Elektrik-Elektronik Sektörüne Yeni Test Merkezi

14 Kasım 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4536 defa okundu.

İlimizde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteğiyle Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Teknopark A.Ş tarafından elektrik-elektronik sektörünün kullanımına yönelik test ve yeni ürün geliştirme merkezi kurulacak

Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası, GOSB Teknopark A.Ş ve Gebze Ticaret Odası ortaklık yapısı ile 2004 yılında faaliyetine başlayan Kocaeli Üniversitesi Teknopark A.Ş’nin “Test Merkezimiz ve Elektrik-Elektromekanik Sektörü İşbirliğiyle, Yeni Ürün Geliştirmede Dünya ile Yarışıyoruz” projesi; Kocaeli Sanayi Odası ABİGEM desteğiyle yazıldı. Proje, MARKA’nın Üretim Altyapılarının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

YOĞUN KATILIM
Yüzde 75’ini MARKA’nın karşılayacağı yaklaşık 250 bin TL bütçeli projenin KOÜ Teknopark Toplantı Salonu’nda düzenlenen sözleşme imza törenine MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır, KOÜ Teknopark Genel Müdürü Ahmet Balkaya, KOÜ Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Decdeli, akademisyenler ve firma temsilcileri katılım sağladı.

868 PROJEYE 48,3 MİLYON DESTEK
Törende konuşan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayhan, “Faaliyete başladığımız 2010 yılından bu yana 868 projeye 48,3 milyon mali destek sağladık. Bölgedeki sanayi dönüşümünü tetiklemek için üretim altyapılarına mali destek programını çıkardık. Bu programla özel sektörün ihtiyaç alanlarını belirleyerek sorunlarının çözülmesi ve ortak hizmet alanı oluşturmayı amaçladık” dedi.

‘HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR’
Ayhan, bugün destek sözleşmesini imzaladıkları proje ile de elektrik-elektronik ve ilgili sektörlerde faaliyet gösteren 250 firma için ortak hizmet alanı oluşturacaklarını vurgulayarak, “Her işletmemize ayrı ayrı test merkezi kurma yerine ortak hizmet alanı oluşturarak teknoloji değerini yükseltecek prototiplerin geliştirilmesi ve testlerinin Kocaeli dışına gitmeden burada yapılması sağlanacak. Böylece, üretim maliyetleri içerisindeki test maliyetlerini azaltarak karlılığı arttırmış olacağız. MARKA olarak mali destek programları ve diğer çalışmalarımızla bölgenin sanayideki dönüşümünü tetiklemeye devam edeceğimizi ve bunu yaparken de herkese görev düştüğünü belirtmek istiyorum” şeklinde konuştu.

‘250 FİRMALIK BİR POTANSİYEL’
Ardından konuşma yapan KOÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Çakır ise, nihai hedeflerinin bölgede firmaların ortak ihtiyacının giderilmesi olduğuna işaret ederek, bu test merkezinin de bölgenin katma değerinin artmasını sağlayacağını vurguladı. Projenin süresinin 12 ay olduğunu bildiren Çakır, “Amacımız da elektrik-elektronik sektörünün kullanımına yönelik olarak test ve yeni ürün geliştirme merkezi oluşturmak suretiyle katma değerli üretin üretiminin geliştirilmesi. 46 ev aletleri üretici, 61 bilgisayar üreticisi ve diğer sektörlerle birlikte sadece Kocaeli’de 250 firmalık bir potansiyel var. Bunun yanında KOÜ’nün uzmanlığından da yararlanarak yenilikçi ürün geliştirmeye katkı sağlayan bir altyapı projesi” diye konuştu.

‘ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇTI’
Çakır devamında, “Elektrik-elektronik sektörünün AR-GE çalışmalarının prototip ürün testi hizmet ihtiyacı, üniversite desteği ile gerçekleştiriliyor. Kocaeli’de Teknopark’a sektörden gelen talepler doğrultusunda yapılan bir ön fizibilite çalışmasında, tüm sektörlerde yeni ürün geliştirmeye yönelik olarak işletmelerin ilgisini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden birinin prototip ürün tasarımı ve ürün testlerinin yapılacağı test merkezi eksikliği olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, Kocaeli ili ülkemiz sanayisinin yaklaşık yüzde 14’üne sahip bir sanayi kenti olarak, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürün geliştirmeye işletmelerin yönlendirilmesinde, bölgesel ve ulusal düzeyde model bir kent olma misyonuna sahiptir” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından test merkezi projesi için imzalar atıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

198 sorgu 0,829 saniyede tamamlandı.