Murat Gögercin; “Kürt kardeşlerimiz asla ihanet etmezler”

20 Ekim 2016
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9360 defa okundu.

15 Temmuz sonrası iddia edilen Doğu Anadolu bölgesinden ikinci kalkışma için Kocaeli Vanlılar Derneği Başkanı Murat Gögercin, “Gerçek Anadolu insanımız, Kürt kökenli vatandaşlarımız asla ihanet etmez. Ve bu ihanetin içerisinde yer almaz” dedi. Ayrıca Murat Gögercin, aktif siyasete atılacağını vurguladı.

12670165_10153583501203019_1447428464774292891_n

Röportaj; Ahmet AKÇAALAN

Kocaeli’de aktif hemşeri derneklerinin başında gelen Kocaeli Vanlılar Derneği Başkanı Murat Gögercin gazetemizi ziyaret etti. 15 Temmuz sonrası Türkiye ve yerel gündemler üzerine değerlendirmede bulunan Başkan Gögercin, önümüzde ki günlerde siyasetin içerisinde aktif olarak yer alacağını söyledi. Gögercin, “15 Temmuz gecesi gösterdi ki, Türkiye’nin üzerinde bir yük varsa bu yükün altına elimizi değil vücudumuzu koymak bizim borcumuzdur. Bu yüzden aktif olarak siyasete girme kararı aldım” dedi.

-Sayın Gögercin, Türkiye’nin gündemi ile başlayalım. 15 Temmuz gecesi neler yaşadınız? O gece ne yaptınız?

İlk duyduğumda açıkçası darbe olacağına inanamadım. İlk dakikalarda var yok deniliyordu. Yanımda ailem ve amcaoğullarım vardı. Eğer bu gerçek bir darbe ise sokağa çıkmamız gerektiğini söyledim. TRT’de spikerin canlı yayında konuşması ile durum netleşti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyonda seslenmesi üzerine, hemen sokağa çıkmak için hazırlandık. Tek tek bütün arkadaşlarla haberleştik. Hepimiz sokağa çıktık. Çıkarken eşimle vedalaşmam benin için unutamadığın bir an oldu. Sabaha kadar o gece sokaklardaydık.

14794093_10154218699508019_1520238259_n-Doğu Anadolu Bölgesinden gelebilecek bir ikinci kalkışmasından bahsediliyor. Sizce böyle bir kalkışma söz konusu olur mu?

Eğer ikinci bir kalkışma olacaksa, şahsen bana göre de doğu bölgesinden olabilir. Çünkü Türkiye ne zaman dünyaya bir mesaj verse, buna karşılık doğu sorunu kazınmakta ve kanatılmaktadır. Doğu Anadolu sorunu mutlaka çözülmelidir.

-Kalkışma girişiminde bölgede yaşayan vatandaşlar nasıl bir tepki gösterir?

Gerçek Anadolu insanımız, Kürt kökenli vatandaşlarımız asla ihanet etmez. Ve bu ihanetin içerisinde yer almaz. Ancak bölgenin geçmişinde yaşanan Ermeni ihanetinin, bir benzerini yeniden ortaya çıkartmak isteyenler var. Bunu da Kürt haklarını biz savunuyoruz diyen ve siyasi maske takan kişilerdir. Bu yapılan çeşitli hain planlar içerisinde kendi kurgularını yapmaya kalkışsa da, Doğu Anadolu bölgesinde ki vatandaşlarımız gerekli cevabı verecektir.

-Doğu sorunu kavram olarak çok kullanılıyor. Bölgeyi bilen biri olarak bu sorun nedir nasıl çözüm bulunulacak?

Türkiye’de altını çizerek söylemem gerekir ki, Kürt sorunu yoktur terör sorunu vardır. Bu soruna çözüm bulunmadıkça ne kadar ayağa kalksak da, bir ayağımız sürekli çukurda olacaktır. Burada sadece yatırım olarak bakmak bence hatalı önce bölgede güvenlik sağlanmalıdır. Yani bölgeye sağlık çalışanları atanıyor, ne yazık ki ambulanslar yakıldığında sağlık çalışanları bölgede durmak istemiyor. Öğretmenler atanıyor, okullar yakılıyor ve öğretmenler durmak istemiyor. Bu yüzden önce tehditten bölgede yaşayan vatandaşlarımızı kurtarmamız gerekiyor. Güvenli bir ortam sağladıktan sonra yatırımcıda, eğitimcide, sağlıkçı da bölgeye yönelecektir. Bölgede eğitimciler artıkça okuyan sorgulayan yeni nesil, teröre teslim olmayacaktır. Bu yüzden PKK, okumayan gençler istiyor ki daha çabuk kandırabilsin.

12213869_1479155169081715_1536125100_o-415x260

-Doğu bölgesinin fotoğrafını özetlediniz. Peki Kocaeli’nde Doğu kökenli vatandaşlarımızın gerekli kadar siyasetin içerisinde aktif olarak yer alabildiğini söyleyebilir misiniz?

Kocaeli’nde tüm siyasi partiler içerisinde Kürt kökenli vatandaşlarımızın gerekli kadar yer bulabildiğini düşünmüyorum. Fakat bunu söylerken iki konuya dikkat çekmek gerekiyor. Birincisi, sadece Doğu Kökenli diye siyaset sahnesinde yer  almasından bahsetmiyorum. Derdimiz etnik milliyetçilik asla olmadı. Bizim derdimiz, hem kültürel kimliğimizi siyaset sahnesinde sorun çözücü olarak yansıtırken aynı zamanda Kocaeli’nin bölgesel sorunlarına da çözüm bulacak bir vizyon sahibi kişilerin olmasından yanayız. Yani Vanlı olsunda, çamurdan olsun anlayışımız yok.

-Peki son dönem Türkiye, nasıl bir fotoğraf görüyorsunuz?

Geçmişten çok daha iyi olduğumuzu söyleyebiliriz. Eskiden Türkiye, kendi içerisinde yaşadığı sorunlardan başını kaldıramıyor, sınır dışında ki olaylara karşı bırakın müdahil olmayı haberi dahi olmuyordu. Bugün bölgede söz sahibi olan bir Türkiye var. Dışarıda biriler kurguluyor, Türkiye bu oyuna uymak zorunda kalıyordu. Bir kasa atılıyor, ülkede krizi yaratılıyordu. O yaşananları unutmadık. Dünya beşten büyüktür diyen cesur bir söylemle dünyaya mesaj verebilecek noktaya geldik. Enflasyon, devolasyondan başımızı kaldıramıyorduk.

haberhodrimeydan.com

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

204 sorgu 0,843 saniyede tamamlandı.