CHP’li Sarıbay’dan tutuklamalara tepki

7 Eylül 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2700 defa okundu.

FETÖ soruşturması kapsamında ki tutuklamaları eleştiren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Ekonomik ve istihdam değeri olan, katma değer yaratan, terör örgütüne bulaşmamış ekonomik kurumlar ulusun varlıklarıdır. Bu kurumların kayyumca idare edilmeleri kabul edilemez” dedi.

CHP İL Başkanı Cengiz Sarıbay FETÖ soruşturması kapsamında devam eden tutuklama işlemlerine değinen geniş kapsamlı bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında son olarak gözaltına alınan gazetecilere değinen Sarıbay, “CHP Genel Merkezi’nce; darbe teşebbüsüne karışanların, Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarının tespiti, hukuk ve kanunlar çerçevesinde cezalandırılmaları faaliyetleri esnasında ‘cadı avına çıkılmaması’, ‘kurunun yanında yaşın da yanmaması’ mecazlarından yararlanılarak haksızlıkların yapılmaması konusunda hükümet açıkça uyarılmıştır.

ATATÜRKÇÜ KAMU ÇALIŞANLARI

Son olarak da 672 sayılı KHK ile 50 bin 875 kamu çalışanın görevine son verilmiştir. Ne yazık ki, görevden uzaklaştırılanlar arasında Fethullahçı Terör Örgütü ile hiçbir ilgisi olmayan, haklarında hukuksal kanıt gösterilmeyecek, bu terör örgütüne karşı, Atatürkçü , çağdaş dünya görüşüne sahip kamu çalışanları da bulunmaktadır. Görevden ihraç edilenler arasında mesleğinde uluslararası üne sahip, akademik kişilikleriyle, araştırmalarıyla farklılaşmış, Atatürkçü ve çağdaş kimliğe sahip Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeleri de bulunmaktadır.

DEMOKRASİYE TAM BAĞLILAR
Akademik kimliği ile farklılaşmış, araştırmalarıyla uluslararası üne sahip, ülke sorunlarına duyarlı öğretim üyelerinin yetişmesi kolay değildir. Bu nitelikteki öğretim üyeleri doğaları, duyarlılıkları, çağdaş düşünceleri gereği Fethullahçı Terör Örgütüne karşı kişilerdir. Türkiye Cumhuriyeti değerlerine, laikliğe ve demokrasiye tam bağlıdırlar. Bu nitelikteki kamu çalışanlarının ve öğretim üyelerinin ivedi olarak görevlerine iade edilmelerini beklemekteyiz.
TUTUKSUZ YARGILAMA OLMALI
Aynı şekilde, özgür düşünceden yana olan, halkın özgür haber alma hakkını savunan, eleştirel bakan, entelektüel donanımı yüksek, terör örgütüne bulaşmamış gazeteler ve gazeteciler görevlerine devam etmelidirler. Bu konudaki haksızlık giderilmelidir. Gazetecilik görevlerinden dolayı yargılamalarda tutuksuz yargılama esas olmalıdır. Ekonomik ve istihdam değeri olan, katma değer yaratan, terör örgütüne bulaşmamış ekonomik kurumlar ulusun varlıklarıdır. Bu kurumların kayyumca idare edilmeleri kabul edilemez. Olağan faaliyetlerine devam etmelidirler”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,825 saniyede tamamlandı.