Ruhi Karaalp; “Cengiz Topel Havalimanı, Sabiha Gökçen Olabilir”

17 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
15435 defa okundu.

Kocaeli OTOMOBİLİM Dergisi’ne verdiği röportajda konuşan Akmis Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, bir türlü hak ettiği noktaya gelemeyen Cengiz Topel Havaalanıyla ilgili, “Cengiz Topel Havaalanının kurtuluş reçetesi bizde. Bize yetki verilse bir sene sonra Cengiz Topel Havaalanı’nı Sabiha Gökçen Havaalanı haline getirebiliriz” dedi.

 

Röportaj; Emine Akçaalan

Bazı insanlar yaptıklarını anlatmaya bayılır, bazı insanlar ise yaptıkları ile anılır. Akmis Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp yaptıkları ile anılanlardan. Kısa sürede ki büyük gelişimi ve farklı alanlarda ki başarılı atılımları da bunun en önemli ispatları. Birçok projeden bahsetti sohbetimiz sırasında Sayın Karaalp. Her projesinin de ulusal birer marka olmasını hedefliyor. Geldiği noktaya bakarak, ‘Neden olmasın’ diyoruz. Tecrübelerinden faydalanmak için de sordukça soruyoruz. Hayatında amaç edindiği şey ‘KOORDİNASYON’. Her işinde bunu önemsediğinin altını çiziyor. Ruhi Karaalp’e göre başarının sırrı doğru proje, doğru insanlar ve koordine olmak. Abhazya’nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Resmi Temsilcisi de olan Karaalp kentimizi yurt dışında da en güzel şekilde temsil etmenin savaşını veriyor. Yaşadığı kent içinde dertlenen Ruhi Karaalp, mümkün olduğunca aktif olmaya çalışırken kent için yapılabilecekleri de sıralıyor. Kentimizin kanayan yarası dediğimiz Cengiz Topel Havaalanıyla ilgili çok güzel şeyler düşünüyor. Bizce kentin ileri gelenleri, siyasileri, bürokratları Karaalp’in, “Cengiz Topel Havaalanı’nın kurtuluş reçetesi bizde” sözlerine kulak vermeli. İşte sohbetine doyamadığımız Ruhi Karaalp ile söyleşimizin detayları;

 Akmis Grup kurulum aşamasında sizin için hayali bir serüvenmiş. Şimdi geldiğiniz noktaya bakınca neler düşünüyorsunuz?

Üniversiteli gençlerin düzenlemiş olduğu bir panele katılmıştım. Bana gençlere tavsiyelerim olup olmadığını sormuşlardı. Biz daha önce kardeşimle beraber taşımacılık sektöründe çeşitli işler yapıyorduk. Rahmetli amcamızdan kalan bir işti. Acente hizmeti veriyorduk. Daha sonra Sabiha Gökçen Havaalanı açılınca buraya bir ulaşım kanalı olması gerektiğini düşündük ve bunun üzerinde çalışmaya başladık. İnsanların buradan oraya gitmesi hayli zordu. Sabiha Gökçen Havaalanı ekonomik tarifeleri vardı ama işin içinde yine özel araç olması gerekiyordu. Birkaç iştirakçi bulduk ve onlarla bu konuyu tartıştık. Bu tür işler ufuk gerektiren, farklı bakış açıkları gerektiren işler. Böyle olmadığı zaman insanlar sizinle paralel düşünmüyorsa proje hedefine ulaşamamış oluyor. Sadece para olması yetmiyor. Birlikte çalışacağınız insanların da sizinle aynı vizyonda olması gerekiyor. Dolayısıyla ilk denememizde başarılı olamadık. Daha sonra farklı arkadaşlarla bir araya geldik ve Sabiha Gökçen ile İzmit arasında ulaşımı sağlayacak 10 adet minibüs alarak bu işe başlayacağımızı söyledik. Arkadaşlarımız da bize güvendi ve çok küçük bütçelerle işe koyulduk.

RUHİ KARAALP 210 adet minibüsle başlayan serüveniniz daha sonra nasıl devam etti?

