aldığı karar ile meclisi başkanı ve divanını seçmek için dün seçim gündemi ile toplandı. Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleşen toplantıda meclis başkan adayı, başkan yardımcısı ve katip üyeleri seçildi. Meclis seçiminde 62 kişilik meclis üyelerinden 54 kişi oy kullandı.  3 oy geçersiz sayıldı. Muhaliflerin adayı Akın Doğan 32 oyla KOTO Meclis Başkanı olurken, yönetimin adayı Ali Karslı ise 19 oy da kaldı.  Akın Doğan’ın Başkan Vekili Alp Kayalar ve Katibi ise Baturhan Üretürk oldu. Yönetiminden Meclis Başkan Adayı Ali Karslı,  Başkan Vekili Adayı Vezir Kara ve Katip Adayı Celal Ürgün oldu. Muhalifler adına Meclis Başkan Adayı Akın Doğan, Başkan Vekili Adayı Alp Kayalar ve Katip Adayı ise Baturhan Üretürk oldu.  Seçim sandığında oy birliği ile Tanju Soytekin, Adem Aykaç, Abdülmelik Kalay ve Adnan Uçar görev aldı.  Öte yandan yönetimin meclis divan adayları seçime geçilene kadar açıklanmadı.

TERÖR LANETLENDİ

 

Meclisin Divan Başkan Vekilliğini İsmail Uslu üstlendi. Uslu, meclis üyesi olmayan kişilerin salondan dışarı çıkmasını istedi. Dışarı çıkmak istemeyen Faruk Bostan kısa süreli yaptığı itiraz sonucunda dışarıya çıktı. Ardından konuşma yapan Meclis Başkan Vekili İsmail Uslu, yaşanan terör olaylarına değinerek, terörü lanetledi ve hayatını kaybeden şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Akabinde düşürülen meclis üyelerinin yerine Ali Kılıç, Celal Ürgün, Hüseyin Eryaşar, Ömer Özmen getirildi. Kürsüye çıkan üyeler kısaca öz geçmişlerini anlayarak kendilerini tanıttı. Muhalefet üyeler yaptıkları ortak basın açıklamasında şu ifadeler yer verdi: “Odamız her ne kadar son günlerde bazı hoş olmayan olaylarla anılıyor olsa da, bu menfi günlerin atlatılmasında, 18 Haziran 2013 seçimlerinde üyelerin teveccühleriyle göreve seçilmiş biz meclis üyelerine önemli görevler düşmektedir. Oda başkanının görevden düşmesi sonrası gerekli olan yeniden görev dağılımı seçilmiş olan bizlerin görüş, öneri ve karar verme sorumlulukları dışında bırakılmıştır. Bizler bu görevimizi, üyelerimizin vicdanında tek bir soru işareti dahi bırakmayacak şekilde kullanmak isterken önümüze engeller çıkarılmış, süreç ‘yasalar mevzuatlar gereği’ denilerek dar alanda ve adamcılık anlayışı ile lobi ekseninde sürdürülmüştür.

 

ODA TARİHİNE AYKIRIDIR

Semih Barış’ın başkan olması ile sonuçlanan yönetim kurulu toplantısı ile sadece 5 yönetim kurulu üyesinin ‘oluruyla’ yapılan yönetim kurulu görev dağılımı, yönetime girmesi muhtemel diğer arkadaşlarımızın seçim hakkı elinden alınmıştır. Biz yapılan bu seçimin üye vicdanına, etik değerlerimize, Odamız tarihine aykırı olduğu kanaatindeyiz. Ancak bugün kararlılıkla ifade ediyoruz ki; Kocaeli Ticaret Odası sahipsiz olmayıp 5 kişinin hegamonyasına bırakılamaz. 18 Haziran 2013 seçimlerinde göreve gelmiş meclis üyeleri olarak bugün bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Seçimi yapılacak olan Meclis Başkanlığı için ortak belirlediğimiz isim Akın Doğan  başkan yardımcılığı için Alp Kayalar ve Meclis Divan Katipliği için Baturhan Üretürk’dir.  Bu ortak kararımız, ne yönetim kuruluna misilleme ne de kendilerine rakip çıkarma mahiyetindedir. Ortak kararımız; ortak akılla yönetilmesini arzu ederek talip olduğumuz ve sonucunda görev aldığımız odamızın çok renkli çok sesli, her görüşün tartışıldığı, sonunda ise her kararın oy birliğiyle alındığı. Bu ruhun üyelere kadar ulaştırıldığı bir yapı haline getirilmesidir. Bunun da olacağına yürekten inanıyoruz”

