HDP’lilerin basın açıklamasına polis izin vermedi

22 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3385 defa okundu.

HDP’lilerin basın açıklamasına polis izin vermedi. Yaşanan terör olayları sonrasında HDP’lilerin kent merkezinde yapmak istedikleri basın açıklaması ortamın gerilmesine neden oldu.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’nde mahalle düğüne yapılan terör saldırısını kınamak için açıklama yapmak isteyen HDP’lilere polis izin vermedi. Parti binasından çıkarak Sabri Yalım Parkı’na gitmek isteyen HDP il eş başkanı İbrahim Ergin ve beraberindekilerin parka geçmesine izin vermeyen güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. HDP İl eş Başkanı İbrahim Ergin’in bunun demokratik olmadığını söyleyerek polise “Alacaksanız gözaltına alın” şeklinde tepki gösterdi.

 

ORTAMI GERDİLER

Polisin dağılın uyarılarını dikkate almayan HDP’liler polise sloganlarla tepki gösterdi. Bu durum karşısında şehir merkezinde gergin anlar yaşandı. HDP’nin çevresinde bulunan vatandaşlar tepkilerini dile getirmeye başladılar. Yaşanan gerilimin kontrol altına alınması sonrasında HDP’liler parti binası önünde basın açıklaması yaptılar. Polis barikatları arasında basın açıklamasını okuyan başkan Ergin “Kürt halkına karşı daha önce de birçok katliamlar yapıldı. Başta Rojova olmak üzere dünyanın birçok kentinde katliamlar gerçekleştirildi. Çetelerin saldırılarını hoşgören ve destekleyen, kirli ittifaklar içerisine girenler amaçlarına ulaşamayacaklardır” dedi.

 

PKK’YA YOK – IŞİD/DEAŞ’A TEPKİ

Türkiye’deki DAEŞ hücreleri yok edilmedikçe, yapılan her saldırı için mecliste Araştırma Komisyonu kurulmadıkça, benzer saldırılar hep olacaktır diyen Ergin “Yapılan saldırıların araştırılıp sorunun çözümü için önlemler alınması gerekirken, basın yasakları ile halkın gerçekleri öğrenmesinin önüne geçilmesi bir devlet geleneği haline gelmiştir. Koca bir ülkede yaşamımıza sızan IŞİD/DEAŞ terörü için gerekli araştırma yapılmadan sadece lanetlenerek ve basın yasağı getirilerek sorunun çözümü değil, çözümsüzlüğü ve tekrarı sağlanmaktadır. Devleti yönetenler sorunun çözümü noktasında samimi davranmadıkça bu ve benzeri acıları hep yaşayacağız” açıklamasında bulundu.

 

ÖNLEM ALINSIN

Sözlerinin sonunda Ergin “Her şey daha da kötüye gitmeden bir an önce gerekli önlemlerin alınıp kararlı adımların atılması gerekmektedir. Kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu düğüne yapılan barbar saldırıyı bir kez daha lanetliyoruz. Uluslarası camiayı ve kendine insan diyen herkesi barbar DAEŞ saldırılarına karşı Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi. Açıklamayı yapan HDP’liler daha sonra parti binasına geçtiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

196 sorgu 0,885 saniyede tamamlandı.