Engelliler Meclisinden Empati Vurgusu

20 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4518 defa okundu.

İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Bülent Cengizhan, yerel yönetimlerde engelliler için yapılan uygulamalardan vatandaşın rahatsız olmaması gerekildiği ve empati kurulmasını istedi.

İzmit Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Bülent Cengizhan,  yaptığı yazılı açıklamada; “Kocaeli Halkı biz Engellileri anlasın, farklılıkların bir arada yaşama kültürünü benimsesin istiyoruz. Neden mi bunu söylüyoruz; Öncelikle şu aşağıda kanun ve yönetmeliği hatırlatarak başlatmak isterim. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin 9. Maddesi engellilerin erişilebilirliğinin artırılmasıyla ilgili yol gösterici bir perspektif sunmaktadır. Madde kamusal alanlar, hizmetler, bilgi ve iletişime engellilerin erişimi konusunda taraf devletleri gerekli her türlü önlemi almak, erişilebilirlik standartları oluşturmak ve gelişmeleri izlemekle yükümlü kılmaktadır”

ERİŞEBİLİRLİĞE UYGUN ORTAM SAĞLANIYOR

“5378 sayılı Engellilerle ilgili ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapilmasi Hakkinda Kanun’da, erişilebilirlik ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. “Geçici Madde 2- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir. Geçici Madde 3- Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin engelilerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde engelliler için erişilebilir duruma getirilir.”

ENGELLERİMİZDEN RAHATSIZ OLMAYIN

20160509_195428“Türkiye’de engelliler ile ilgili çıkan kanunlar dünya ile aynı seviyede ki yere gelmiş olup, burada ki asıl sorun, uygulamada yaşanan yavaş ilerlemesi, eksiklikler ve farklılıkların bir arada yaşaması gereken zenginlikler olduğunu anlamayan veya anlamak istemeyen içimizde ki bizleriz. Şöyle ki; Geçen gün İzmit Belediyesi binası asansöründe yaşadığım bir an’ı paylaşmak isterim. Sayın Nevzat Doğan yasalar kapsamında Belediyenin Hizmet Binası içini ve dışını engellilere uygun hale getirmiş, bunlardan biride binada ki asansörlerdir. Binenler bilir, asansör her kata geldiğinde, görme engelliler için hangi kata geldiğini belirten bir sesli uyarı sistemi vardır. Asansörde olduğum sırada bu sistemden rahatsız olan bir kişi, ne kadar gereksiz ve saçma bir uygulama olduğunu söyledi. Bunu söyleyen kişiye nedenini ve gerekliliğini anlatınca yüzünde ki ifadeyi görmeniz gerekirdi”

FARKLILIKLARIN FARKINDA OLMALIYIZ

Bir diğer yaşanan olumsuzluklar da, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun hale getirmek amacıyla yaptığı çalışmalardan biri olan bünyesinde ki şehir içi ulaşım araçlarını, engelleri kaldırmak adına geçen yıl hizmete soktuğu son derece modern, çevreye saygılı ve engelli dostu otobüslerinin en güzel özelliklerinden biri de, ” Görme Engelliler için Sesli Uyarı Sistemi” içindir. Görme engelli arkadaşlarımız için başkasına ihtiyaç duymadan  bağımsız seyahat edebilmelerine imkan sağlayan bu sistem, kendini bilmez, yaşadığı toplumda farklılıkların farkında olmayan ve yok sayan yolcular tarafından bu sistemin araç içinde çıkardığı uyarı sesi için, kendilerini rahatsız ettiği ve gereksiz bir uygulama olduğu gerekçesiyle, otobüs sürücüsüne baskı yaparak, sesi kapatmasını istemektedirler. Oysa ki bu sitemden çıkardığı sesin 80 desibel olması gerektiği yönetmeliklerle belirlenmiştir. Koaceli halkından ricamız şudur. Engelli bireylerin de, engelsiz bireyler gibi yasal hakkı olan ulaşımda erişilebilirlikle ilgili yapılan bu düzenlemelere saygı duyarak birlikte yaşama kültürünü daha fazla benimsemelerini rica ediyoruz”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

197 sorgu 0,881 saniyede tamamlandı.