Ben insanlarla iyi ilişkiler kurmaya özen gösteren bir karaktere sahibim. Biriyle laf olsun diye iş yapmam. Samimiyet benim için çok önemli. Daha sonra ise işi bilmek ve bu işi olabildiğince düzgün yapmak. Bizim birlikte yola çıktığımız arkadaşlar hisselerini bize devrederek yollarını ayırdılar. Proje zaten benim üzerimden kişi odaklı bir şekilde gidiyordu. Şimdi kardeşimle birlikte işlerimize devam ediyoruz. Akmis Seyahat Bursa-Sabiha Gökçen, Sakarya-Sabiha Gökçen, Kocaeli-Sabiha Gökçen ve ayrıca Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı arası olarak 4 lokasyonda yolcu taşımacılığı yapıyor. Bunun dışında Bursa, Çorlu ve Yenice havaalanları ile ilgili projelerimiz halihazırda devam ediyor. Malum ülkemizde yaşanan terör olayları ve darbe girişimi nedeniyle aksayan projeler oldu.

Akmis Grup bünyesinde yer alan farklı firmalar da var. Bunlardan da bahsedebilir misiniz?

40 aracımız ve 300’e yakın personelimiz ile hizmet veriyoruz. Hayalimiz ve doğru insanlarla yola çıkarak bu noktaya geldik ama bir iş yaparken Allah da yardımcı oluyor. Doğru insanlarla birlikte olduğumuz için Akmis Seyahati böyle büyüttük. Burada çalışırken farklı noktaları görme fırsatımız oldu. Örneğin sağlık turizmi. Şuanda ülkenin içinde bulunduğu durum nedeniyle çok aktif olunamasa da önemli bir sektör. Özellik yurt dışından gelen hastalarımızın bizim araçlarımızı kullanarak gitmek istedikleri noktalara varmalarını önemsiyoruz. Hastalar yurt dışından gelip bize yakın hastanelerde ya da kentimizde tedavi görebiliyor. Bununla ilgili bir firma kurduk ve gerekli hazırlıkları yapıp bitirdik. Bazı lansmanlar yaptık. Yurt dışında fuarlara katıldık. Bunun dışında vip hizmetlerine başladık. Bölgemizdeki bütün otellerle bu hizmetleri yapıyoruz. Yine turizm paketleri satışı yapıyoruz. Özellikle marka olmuş firmaların acenteliğini yaparak onların satış hizmetine saktı sunuyoruz. Uçak bileti satıyoruz ve tüm bunları harekete geçirmek için çeşitli kurum ve STK’lar ile protokoller imzaladık. Gazeteciler Cemiyeti ile de bir protokol imzaladık. Gazetecilerimizin son dönemdeki performanslarını da göze alarak en azından Sabiha Gökçen Havaalanına ücretsiz ulaşımlarını sağlamak istedik. Çünkü gazeteci arkadaşlarımızın çok zor şartlarda çalıştıklarına tanıklık ediyoruz. KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi ve Kocaeli Barosu ile de protokol imzaladık. Marketimizde ki tüm ürünlerimizden insanlarımız faydalansın istiyoruz. Hem kendi işlerimize katkı sağlamış oluyoruz hem de protokol imzaladığımız insanlara katkımız oluyor.

Bu iş temposunda ailenize nasıl zaman ayırıyorsunuz?

Biz Abaza kökenliyiz. O bölgede dünyanın en büyük mağarası olma özelliğini taşıyan Afon Mağarası var. Buraya gelince eşim de bir şeyler yapmak istedi. Benim de desteğimle Afon adını taşıyan iki tane güzellik merkezi açtık. Eşim onlarla ilgileniyor. Birisi Yahya Kaptan’da birisi de Dolphin AVM karşısında. Çok güzel işler yapıyor. Onu da ulusal bir marka yapmak için çalışıyoruz. Biz içinde bulunduğumuz işlerde iddialıyız. Bölge Müdürümüz Selma Bayrak ile birlikte bu alanda da hizmet etmeye çalışıyoruz. Güzellik salonlarımızda da imzalayacağımız protokoller ile daha çok insan yararlansın istiyoruz. ‘İş Fırsatı’ diye bir çalışmamız da var. Orda da insanlar iş bulabilsin istiyoruz. Foto Proje de çok önemsediğimiz bir proje. Ulusal bir marka olacak. Türkiye’deki bütün fotoğrafçıların içinde olduğu geniş bir Pazar olacak. Önümüzdeki günlerde de bunun tanıtımlarını gerçekleştireceğiz. Zaman zaman katalog çekimleri ile biz de arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Akmis Grup olarak ilgilendiğimiz işler bu şekilde.

