Yarhisar Müze Gemisinin 10.kuruluş yıl dönümü

28 Ekim 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3654 defa okundu.

Yarhisar Müze Gemisinin 10.kuruluş yıl dönümü, geminin güvertesinde Gölcük protokolü ve vatandaşların yoğun katılımıyla kutlandı.

27 Ekim 2006 tarihinde açılışı yapılarak hizmete giren Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi, 10. yılında Gölcük protokolü ve vatandaşları bir araya getirdi. 1964 yılında A.B.D. de inşaa edilen Yarhisar, aynı yılın sonunda Türkiye’ye getirilerek Türk donanmasına katıldı. 1965 yılından hizmet dışı kaldığı 2005 yılına kadar “Keşif-Karakol” gemisi olarak görev yaptı. Aynı yılın sonlarında hizmet dışı kaldı. 2006 yılının başlarında Kavaklı sahilindeki bulunduğu alana müze gemi olarak yerleştirme çalışmaları başladı. Üç parça halinde dikey kesilen Yarhisar, deniz yoluyla, yüzer vinçle bulunduğu alana taşınarak, burada birleştirildi. Böylece Türkiye’nin karaya yerleştirilmiş ikinci su üstü savaş gemisi müzesi oldu. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış harekâtının Ege safhasına katılmış gazi bir gemi olan T.C.G.Yarhisar, 40 yıllık denizdeki hizmetinin ardından, 10 yıldır da karada müze gemi olarak hizmet veriyor.27 Ekim 2006 tarihinde törenle açılışı yapılan Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisini bu güne kadar 193.375 misafir ziyaret etti.

Gölcük Protokolü Kutlamada Hazır Bulundu

10.yıl kutlamasına Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral M.BaybarsKüçükatay, Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, mahalle muhtarları , Gölcük Belediyesi birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Müze gemi müdürü İlhan Akbulut Yarhisar’ın tarihçesi hakkında bilgi vermesinin ardından, sırasıyla Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük kaymakamı Adem Yazıcı donanma kenti Gölcük’ün simgelerinden olan Yarhisar müze gemisi hakkındaki görüşlerini belirtti. Konuşmaların ardından 10.yıl pastası kesildi. Kokteyl ve müze geminin gezilmesinin ardından program sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,836 saniyede tamamlandı.