Durmuş Yılmaz; “2017’de iyileşme beklemeyin, hesabınızı iyi yapın”

27 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9846 defa okundu.

İlimizin aktif Sivil Toplum Örgütlerinin başında gelen Kocaeli Aydınlar Ocağı, Merkez Benkası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz’ı misafir etti. Düzenlenen programa,  Aydınlar Ocağı Başkanı Ruhittin Sönmez, Kuruçeşme eski Belediye Başkanı Ali Kahraman, Saraybahçe eski Belediye Başkanı Metin Alan, ÇEKÜL Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, BBP İl eski Başkanı Serhat Duyar, Türk Eğitim Sen eski Şube Başkanı Süleyman Pekin, Aydınlar Ocağı eski Başkanı Ahsen Okyar, Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkanı Mehmet Bayrak, çok sayıda iş adamı katıldı.

EKONOMİDE İSTİKRARSIZ BİR TABLO VAR

2017’de iyileşme beklemeyin, hesabınızı kitabınızı iyi yapın uyarısında bulunan Merkez Bankası Eski Başkanı Durmuş Yılmaz, “Cumhuriyetten itibaren Türkiye’nin büyüme performansına baktığımızda istikrarsız bir çizgi görünüyor. Bir sene bakmışsınız yüzde 9 büyümüşüz, öteki yıl baktınız yüzde 4 küçülmüşüz. Dolayısıyla böyle bir büyümede dalgalanma arttığı için sanayicilerimiz ve iş adamları önünü göremiyor. Bizim büyümeyle ilgili sorunumuz, potansiyel büyüme dediğimiz, artışı uzun vadede devam ettirebilmek” dedi.

ÖDEMESİ GEREKEN BORÇ 210 MİLYON DOLAR

Türkiye’nin büyüme potansiyeli hakkında bilgiler veren Yılmaz, “Cumhuriyet ile 2013 yılları arasındaki döneme baktığımızda Türkiye’nin potansiyel büyümesi yüzde 5 yakındır. Eğer biz önümüzdeki dönemde bu yüzde 5’lik büyümeyi devam ettirsek, AB ve diğer gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkını kapatabiliriz. Türkiye’nin ödemesi gereken borcun 210 milyon dolardır. Kısa vadede borçlarımız ve uzun vadede alıp ta bir yıl içerisinde vadesi gelen toplam borçlarımız 168 milyon dolardır. Bunun üzerine yüzde 3 ile 4 arasındaki cari açığa tekabül eden 40 milyar doları ortaya koyarsanız bir yıl içerisinde ödememiz gereken borç 210 milyon dolardır” diye konuştu.

ABD’DE FAİZİN YÜKŞELİŞİ BİZİ OLUMSUZ ETKİLER

Kurdaki hareketlenmenin ABD’den kaynaklı olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Kurdaki bu hareketlenme nereden kaynaklandı. Bunun bir sebebi var. O da ABD yeni bir seçim oldu. Orada bir başkan seçildi. Ve o başkanın uygulayacağı ekonomik politikalar var. Ve bu politikaların ABD’nin içinde bulunduğu büyüme performansı ile ilgili beklentiler var. Dolayısıyla oradaki faizin yükseleceği ve sermaye çıkışların olabileceği söyleniyor. Bu sebepten dolayı bizim içerideki değişimlerimiz, varlıklarımız üzerinde olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

Ruhittin Sönmez-KHK’lar ile devlet yeniden dizayn ediliyor-

EN BÜYÜK BÜYÜME CUMHURİYET KURULURKEN

Durmuş Yılmaz, “Cumhuriyetten bu tarafa Türkiye’nin büyüme performansına baktığımızda testere dişi gibi gözüküyor. O kadar istikrarsız. Bir sene yüzde 9.5 büyümüşüz, ertesi yıl yüzde 4 küçülmüşüz. Bir başka yıl yüzde 6 büyümüşüz, ertesi sene yüzde 2’ye düşmüşüz. Böyle bir büyüme dalgalanma arttığı için siz sanayiciler ve işadamları önünüzü göremiyorsunuz. Bizim büyümeyle ilgili sorunumuz potansiyel büyüme dediğimiz büyümeyi uzun süre devam ettirebilmek ve sürdürebilmektir” diye konuştu.

DSC_0423

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

206 sorgu 0,847 saniyede tamamlandı.