SOHBETRuhi Karaalp Akmis Grup dışında neler yapar?

Kafkas kökenli olmamın bana yüklediği bir misyon var. Abhazya-Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Temsilcisiyim. Çok yakında Türkiye Gazeteciler Cemiyetimiz ve duayen gazetecilerimiz Abhazya’ya götüreceğiz. 27 Eylül’de orada olacağız. Orada Abhazya Kurtuluş Bayramı’na katılacağız. Bir görevimiz de Kafkas kültürünü tanıtmak. Abhazya ile Türkiye arasında ki iş ilişkilerini artırmak istiyoruz. Orada yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarımıza yardımcı olmak istiyoruz. Doğru projeler ile orayı da geliştirmek istiyoruz. Buradan giden insanlara da oranın fırsatlarını sunmak istiyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu şuan ki durum nedeniyle ticari ilişkilerimizin yanında bu tür projelerin içinde olmaya özen gösteriyoruz.

Bu anlamda Türkiye ile komşu ülkeler arasında ki ilişkilerden bahsedersek neler söylersiniz?

Türkiye ile Rusya arasında ki uçak krizinden sonra hem Türk Dışişleri Bakanımızla hem de Rusya Dışişleri Bakanı ile görüştük. Abhazya’da ki mevkidaşlar aracılığı ile Türkiye’nin niyetini aktardık. Bugün gelinen noktada Türkiye’nin Rusya ile birlikte bölgeyi yönetecek olması hem bizim güvenliğimiz hem de bölgedeki ülkelerin güvenliği açısından çok önemli. Biz komşuyuz. Rusya’nın abi rolü üstlenmesi o bölge için çok önemli. FETÖ yapılanması da ilişkilerin önemini ortaya koydu. Biz Abhazya’da da bu yapı ile mücadele ediyoruz. Rusya yıllar önce bu konuda abi rolü ile frene basmış. Orada FETÖ’ye bağlı insanlar etkisiz hale getirilmiş durumda. Biz buradaki tecrübemizi oraya da aktarma gayretindeyiz. İnşallah Ekim ayında da Türkiye’deki bütün Sanayi ve Ticaret Odalarını ziyaret edeceğiz. Ticaretle alakalı planlamalar yapacağız. Bu dönemde Abhazya üzerinden Rusya’ya ürün girişi sağladık. Tarımla ilgili sıkıntıları Abhazya üzerinden bir nebze de olsun çözmeye çalıştık ve çözdük. Abhasya ve Kafkas bölgelerinde Gümrük Birliği Anlaşması olduğu için üretilen malı gümrüksüz Rusya’ya sokabiliyorsunuz.Biz bunu bir önceki Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a birebir aktardık. Şimdi sular da durulmaya başladı. Türkiye bölgede çok önemli bir ülke. Türkiye’nin dik durması, Türkiye’yi yönetenlerin sağlıklı sıhhatli olması gerekiyor ki o bölgeler de huzur içinde yaşayabilsin. Herkes Türkiye’yi izliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin güçlü, dirayetli olması o bölgeye de güç katıyor. Biz de bu anlamda aktif rol almış oluyoruz.

RUHİ KARAALPAkmis Grup bünyesinde çok sayıda proje var. Bu projelerin fikir babası kim, bu kadar farklı fikir nasıl ortaya çıkıp projeye dönüşüyor?