BİRLİK VE BERABERLİK MESA

 

Meclis Başkan Adayı Akın Doğan “Ülkemiz sıkıntılı süreçten geçiyor. Bu süreçte KOTO’da bir takım kararlar verildi. Bizlerde birlik ve beraberlik içinde bir şeyler yapmak istedik. Meclisten yönetim kurulu oluşturalım dememize rağmen başarılı olmadık. Birlik ve beraberlik mesajını daha önce vermeliydik”  Yönetimden Meclis Başkanı Adayı Ali Karslı, “Yapılan istişarelerimizde birlik ve beraberlik ilk mesajımızdı. Birlik ve beraberlik mesajı vermek bugün müydü?. Grup kararı ve kişisel karar saygı duyulmalıdır. Bunun deşifre edilmesi kürsü değildir. Listenin tavrını anlamışsınızdır sanırım. Bizim birlik ve beraberlik içinde meclis çatısı altında kardeşlik vurgusu yapmaktır. Sadece bu kente bu meclisten mesaj vererek ön yargıları kaldırabilmektir” dedi. Meclis Başkan adayı Ali Karslı, “Kurumumuz kurumsal kimliğini nasıl kaldıracağız. Son birkaç aydır bu kimlik düştü. Hep birlikte bunun suçlusu biziz. Kurumsal kimlik ayağa nasıl kalkar? Kişisel menfaatlerimize karşı nefsimizi korumadan geçer. Ben nefis sınavından bu süreç içinde başarılı geçtiğimi umuyorum. Ben bir tane basın kuruluşuna konuşmadım. Kurumsal kimliği kim, nasıl koruyor. Birileri çıkıp anlatsın. Şu an karşısınız da Akın Doğan karşısında kardeşlik hukukunu zedelemeyecek noktada adayım. Bütün meclis üyesi arkadaşlarımın oylarını istiyorum”  Söz isteyerek kürsüye gelen Meclis üyesi Yaşar Can, “Gelin hep birlikte iki adayın anlaşacağı ortak liste çıkaralım. Bizde birlik olabiliyormuşuz bunu gösterelim. Gittiğimizde çay içebileceğimiz bir yönetim olsun. Yoksa çay içemeyeceğiz” şeklinde konuştu.  Yaşar Can’ın isteğini, Divan Başkan Vekili İsmail Uslu meclise oylamak istedi. Ancak üyeler kabul etmedi” açıklamasında bulundu.

İZMİT’İN SAYILI TÜCCARLARI

Seçimler sonrasında kürsüye gelerek teşekkür konuşması yapan Meclis Başkanı Akın Doğan “Hepimizin amacı bu sıkıntılı süreçte KOTO’yu dimdik ayakta tutmak ve daha ileriye taşımaktır. Sizlerin güveniyle meclis başkanı seçildim. Amacımız odayı daha üst çıtalara çıkartmaktır. Odamızda hepimiz arkadaşız ve ağabeyiz. İzmit’in sayılı tüccarlarız. Birbirimizi kırıcı hareketler yapmamalıyız” Doğan, ardından Yönetimden Meclis Başkanı Adayı Ali Karslı’yı kürdiye davet etti. Kaybeden yönetimin meclis başkan adayı Ali Karslı seçim sonunda yaptığı konuşmada seslerin yükselmeden barış ve kardeşlik hukuku içince nice meclis toplantıları diledi. Neticeye saygı duyduklarını da sözlerine ekledi. Meclis toplantısında yeni üyeler Ali Kılıç, Celal Ürgün, Hüseyin Eryaşar ve Ömer Özmen kendilerini tanıttı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

205 sorgu 0,840 saniyede tamamlandı.