İhraç Edilen Akademisyenler Odalarını Boşalttı

7 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2358 defa okundu.

KOÜ’den ihraç edilen akademisyenler kapı önünde saatlerce bekledikten sonra odalarını boşaltabildi. Kapılar açıldıktan sonra alkışlar eşliğinde odalarına giren akademisyenler, haklı mücadelelerine devam edeceklerini söyledi.

1 Eylül’de çıkartılan son KHK’nın ardından KOÜ’de ki görevlerine son verilen akademisyenler, kendilerine verilen süre içerisinde okulla ilişiğini kesmek ve kişisel eşyalarını almak üzere sabahın erken saatlerinden itibaren KOÜ Anıtpark yerleşkesinde bulunan Mimarlık Fakültesi’ne gitti. Kendilerine destek veren akademisyenler ve öğrencilerle birlikte okula girmek isteyen akademisyenlere okulun güvenlik görevlileri yetkileri olmadığı gerekçesi izin vermedi. Kampüs önünde uzun süren bir bekleyişin ardından kampüsten içeri alındı. Ardından akademisyenler alkışlar eşliğinde odalarına çıktı.

ÖĞRENCİLERİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ

Mimarlık fakültesinde eğitimci olarak görev yapan ve okul ile ilişiğini kesmek için son kez odasına gelen akademisyen Gül Köksal “1 Eylül’de çıkartılan KHK ile barış imzacısı olmak, laik eğitimi savunmak ve duruşum nedeniyle bu listeye girerek KOÜ’den toplam 19 eğitimci olarak kamu görevinden men edildiğimizi öğrenmiş olduk ve Pazartesi günü üniversiteler dekanlıktan kapı kilitlerinin değiştirildiğini ve gerekli işlemlerin yapıldığını belirttiler. Yasal süreçleri sürdüreceğiz, bu süreçte her türlü dayanışmayı sürdüreceğiz” dedi.   Kurumlarımıza, derslerimize ve öğrencilerimize geri geleceğiz çünkü isteklerimiz evrensel istekler ve haklıyız diyen Köksal “Derste anlattığım ne varsa sokakta karşılığını bulacak, kamunun yararına olacak şekilde davrandım. Bu koşullarda olmaktan gurur duyuyorum. Eğer bu koşullarda olmasaydım üzülürdüm.

NEYİ EKSİK YAPIYORUM

Neyi eksik yapıyorum da devlet bana ceza vermiyor diye düşünürdüm. Kenti yaşamı savunmaya her şekilde devam edeceğim. Ben mimarlık bölümünde öğretim üyesiyim. Ülkemiz bir yangın yeri. Ortak değerlerimiz her gün yok ediliyor. Derste anlattığım her şey kayıplar üzerine. Ben o kayıplar için mücadele etmezsem kendimi asıl o zaman yeterli hissetmeyeceğim için bunları yaptım. Geri döneceğim. Okul dediğimiz şey mekanlar değil. Bulunduğumuz her yerde bilgilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz. Yazdıklarımızda, söylediklerimiz de eylediklerimiz de bir.  Beraberiz, ya hep beraber ya hiçbirimiz haklıyız kazanacağız” açıklamasında bulundu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,834 saniyede tamamlandı.