Burada en önemlisi her şeyi biz yönetelim kompleksini yenmek. Başarı için doğru insanlar şart. Ama kompleks yapıp her işi kendiniz yapmaya çalışırsanız hiçbir iş yapamazsınız. İnsanlara görev ve yetki verip ona şans tanımalısınız. Yaptığınız projeyi çok iyi anlamanız gerekiyor. Sonuçta bu işe ayrılan bir emek ve bütçe var. Başarısızlık da bir sonuç ama o projeyi yöneten kişiyi değiştirirseniz başarı sağlayabilirsiniz. Bizim de bu zamana kadar güvendiğimiz arkadaşlar bizi hayal kırıklığına uğratmadı.

Organizasyonunda yer aldığınız Kick Box K1 Gala Gecesi’nden bahseder misiniz?

Bu organizasyon Yunanistan’da yapılacaktı. Ama çekindiler. Darbe girişiminin ardından bazı hain askerler oraya kaçtı. Neticede o askerler geri verilmedi. Bu yüzden sporcular Yunanistan’dan gelmeye imtina etti. Ama biz spora kardeşlik olarak bakıyoruz. Biz Yunanistan’a gideceğiz. Zaten ülkelerin kendi menfaatleri için yarattıkları siyasi çekişmeler olmasa halklar arasında herhangi bir sıkıntı yok. Almanya Ermeni Soykırımını mecliste kabul etmişti ama oradan vatandaşlar Türkiye’ye rahatça gelebiliyor. Sporcularımızın buraya gelmesi ve bizim onları desteklememiz çok anlamlı. Türkiye’nin güvenli olduğunu da görecekler. Bu tür etkinlikler ülkemizi ve kentimizi tanıtmak için fırsat oluyor. Etkinlik 214 ülkede canlı olarak yayınlandı. Bu proje bizim değil sadece finansal kısımda sorumluluk üstlendik. İzmitli olarak buna destek verilmesini istedik. Şehrimiz tanıtılmış oldu. Bu tür etkinliklere şans olarak bakmak gerekiyor. Bu etkinlikler bazen terör gerekçesi ile eleştiriliyor ama terörün amacı zaten günlük hayatı olumsuz olarak etkilemek. İnsanların iş yapması, dışarıda zaman geçirmesi, öğrencilerin okula gitmesi engellenmek isteniyor. Ama biz onlara fırsat vermeyeceğiz.Mix Fight Gala Gecesi (1)

Kocaeli’de yaşayıp kente katkı sağlamayan iş adamları için ne söylersiniz? Sizin yaptığınız gibi yaşadıkları yere katkı sağlamaları gerekmez mi?

Siz bir yerde fabrika kurmak için devlete gidiyorsunuz. İlgililerden arazi istiyorsunuz. Onlar size bir yer veriyor. Siz de o yerin çeşitli özellikleri olsun istiyorsunuz. Birisi gelip fabrika kuruyor ama burada misyonu devlet yükleniyor. Bu yerel yönetimin dışında bir iş oluyor. Biz de Abhazya’da bir yatırım için yerel yöneticilerle değil devlet başkanı ya da bakanlar ile görüşüyoruz. Yapılması gereken yerel yönetimlerin bu kuruluşlarla iyi ilişkiler kurması. Burada yatırım yapılınca buranın insanı kazanacak. Kente katkısı olan yatırımcı çok var. Burada yatırım yaparak kente katkı sağlamış oluyor. Örneğin Seka Kağıt Fabrikası. Kocaeli’nde yaşayıp Seka’dan ekmek yemeyen kimse yoktur. O yüzden yerel yönetimlerin bu kurumların yanında olup onlarla çeşitli projeler yapması lazım. Burada Ticaret Odası ve Sanayi Odası’na da önemli işler düşüyor. Bu işlerin tanıtımını iyi yapmaları lazım. Bu kurumlardan yararlanmayı bilmek lazım.

