KOTO Başkanı Barış: Burada Oyun Oynamıyoruz

30 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2565 defa okundu.

KOTO’nun Kasım ayı meclis toplantısında Yusuf Erenkaya’nın eleştirilerine cevap veren Semih Barış, “Biz icracı değiliz. Ancak aktarma ve takip etme noktasında kalıyoruz. Bundan sonra meclis üyelerimize basın önünde cevap vermeyeceğim. Kendi aramızda konuşalım istiyorum” dedi.

 

Kocaeli Ticaret Odası ‘(KOTO)  Kasım ayı meclis toplantısı Akın Doğan başkanlığında gerçekleştirildi.  Burhan Kasım Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı üyelerin söz alması nedeniyle hayli uzun sürdü. Açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Semih Barış, “Adana Aladağ’da çıkan yangında hayatını kaybeden 11 kız öğrencimize Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı. Terör olayları hala devam etmekte olduğuna dikkat çeken Barış, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Dün akşam Adana’da çıkan yangında hayatını kaybeden yavrularımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.  Çok önemli bir imza atıldı. Türk Arap odası kuruldu. 2.7 Trilyon dolar dış ticaret hacmi olan Arap ticaret odaları önemli bir ekonomik güce sahiptir. Kocaelili iş adamlarımıza her alanda önemli bir işbirliği fırsatı sunuluyor. Oda olarak girişimde bulunmak isteyen arkadaşlarımıza desteklerimizi sunacağız” ifadelerine yer verdi.

PERŞEMBE PAZARINA DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan devam eden FETÖ soruşturmalarına ve odanın bu konu hakkındaki çalışmalarına değinen Barış, “Gündem maddelerinden birisi de FETÖ’nün temizlik çalışmalarıydı. Tüm şer odaklarına karşı sesimizi gür bir şekilde çıkaracağız. Hepimiz canımızı feda etmeye seve seve hazırız. Bir başka konu var nefes kredisi adında. 2017’de başlayacak. Bu konunun detaylarını TOBB açıklayacaktır ilerleyen günlerde. Devletimizin emrinde ve yanındayız. Kentimizin sorunlarını en ileri düzeyde yöneticilerimizle paylaşıyoruz. Yerel dinamiklerle de koordineli bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Perşembe pazarında yapılan organizasyonlarla ilgili üyelerimizden gelen sıkıntılar var diyen Barış,” Bir kere hijyene önem verilmesini istiyoruz. Gıda satışları açık alanda yapılıyor. Kurumlardan alacaklarda tek seferde ödenmesi konusunda 330 milyon TL civarında bir bütçe oluşturdu. Aralık ayı sonuna kadar tüm paraları ödeyecek büyükşehir. Buradan Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyoruz” dedi.

EGOMUZU TATMİN ETMEYE GELMİYORUZ

Yaşar Can’ın ardından konuşan KOTO Meclis üyesi Yusuf Erenkaya,”  Gönüllülük esaslı biz bu görevdeyiz diyorlar. Sizler bizim gibi değilsiniz. Sizler tüccarın umudusunuz. Sizler ve bizler elimizi kolumuzu sallayarak gelmedik. Egomuzu tatmin etmek için mi üye olduk. Seçime kadar icraat yapmayacağız deme lüksünüz yok. Lütfen level atlayın. Büyükşehir başkanı geldi çalışmak istiyorum diyor, biz sohbet ediyoruz. İki tane somut proje çıkaramaz mısınız?  Biz Türkiye sanayisinin başkentiyiz. Konu mankeni gibi duruyoruz orada. Dere de boğulmayalım okyanusa açılalım” diye konuştu. Belediyenin otelcilikle, kafe hizmetiyle ne işi var. Başkan projelerinizi getirin diyor. Biz çay içip sohbet ediyoruz. Bence dersimizi çalışalım, lütfen sorumluluğumuzun farkında olalım. Biz buraya egomuzu tatmin etmeye gelmiyoruz. Burası kutsal bir yer. 21. Meslek komitesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Otellerimizi toplamak istedik. Otel yetkililerinin telefonları ısrarla bize verilmedi. 50 tane otel bize üye. Bu otellerle diyalog kuruldu 26 tanesi yarım okey verdi, gelen otelci sayısı ise 10. 7 tanesi otel genel müdürü, 3 tanesi yetkili. Ne oldu ticaret odasının karizması. Şu anda ticaret odası ne acıdır ki bu pozisyonda” açıklamasında bulundu.

ARGE KONUSU ÇOK ÖNEMLİ

Yusuf Erenkaya’nın iddialarına cevap vermek için söz alan KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan,” Büyükşehir belediye başkanımıza ilk gittiğimizde biz tramvay konusunu ilettik. Otopark da şu anda şehir içinde trafik sıkıntısına neden oluyor. Önce yeni otopark çalışması var mı dedim? Birincisi Perşembe pazarının orada tramvayla ilgili bir çalışma yapılacağı ikincisi ise eski valilik alanına otopark yapılacağı söylendi. Bizlere buraların bedelsiz ya da çok cüzi miktarlarda olması gerektiğini belirttim. İki saate kadar bedelsiz olsun diye önerdik. Ticaret odasında gönüllük esastır dedik. Benim amacım üyelerimizle odalarımızın ilişkilerini geliştirmektir” dedi. Meclis üyelerinin iddialarına cevap veren KOTO Başkanı Semih Barış, ”Kürsü de başka bir Yusuf Erenkaya, dışarıda başka bir Yusuf Erenkaya oluyor anlamıyorum. Kendisini yine seviyorum. Biz ucuz değiliz kendisini bilemem. Gönüllük esasından kastımız, bizim maaşlı çalıştığımız algılanıyor. Biz maaşlı çalışmıyoruz. Biz leveli geçtik, biz burada oyun oynamıyoruz. Bizim levelimizi tüm kamuoyu biliyor. Derslerimize çok iyi çalışıyoruz. Kendisinin kürsüdeki egosunu gördük. Otellerle ilgili öneriler bize komiteden geliyor. Burası komitenin çalışma sahası. Oradaki başarısızlık yönetime yıkılması enteresan. Yaşar beyin söylediği ARGE konusu çok önemli. Bu konulara kafa yoruyoruz. Biz ziyaretlerde üyemizin sıkıntılarını yetkililere en üst perdeden aktarıyoruz. Biz icracı değiliz. Ancak aktarma ve takip etme noktasında kalıyoruz. Bundan sonra meclis üyelerimize basın önünde cevap vermeyeceğim. Kendi aramızda konuşalım istiyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,846 saniyede tamamlandı.