mucahit-alkan

Borçlanıyoruz!

19 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
14671 defa okundu.

Borçlanıyoruz milletçe ülke olarak gitgide borçlanıyoruz.Ülkede borçsuz insan sürekli azalıyor vatandaşın ağırlıklı olarak  kredi kartı ve kredi olmak üzere bankalara epeyce borcu var.Ekonomik olarak zor günler geçiren vatandaş ve esnaf borcu borçla kapatarak günü kurtarıyor ve önünü açarak bir nebze rahatlamaya çalışıyor. Esnaflar ise bir umut olarak çektiği banka kredisinin borcunun yanında birde devlete olan vergi ve sosyal güvenlik primi borçlarıyla boğuşuyor.

 

İşim gereği haftanın 3-4 günü şehir dışına sürekli seyahat ediyorum. Müşterilerimizle ve esnaflarla sürekli olarak piyasaların ve işlerin durgunluğu ile ilgili muhabbetler yapıyorum.

 

Genel kanı 2016 yılının çok zor geçtiği ve böyle de devam edeceği yönünde çoğu da işlerinin artmasını bu ortamda beklemediklerini ama daha da düşmesinden şikayetçiler.Bununla beraber piyasada dolaşan karşılıksız çekler de çoğu esnafın batmasına neden bile oluyor.Çek yasasının tekrar elden geçmesi gerekiyor.Kısacası küçük esnaf,büyük esnaf kan ağlıyor.

 

Piyasaların ekonomin neden durağanlaştığını genelde Suriye’deki iç savaş, terör örgütlerinin hain bombalama eylemleri, Rusya uçak krizi ve son olarak da Darbe teşebbüsüne bağlayabiliriz. En önemli gelir kaynağı olan turizm sektörü bu sene bitmiş durumda sektöre bağlı yan sektörlerde aynı şekilde buna bağlı olarak etkilenmiş.

 

Acilen sıcak diye tabir ettiğimiz paranın piyasalara girmesi gerekiyor. Piyasalarda dönen işlemler alışverişler kartla kullanım hacminin fazla olmasından dolayı bankalar arasında dönüp duruyor.

 

Türkiye Banklar Birliği Risk Merkezi verilerine göre yaklaşık 26,5 milyon vatandaşın sadece bankalara olan borcu 2016 ikinci yarısından itibaren %8,1 artarak 430 milyar tl ye yaklaşmış durumda bakınız bu rakam sadece bankalara olan borç tutarı…

 

Hükümet 15 Temmuz’un ekonomiye olan zararını en aza indirmek ve azaltmak için bir takım önlemler almaya başladı. Merkez Bankasının faiz indirimlerine devam etmeleri ve öncelikle kamu bankalarının başlattığı daha sonrasında özel bankalarında uyduğu konut kredilerinde faiz indirimleri inşaat sektörünü bir nebze hareketlendirebilir. Diğer sektörler içinde buna benzer reformlar ve KDV indirimleri uygulanabilir.

 

Sonrasında hükümet vatandaşını biraz rahatlatmak ve alacaklarının tahsili için yeni bir vergi affıyla vatandaşının karşına çıktı.Şu anda hükümetin 10 milyonu geçen vatandaşından yaklaşık olarak 100 milyar tl alacağı var.Bu alacakların çoğunluğu  vergi,prim,idari para cezaları,trafik cezaları ve harçlardan oluşuyor.Borçların faiz borcunu silerken 18 aya kadar taksitlendirme imkanı da sağlıyor.

 

Bence bu aflar hükümet için alacaklarının tahsili için bir çözüm olabilir ama vatandaş için değil.Vatandaş ve esnaf zaten işlerinin yolunda gitmediğinden dolayı ödeme yapamıyor yani sıkıntı en başta işler iyi yolunda gitse ödemelerde zamanında yapılacak.Esnaf yaptırdığı taksitlendirme ile beraber rutin vergi ve prim ödemelerini de beraber yapmak zorunda 2 gecikmeden sonra taksitlendirme de yanıyor.Kısacası en başa dönülüyor.

 

Uzun lafın kısası hükümet bir yandan Fetö / PDY terör örgütüyle mücadele ederken diğer bir yandan da ekonomi kurmayları piyasalar için neler yapabiliriz diye fazla mesai tüketmeleri gerekiyor.

 

Yazımı okuyup da ne kadar karamsar bir tablo çizmişsin diyebilirsiniz ama durum apaçık ortada inşallah işler bir an önce düzelir diyerek yazımı sonlandırmadan önce;

 

Van,Elazığ,Bitlis’de yapılan hain terör saldırılarını kınıyorum şehit olan asker,polis ve vatandaşlara rahmet acılı ailelerine de başsağlığı diliyorum ne yaparsanız yapın bu ülkeyi bölemeyeceksiniz.

 

      Biz biriz TÜRKİYE’yiz.

 

Esen kalın…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

142 sorgu 0,458 saniyede tamamlandı.