Kocaeli’nin kanayan yarası haline gelen Cengiz Topel Havaalanıyla ilgili ne söylersiniz? Sizin gelişmesi için çaba sarf ettiğiniz bir proje olduğunu biliyoruz. 

kocaeli-cengiz-topel-havalimani-54f09de2146-fyzyff Cengiz Topel Havaalanının kurtuluş reçetesi bizde. Çünkü geçen 6-7 yıllık süreçte 5 milyonun üzerinde bir depomuz var. Bu birçok uçak firmasının zor yakaladığı bir seviye ki biz yolcu anlamında bu seviyeyi yakalamış durumdayız. Bu nedenle Cengiz Topel Havaalanı ile ilgileniyoruz. Buranın gelişememesinin sebebi Türk Hava Yollarıdır, Anadolu Jettir. Bu konuyu valimizle de görüşmüştük. Bu projeler çok önemli projelerdir. İnsanlar somut şeylere bakıyor. Burayla ilgili bizimle ilgili çok olumsuz haber yapılmıştı ama biz gülüp geçtik. Sivil havacılık bambaşka bir alan. Anadolu Jet, THY’nin yan kuruluşu olduğu için bu işin başı THY. Anadolu Jet yöneticilerine gerekli yetkiler verilmedi. Anadolu Jetin başında deneyimli bir birim müdürü var. Biz onu dinlemiyoruz. Bu arkadaşa yetki verilmeli. Onun da Cengiz Topel’i iyi anlatması gerek. Biz Bursa’yı, Sakarya’yı Sabiha Gökçen’e getirmesek orası Sabiha Gökçen olur muydu? Buraya da Eskişehir’i, Bolu’yu, Yalova’yı getireceksiniz. Cengiz Topel’e ulaşım kanalı yok. Belediye araçları bu iş için uygun değil çünkü bagaj problemi var. Ve sadece Trabzon’a uçuş yapılıyor. Bu kentte sadece Trabzonlu ya da oraya yakın insanlar oturmuyor ki. Türkiye’nin 81 ilinden insan yaşıyor. Trabzon’a gidince yakın illeri bağlamak gerek. Az uçak park edilebiliyor olması da ayrı bir handikap. Pegasus gibi, Anadolu Jet gibi markalar burayı rahatlıkla kullanabilir aslında. Sabiha Gökçen’e gidiş noktasında çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu işin başına bu işten anlayan birini koymak lazım. Bize yetki verilse bir sene sonra Cengiz Topel Havaalanı’nı Sabiha Gökçen Havaalanı haline getirebiliriz. Çünkü tecrübemiz var. Havaalanı var, uçak firması var ama doluluk oranını yakalayamıyoruz. Demek ki burada bir koordinatöre ihtiyaç var. İlk önce ulaşım kanallarını açmamız lazım. Ticaret ve Sanayi Odalarından burası için destek istemek lazım. Acenteler kurulmalı ve onlarla çalışılması. Kimse Bursa’dan Sabiha Gökçen Havaalanı’na gelmiyordu ama biz bunu başardık. Burayı iş olarak görmek ve uğraşmak lazım. Birinin burasıyla dertlenmesi lazım.

Kocaeli hak ettiği noktaya gelemiyor bir türlü. Büyükşehir vasıflarını taşıması için neler yapılması gerekiyor?

Şehrimizde bir koordinasyon eksikliği var. Biz turizm işi yapıyoruz. Bütün belediyeler ayrı ayrı turizm işi yapıyor. Bu noktada turizm birliği oluşturulmalı ve her ilçemiz turizm özellikleri ile ön plana çıkarılmalı. Çeşitli etkinlikler organize edilmeli ki herkes Kocaeli’ne gelsin. Her iş para ile yapılır diye bir şey yok. Doğru planlama çok önemli. Kent renklendirilebilir, insanların yatlarını çekeceği bir liman oluşturulabilir. Yarış yapacaksak bunu kendi belediyelerimiz arasında değil, ülkemizdeki belediyelerle hatta dünyada ki belediyelerle yapmalıyız. Ne yapılırsa yapılsın bu kent için yapılsın. Koordine olursa her iş başarıya ulaşır. Biz bu şehrin insanıyız. Burasının gelişmesinden başka bir şey istemeyiz. Kocaeli’de kentlilik bilinci oluşmaya başladı, bunu geliştirmek için çabalamalıyız.

İKİLİİİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

199 sorgu 0,852 saniyede tamamlandı.