Kocaeli’nde ki Balkanlar Tepkili

6 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4662 defa okundu.

Bulgaristan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için Türkiye’de kurulan sandık sayısını eleştiren Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, “Kocaeli’nde de 2 sandık var. 2014 yılındaki seçimlerde Kocaeli’nde 10 tane sandık vardı” dedi.

6 Kasım Pazar günü Bulgaristan’da cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirileceğini belirten Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, , “Bizim Türkiye’deki oy kullanma haklarımızın ciddi anlamda kısıtlandığını görüyoruz.” dedi.

OY KULLANMA HAKKIMIZ KISITLANDI

Çolakoğlu, şunları söyledi: “Bu sene bir fark çıktı ortaya. Bizim Türkiye’deki oy kullanma haklarımızın ciddi anlamda kısıtlandığını görüyoruz. 2014 yılındaki milletvekilleri seçimlerinde 136 sandık vardı. Şu anda Türkiye’nin tamamında 35 sandık var ve Kocaeli’de de 2 sandık var. 2014 yılındaki seçimlerde Kocaeli’de 10 tane sandık vardı. Şu an bir tane Gebze’de, bir tane de İzmit’te sandık açıldı. Hatta yakın ilimiz Sakarya’da 2 tane sandık açılıyordu, hiç sandık açılmadı. Onlar da İzmit’teki sandığa oy kullanmaya gelecekler ama ne kadar yeterli olacak o da ayrı bir konu. Bu aslında Bulgaristan’ın kendi anayasasındaki siyasi haklara bir engel çünkü burada 500 bine yakın Bulgaristan vatandaşlığını da taşıyan çifte vatandaş var. Biz bu engellemelere rağmen vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanması için kendilerine her türlü desteği veriyoruz.”

DEMOKRATİK BASKI YAPMAK İSTİYORUZ

Koalisyon hükümetlerinin genelde ırkçı partilerden oluştuğunu ifade eden Çolakoğlu, “Maalesef Bulgaristan’da milliyetçilik demek ırkçılık anlamına geliyor ve tek argümanları Türk düşmanlığı, tarihe döndüklerinde Osmanlı düşmanlığı ve Türkiye aleyhtarı propaganda ve söylemlerden oluşuyor. Buradan kaynaklı sandıklarda ciddi bir düşüş var. Biz buradaki sandıkların yeterli olmadığını göstermek için orada da bir demokratik baskı yapmak istiyoruz. 2 seçim üst üste oy kullanmayanın ismi seçim listesinden düşüyor.” ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,828 saniyede tamamlandı.