Kandıra Kerpe’de Çifte Heyecan

22 Ağustos 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3862 defa okundu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesinin Kandıra’nın sahillerini halkla açmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalar meyvelerini veriyor.

Kandıra sahillerinde yapılan sahil düzenleme çalışmalarıyla oluşturulan plajlar binlerce vatandaşın gözde tatil yeri haline geldi. Sahillerin düzenlenmesinden dolayı cazibesi artan plajlara halkın talebi giderek artarken denizler de Mavi Bayrakla taçlandı. Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ve Kandıra Cebeci Halk Plajı’nın ardından bu yıl Kandıra Kerpe Halk Plajı’nda da Mavi Bayrak aldı. Mavi Bayrağın göndere çekilmesinin ardından da yine Kerpe’de yer alan Miço Kadınlar Plajı’nın tanıtımını yapıldı.

MAVİ BAYRAK TÖRENİ

Kerpe’de sahilinde gerçekleştirilen Mavi Bayrak törenine Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz ve vatandaşlar katıldı.

Kandıra’nın 2004 yılından itibaren yapılan çalışmalarla bugünlere geldiğini belirten Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kocaeli’nin sanayi kenti olma yanında turizmiyle de öne çıkan bir kent olduğunu söyledi. Kandıra’nın tarım ve orman  alanlarıyla yeşil bir cennet olduğunu vurgulayan Başkan Köken, 53 km’lik sahil bandına sahip olduklarını bunun yanı sıra mavi bayraklı Cebeci sahilinin ilçe turizmine değer katan bir başka etken olduğunu belirtti.

15 Temmuz akşamı darbe kalkışması duyulduğu andan itibaren demokrasi adına duruş sergileyen sokaklarda canla başla mücadele eden milletimize minnet borcumuz var diyen Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, bu darbe girişimi ülke siyasetinde birleştirici bir dinamizmin doğmasına sebep olmuştur. Ve ülkenin 20 yıl 30 yıl geri gitmesini engelleyen, resmen şehit olmak için elinde silahı olmamasına rağmen tankların, mermilerin önüne kendine atan milletimizden Allah razı olsun diyorum diyerek bu tarihin kahramanının millet olduğunu ifade etti.

Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek de konuşmasında “Karadeniz’in en güzel sahili Miço Koyu’nu kadınlara özel plaj yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum. Her şey milletimiz için” dedi.

NAMAZGAN BARAJI’YLA SU SORUNUNU ÇÖZDÜK

Kerpe’nin Mavi Bayrakla taçlandığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Mavi Bayrak almanın 33 kriteri var. Bunlardan biri eksik olduğu zaman Mavi Bayrağı alamazsınız. Mavi Bayrak uluslar arası bir işaret. Bu bayrağın olduğu yerlerde hiç tereddüt etmeden denize girebilirsiniz. Temiz, sağlıklı bir yer demek. Birinci Mavi Bayrağımız Altınkemer, ikincisi Cebeci Kerpe’de üçüncü Mavi Bayraklı plajımız. Mavi Bayrağın gerektirdiği bütün şartları koruyacağız. Yaşadığımız çevreyi ne kadar güzelleştirirsek o kadar değer kazanıyor. Sahillerimiz Avrupa’nın sahillerinden daha güzel olacak dedi.

YEREL YÖNETİMLERİN BAŞARISI TAKDİRE ŞAYAN

Geçen 15 yıla bakıldığında sosyal yaşamdan ekonomiye, sağlığa bakıldığında Türkiye’nin yükselen bir değer olduğunun altını çizen Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu “Bu yükselişin hayata geçmesi yönünde yerel yönetimlerin başarısı takdire şayan. Kocaeli hava kirliğinin olduğu kötü kokan körfeze sahip bir yerdi. Yapılan yatırımlarla körfez artık doğal bir akvaryum haline geldi. Bizim bu yapılan hizmetler sahip çıkma, kurallara uyma bilincine ihtiyacımız var. Bu şehir artık sadece sanayi ve ticaret şehri değil. Kocaeli sağlık, kültür ve spor turizminin yapıldığı bir yer haline geldi” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Kerpe Halk Plajı mavi bayrağı protokol tarafından göndere çekildi.

BANDO EŞLİĞİNDE MİÇO PLAJI’NA YÜRÜDÜLER

Daha sonra yürüyerek bando eşliğinde Miço Kadınlar Plajı’na geçildi. Burada konuşan Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu plajının talebinin bütün kadınlardan geldiğini ifade etti. Milletvekili Katırcıoğlu “kadınlar rahatça tatil yapabilecekler, sosyalleşebilecekleri bir yer talep etti başkanımızdan. O da aklın talebi doğrultusunda bu projeyi gerçekleştirdi” dedi. Konuşmalarının  ardından Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’na Başkan Köken’in eşi Elif Köken tarafından Kandıra Bezi ve fındığı hediye edildi. Kadınların üretken ve çalışkan olduklarını söyleyen Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, nazik düşünceleri için Elif Köken’e teşekkür etti.

Başkan Karaosmanoğlu’da konuşmasında  “Buradaki kanalda su bisikletleri, gondollar dolaşacak. Kardeşlerimiz burada rahatça dinlenecek, spor yapacak. Burada yürüyüş yolları olacak. Burası tamamen dinlenme alanı. Sosyal tesislerle donatılacak. Hanımlarımızı değer veriyoruz. Her şeyin en güzelinin onlara ait olduğuna inanıyorum” dedi.

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’nin Kandıra Bezi ile ilçenin önemli gelir kaynaklarından olan fındığı Başkan Karaosmanoğlu’na hediye etti. İlçenin doğal ve lezzetli ürünleri yetiştiren eşsiz yapısına övgüde bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını  Kandıra’nın tadına doyulmaz doğal yiyeceklerinde olduğunu söyledi.

MAVİ BAYRAK ULUSLARARASI PRESTİJ

15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizleri, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleri ile Mavi Bayrak; tatil programı yapanların ve aynı zamanda tur operatörlerinin aradığı bir eko­etiket. Bu özelliği ile turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında Mavi Bayrağın ayrı bir yeri bulunuyor.

 

 

MİÇO KADINLAR PLAJI

Darıca Bayramoğlu Plajı’nın kadınlara tahsis edilmesinin ardından, aynı özelliklerde ve etap etap yapılacak Kerpe Miço Koyu da kadınların kullanımına açıldı. 81 dönümlük Miço Koyu etap etap kadınların özel bir yaşam alanı olarak yapılacak. Etrafı çevrilerek otopark, soyunma kabinleri, tuvalet, yürüyüş parkurları yapılan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda spor alanları, sosyal donatılar ve geleceğe dönük birçok yenilik de olacak.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,866 saniyede tamamlandı.